Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin, Şova Dayalı İlk Havacılık Fuarı Eurasia Airshow, Sektörü ve Havacılık Tutkunlarını, Antalya’da Buluşturdu

Türkiye’nin, Şova Dayalı İlk Havacılık Fuarı Eurasia Airshow, Sektörü ve Havacılık Tutkunlarını, Antalya’da Buluşturdu

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan “Türkiye’nin, Şova Dayalı İlk Havacılık Fuarı Eurasia Airshow, Sektörü ve Havacılık Tutkunlarını, Antalya’da Buluşturdu” başlıklı özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’nin, şova dayalı ilk havacılık organizasyonu olarak düzenlenen Eurasia Airshow, 25-29 Nisan tarihlerinde, Antalya’da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Türkiye’nin pek çok önemli kurumunun desteğiyle Medyacity tarafından düzenlenen etkinlik, eksikliği duyulan bir alanda, bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

Havacılık sektörü gelişen Türkiye’de, hava gösterilerinin de bulunduğu, periyodik bir etkinliğin eksikliği, uzun yıllardır hissediliyordu. Bu açığı kapatmak için yola çıkan Medyacity tarafından düzenlenen Eurasia Airshow, ilk olmasından kaynaklandığı değerlendirilen aksaklıklar yaşansa da hem böyle bir organizasyonun, geniş bir katılımla gerçekleştirilebileceğini gösterdi hem de gelecek yıllar için umut verdi.

Türk Yıldızları, gösterileri ile yine nefes kesti.

 

Etkinliği, halk günleri ile birlikte, yaklaşık 130.000 kişi ziyaret etti. 63 ülkeden yetkililer ve firma temsilcileri de katılımcılar arasında yer aldı.

Eurasia Airshow’da, çok sayıda hava aracı uçuş gösterisi yaptı ve statik alanda sergilendi. Savunma ve güvenlik tarafında, İçişleri Bakanlığının ağırlığı etkinlikte hissedildi. Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinde bulunan; BLACK HAWK, Mi-17, AB 412, Bell 429 helikopterleri ile CN235 uçağı, fuarda boy gösterdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Yıldızları ve bir adet KT-1 ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı ise T129 ATAK helikopteri ile katılım gösterdi. Birleşik Krallık, Voyager çok görevli tanker ve nakliye uçağı; Çek Cumhuriyeti, Saab Gripen; İtalya, C-27J; Polonya, MiG-29; Ukrayna ise AN124, AN77 ve AN178 nakliye uçakları ile savunma ve güvenlik alanının yabancı katılımcıları oldu.

Eurasia Airshow’un sektöre en önemli katkılarından biri, halk günlerinde, binlerce havacılık meraklısına, televizyonlarda ya da dergilerde gördükleri araçları, yakından inceleme fırsatı tanıması oldu.

 

  

 

Sivil havacılık tarafında ise Katar Hava Yollarının, etkinlik sırasında dünyada tek örneği olan A350-1000’i ve SCAC’ın SSJ100’ü başta olmak üzere, çeşitli uçaklar ve helikopterler sergilendi.

  

Etkinliğe; İngiltere, İtalya, Rusya ve Ukrayna’nın ağırlıklı olduğu, bir yabancı kurum ve kuruluş katılımı oldu:

  • İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Organizasyonu (Department for International Trade Defence & Security Organisation / DIT DSO) yetkilileri, Milli Muharip Uçak projesinde, iki ülke arasındaki iş birliğine vurgu yaptı.
  • Hem İtalyan hem de İngiliz şapkaları bulunan Leonardo da Türkiye’de yürüyen projeler ve yarıştığı ihalelerle ilgili tanıtım çalışmaları yürüttü.
  • Rusya, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Bocharov’un katılımı ile en üst seviyede temsil edilen ülke oldu ve Türkiye ile iş birliğini geliştirme yönünde adımlar attı.
  • Ukrayna, özellikle Antonov’un geniş katılımı ile iki ülke arasındaki somut projelere odaklandı.

  

 

Açılış Töreni, Etkinliğe Verilen Desteği Gösterdi

Eurasia Airshow açılış törenine; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Bocharov ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başta olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Etkinliğin resmi yayını olan MSI Dergisi’nin Eurasia Airshow Özel Sayısı, etkinlik boyunca, katılımcı ve ziyaretçilere, ücretsiz olarak dağıtıldı. Fuara katılan firmaların ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgileri içeren bu özel sayı, fuarın görselliğini, bilgilerle destekleyen, tamamlayıcı bir kaynak oldu.

 

Eurasia Airshow’un ikincisinin, 22-26 Nisan 2020 tarihlerinde, yine Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

Eurasia Airshow’da öne çıkan haberleri, ilerleyen sayfalarımızda derledik:

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.