Ana Sayfa Manşet Türkiye’nin Ulusal Yazılım Odağı: Bilişim A.Ş.

Türkiye’nin Ulusal Yazılım Odağı: Bilişim A.Ş.

Ankara’da, 1985’te kurulan Bilişim A.Ş., faaliyetlerini, kendi endüstriyel yazılım ürünlerini geliştiren, pazarlama ve proje geliştirme alanında hizmetler sunan, ulusal bir yazılım odağı olarak sürdürüyor.

Bilişim A.Ş., önemli kamu kurumları ve özel kuruluşların, Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) ve Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projelerinde; sistem çözümleme, tasarım ve uygulama yazılımı geliştirme uzmanlığını, proje yönetiminde her türlü güçlüğü alt edebilecek mühendislik ustalığını, yazılım ürünleriyle ve başardığı hizmetlerle kanıtlamış; çağdaş teknolojinin bütün olanaklarına sahip; yenilikçi ve dinamik bir endüstri kuruluşudur.

Bilişim A.Ş., Ankara ve İstanbul’daki merkezlerinde ağırlık verdiği Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiği, aşağıdaki özgün yazılım ürünlerine sahiptir:

  • bilişimHR İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi, çoğu İstanbul ve Ankara’da olmak üzere, kamu ve özel sektörün önde gelen kurumlarında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Çeşitli platformlarla bütünleşik (entegre) versiyonları ile yaklaşık yarım milyon çalışanın bordroları, bu sistemle hesaplanmaktadır.
  • bilişimERP Kurumsal Kaynak Planlama Sistemi, özellikle endüstriyel üretim sektöründeki kurumların bütün iş süreçlerini ve kaynaklarını etkin bir biçimde yönetmeyi amaçlayan kalite odaklı, web tabanlı, bütünleşik bir yazılım ürünüdür. Sistemin mobil ortamda çalışan uygulamaları da üretim gerçekleşme bilgilerinin izlenmesini yenilikçi bir çizgide, başarıyla desteklemektedir.
  • bilişimBI Yeni Nesil Bilişim İş Zekâsı Sistemi, kolay kullanılır, zengin görsel raporlama ve çözümleme yeteneklerine sahip, farklı yapısal ve yarı yapısal veri kaynaklarını birleştirebilen, gereksinim değişikliklerine hızla uyum sağlayabilen, yenilikçi bir İş Zekâsı ürünüdür.
  • Bilişim Kamu HR Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi, kamu kurumlarında görev yapan ve farklı hukuki statülere sahip tüm personelin işlemlerini kapsar. Kurumun, personel yönetimini en verimli şekilde yürütülmesine imkân tanır.
  • MethodWizard Profesyonel Yalın Üretim Yazılımı, standart operasyon sayfası hazırlamak ve operasyonlarını iyileştirmek için, yalın bir üretim aracına gereksinim duyan üreticiler düşünülerek tasarlanmıştır.
  • bilişimWSG Web Servisi Güvenliği Yazılımı, güvenlik ve protokol uyumluluğu sorunlarını bütünüyle ortadan kaldırırken en yüksek düzeyde izlenirlik sağlamaktadır.

Bilişim A.Ş.nin, uzun yıllardır süreklilik ve uyum içinde, Ankara ve İstanbul’da bir arada çalışan 70 kişiyi aşkın uzman kadrosu; her biri birbirini tamamlayan alan bilgilerine sahip bilgisayar mühendisleri, endüstri mühendisleri, proje yönetmenleri ve işlevsel danışmanlardan oluşan proje takımları biçiminde yapılanmıştır.

Şirket merkezi Ankara’da bulunan Bilişim A.Ş., ülkemizin bütün bölgelerine olduğu gibi, İstanbul Şubesi aracılığıyla özellikle İstanbul ve Marmara bölgesine doğrudan ve etkin bir hizmet sunabilmektedir.

Bilişim A.Ş., gerçekleştirdiği yazılım tasarımı ve üretimi, eğitim, danışmanlık, destek ve sistem bütünleştirme hizmetleri kapsamında, ISO/IEC 27001:2013 Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı Belgesi’ne, ISO 9001:2008 Kalite Belgesi’ne ve TSE 13149 Hizmet Yeri Yeterlik Belgesi’ne sahiptir. Uluslararası standartlara uygun yazılım geliştirme metodolojisi ve çok iyi eğitim görmüş deneyimli uzman kadrosunun üstün hizmet anlayışına uygun bir düzeyde, 1985’ten beri, gerçek bir “yazılım endüstrisi” oluşturan çizgide hizmetlerini sürdürmektedir.

Bilişim A.Ş., 1992’den beri Oracle İş Ortağı olarak, Oracle platformlarında yazılım üretimini de sürdürmektedir. Oracle’dan, 2000 yılında “1999-2000 Satış Dönemindeki Başarılı İş Ortağı”, 2001 döneminde ise “En İyi e-İş Yönetim Sistemleri Bütünleyici Çözümü” ödüllerini almıştır.

Bilişim A.Ş., 2009’da, ABD kökenli Computerworld-Bilgisayar Dünyası Onur Programı’nın “Dünya Çapında Üstün Başarıya Ulaşmış Yenilikçi Bilişim Projelerine”ne her yıl verdiği ödüllerden “Altın Madalya”yı, Ulusal Yargı Ağı Projemizle (UYAP) Türkiye’ye vermiş olmasının onurunu yaşıyor. Bu ödül, En Yüksek Teknolojik Düzey’de, En Yenilikçi ve En Yüksek Toplumsal Katkı yaratan bir projeye verilmektedir. UYAP Projesi’nin donanım, iletişim ve sistem altyapısı HAVELSAN tarafından üstlenilmiş, yönetimle ilgili Uygulama Yazılımı Sistemleri (12 alt sistem) Bilişim A.Ş. tarafından tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir.

Bilişim A.Ş.nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aydın Köksal; bilgisayar, donanım, yazılım, bilgi işlem, bilişim, iletişim vb. 2.500 dolayında Türkçe bilişim teriminin üretilmesinden Türkiye Bilişim Derneğinin (TBD) kuruluşuna; bilişim alanındaki ilk hizmet merkezlerinin kurulmasından bilgisayar (bilimleri) mühendisliği öğretiminin doktora ve lisans düzeyinde başlatılmasına; oradan uygulama yazılımı düzeyinde ulusal yazılım endüstrisinin çekirdeğini oluşturan şirketlerin kuruluşuna değin, bilişim mesleğinin gelişmesinde her aşamada öncülük etmiştir. Proje yönetim deneyimleri kapsamında; OECD ülkeleri Hükümet Uzmanları İşbirliği Ortamında Kamu Yönetiminde Bilgisayar Kullanımı Ortak Programı’nda (1980), Birleşmiş Milletler Bilişim Alanında Stratejik Planlama (UN/SPIN) Konferanslarında, UNESCO Toplantılarında Türkiye’yi temsil etmiş ve UNDP/UNOPS, Dünya Bankası (World Bank, IBRD), WHO, FAO, UNICEF gibi uluslararası örgütlerin çeşitli projelerinde yönetici olarak hizmet etmiştir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.