Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Türkiye’nin Zorlu İhtiyaçları için MEPAK Metal Mayın Dedektörü

Türkiye’nin Zorlu İhtiyaçları için MEPAK Metal Mayın Dedektörü

Mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) ile mücadelede milli ve özgün çözümler üreten Mesan, MEMED® Serisi mayın dedektörlerinden MEPAK’ı kullanıcıya sundu. Hassas Ar-Ge ve kritik saha testleri süreci sonunda Mesan, mayın ve EYP ile mücadeledeki 30 yıllık deneyimini, MEPAK ile sahaya çıkardı. Son kullanıcı tarafından da beğenilen ve takdir edilen MEPAK’lardan 400 adedi, bu sene sonu itibarıyla güvenlik güçlerimiz tarafından kullanılmaya başlanacak. Mesan, ayrıca, Türk savunma ve havacılık sektörü için bir ilke imza atarak, bu yıl içinde, MEPAK dedektörlerinin ihracatını da gerçekleştirdi.

MEPAK Metal Mayın Dedektörü

MEPAK’ın mekanik tasarımı, tespit kabiliyetleri ve fonksiyonel özellikleri, tamamen Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı talep ve önerileri ile şekillendirildi. Dünyadaki diğer ordular ile karşılaştırıldığında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı, mayın ve EYP ile en üst düzeyde mücadele ediyor. Bu sebeple Türk son kullanıcıları; hassas, etkin ve en üst standartlara sahip güvenilir sistemler talep ediyor. Bu isterlerin tamamının hayata geçirildiği MEPAK, bu sayede, özellikle dünyada bilinen diğer önemli dedektörlerle rahatlıkla rekabet eder hale geldi.

Yenilikçi mekanik tasarımı ve kabiliyetleri sayesinde MEPAK, aşağıdaki ana özelliklere sahip:

 • Ayarlanabilir, yüksek tespit hassasiyeti
 • Hedef noktasal yer belirleme fonksiyonu
 • Sesli, görsel ve titreşimli uyarı tipleri
 • Otomatik toprak kompanzasyonu
 • Yüksek mineralli topraklarda dahi hedef tespiti
 • Su altı ve buz altındaki hedeflerin tespiti
 • Normal ve mineralli toprak modları
 • Oval arama kafası
 • Tam katlanabilir, hafif mekanik yapı
 • Kullanımı kolay arayüz
 • MIL-STD-810G standartları ile uyumluluk
 • IMAS standartları ve MAFAM isterlerine uygunluk
 • Çevresel RF baskılama
 • Birden fazla dedektörün yan yana çalışabilmesi için kanal ayarlayabilme

Özellikle operasyonel birliklerin mayın tarama faaliyetlerindeki kullanımına uygun olacak şekilde geliştirilen MEPAK, yüksek tespit hassasiyeti ile düşük metal içerikli ve tespiti zor olan plastik anti-personel mayınları ve metal içerikli EYP’lerin tespitini başarıyla gerçekleştirebiliyor.

MEPAK, hızlı bir temel eğitimle rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Kapsamlı Ar-Ge ve saha çalışmaları sonucunda, ülkemizde bulunan yoğun mineralli toprak yapılarına göre, özel toprak uyumlama yazılımları geliştirildi ve MEPAK’ın hassas tespit yapabilmesi sağlandı.

Tam kompakt yapının, askeri standartların ve malzeme kalitesinin, asgari ağırlık gereksinimlerini sağlayacak şekilde optimize edildiği MEPAK, 1,87 kilogramın altında operasyonel ağırlığa sahip. Ayrıca, katlandığında asgari yer işgal etmesi sayesinde, operasyonel birliklerin en önemli taktik ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor.

MEPAK, Zorlayıcı Saha Testlerinin Üstesinden Geldi

Az metal içeren mayınlar arasında yer alan anti-personel mayınlarının, farklı toprak yapılarındaki ve özellikle mineralli toprak yapısındaki tespit performansı, MEPAK dedektörünün en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Test parkurlarındaki başarısı ve akabinde, gerçek saha faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgelerde yapılan testler ve başarılı sonuç raporları ile MEPAK, silahlı kuvvetlerimize ve güvenlik güçlerimize, aradığı güveni veren, milli ve özgün çözüm olarak kendini ispatladı. Başarılı gerçek saha denemeleri ile MEPAK, uluslararası IMAS ve ülkemizin Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) standartlarını karşılayan, ilk milli ve özgün metal mayın dedektörü olma başarısını gösterdi.

Mesan, Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

Bir taraftan MEPAK üretim faaliyetlerini, aldığı siparişler kapsamında başarı ile tamamlayan Mesan, diğer taraftan da mayın ve EYP ile mücadelede, milli ve özgün yeni çözümler geliştirmeye ve üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 2020 yılı içinde dedektör eğitim sistemleri ailesine yenilikçi sanal gerçeklik dedektör eğitim sistemini katarak bu alandaki en önemli ihtiyacı adreslemeye hazırlanıyor. Firma, aynı zamanda insani mayın tarama faaliyetleri için geliştirdiği MEMED® Serisi mayın dedektörlerinden MEMAR isimli dedektörün de seri üretimine başlıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.