Ana Sayfa Haberler Türksat 1B ile Başlayan Türkiye’nin Uzay Serüveni, Türksat 6A ile Zirveye Taşınacak

Türksat 1B ile Başlayan Türkiye’nin Uzay Serüveni, Türksat 6A ile Zirveye Taşınacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat’ın uzay çalışmalarına ilişkin iki yeni mesaj yayınladı. 26 yıl önce fırlatılan Türksat 1B’den, 2022’de fırlatılması hedeflenen Türksat 6A’ya kadar Türkiye’nin bu yarışta olduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, gençlerin uzaya ilgisine de dikkat çekti.

Bakan Karaismailoğlu, 10 Ağustos’taki yazılı açıklamasında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin uzaydaki varlığı için önemli adımlar attıklarını belirterek şunları kaydetti: “Şu anda üretim çalışmaları devam eden projeler arasında yer alan haberleşme uydularından Türksat 5A’nın 2020’nin son çeyreğinde, Türksat 5B’nin ise 2021’nin ikinci çeyreğinde uzaya gönderilmesini planlıyoruz. İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı ise inşallah 2022’de uzaya göndereceğiz. Türksat 6A’nın üretilmesiyle Türkiye dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek. Haberleşme uydularımız uzaya ulaştığında ülkemiz, görüntü, ses ve data iletişimiyle birlikte diğer katma değerli hizmetlerimizle dünyada söz sahibi olacak.”

Türk insanının yeni teknolojilere adaptasyon kabiliyeti kadar, uzaya ve uzay çalışmalarına da büyük ilgisi olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak gençlerimizin bu yöndeki akademik çalışmalarına destek veriyoruz. Gençlerimizi teşvik edici projeleri hızla oluşturmaya başladık ve uzay yarışında biz de varız.” ifadelerini kullandı.

‘Perseverance’ uzay aracının 30 Temmuz’da fırlatılmasıyla NASA’nın tarihi Mars görevinin başladığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, ajansın bu görev için uygulamaya aldığı “İsmini Mars’a Gönder Kampanyası”na Türkiye’den rekor başvuru olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Bakan Karaismailoğlu, 11 Ağustos 1994’te fırlatılan ve Türkiye’nin ilk başarılı uydusu olarak tarihe geçen Türksat 1B’ye ilişkin de bir mesaj yayınladı. 26 yıl önce fırlatılan Türksat 1B’nin Türkiye’yi uzayda uydusu olan 18 ülkeden biri yaptığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “2022’ye dek Türksat 5A, 5B, 6A’yı uzaya göndererek ‘bu yarışta biz de varız’ demek için çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.