Ana Sayfa Haberler Türksat 5A, 28 Haziran’da Göreve Başlıyor

Türksat 5A, 28 Haziran’da Göreve Başlıyor

Türksat 5A haberleşme uydusu, 28 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek bir törenle hizmete alınacak.

8 Ocak’ta ABD’den fırlatılan ve elektrikli itki sistemine sahip olan uydu, yaklaşık 4 ay süren bir yolculuğun ardından, 4 Mayıs itibarıyla uzaydaki yer senkron yörüngesine ulaşmıştı. Yörüngeye yerleşmesinin ardından 5 Mayıs’ta testlerine başlanan Türksat 5A, bu süreci de başarıyla tamamladı ve artık hizmet vermeye hazır hale geldi.

Türksat 5A; Türkiye, Avrupa ve Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. Ayrıca, deniz, kara ve hava araçları için gelişmiş veri haberleşme hizmeti sağlayacak. Türksat 5A ayrıca, elektrikli itki sistemi sayesinde, 30 yılı aşkın süreyle görev yapabilecek. Türksat filosunun en güçlü uydusu olma özelliğini de taşıyan Türksat 5A, Türkiye’nin uzaydaki aktif haberleşme uydusu sayısını 4’e; toplam aktif uydu sayısını ise 7’ye yükseltecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.