Ana Sayfa Haberler Türksat 5A, Yayına Başladı

Türksat 5A, Yayına Başladı

Türksat 5A haberleşme uydusu, 28 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete alındı.

Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 5A’nın Ocak ayında Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Mayıs ayının ilk günlerinde yörüngeye ulaşan uydumuz, uzun bir test ve diğer hazırlık çalışmalarının ardından, artık servis sağlamaya hazır hâle gelmiştir. Manevra ömrü 30 yıl olarak hesaplanan Türksat 5A ile hem uydu iletişim kapasitemizi arttırıyor, hem mevcut uydularımızı yedekliyor hem de yörünge haklarımızı garanti altına alıyoruz.”

“Televizyon yayıncılığı ve veri hizmetleri konusunda kaliteli hizmet sunma kapasitesine sahip Türksat 5A, sağlayacağı yüksek katma değerle kendi alanında gerçekten çok önemli bir projedir.” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıranın Türksat 5B uydusunda olduğunu hatırlatarak, tasarım ve üretim aşamaları başarıyla tamamlanan bu uydunun da testlerinin sürdüğünü kaydetti.  Amaçlarının, Türksat 5B uydusunu da yılın son çeyreğinde, yine Falcon 9 roketiyle uzaya göndermek olduğunu belirtti. Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin bugüne kadarki uydularının tamamından daha fazla faydalı yük kapasitesine sahip olacak Türksat 5B’nin hizmete girmesiyle birlikte, veri iletişim kapasitesinin 15 kat artacağını sözlerine ekledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.