Ana Sayfa Haberler Türksat 5A Uydusu Teslim Alındı; 30 Kasım’da Fırlatılacak

Türksat 5A Uydusu Teslim Alındı; 30 Kasım’da Fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2 Ekim’de, Airbus Defence and Space tarafından üretim süreçleri ve test aşamaları tamamlanan Türksat 5A uydusunun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Türksat yetkilileri tarafından teslim alındığını açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu, açıklamasında, şu bilgileri verdi: “Türksat 5A uydusunu teslim aldık. 30 Kasım’da da inşallah uzaya fırlatacağız. Yine Türksat 5B uydusunu da 2021’in ikinci çeyreğinde faaliyete geçirmeyi ve fırlatmayı hedefliyoruz. Türksat 6A uydumuz için de çalışmalar devam ediyor. Kendi mühendislerimiz tarafından yerli ve milli olarak üretilen uydumuzu da inşallah 2022 yılı içinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz.”

Türksat 5A uydusunun SpaceX’in Florida’da bulunan Cape Canaveral’daki fırlatma merkezine gönderileceğini bildiren Karaismailoğlu; uydunun yaklaşık 1 ay sürecek hazırlıklar sonrasında, Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağını kaydetti.

2021’in İkinci Çeyreği İçinde Hizmete Başlaması Hedefleniyor

Türksat 5A uydusu ile Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan geniş bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunulacağını dile getiren Karaismailoğlu, “Karada, havada, denizde, raylı sistemlerde müthiş bir vizyon geliştirdik. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusunun 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşması için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve Türksat 5A uydusunun, 2021 yılının ikinci çeyreği içinde hizmete başlamasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusunun, manevra ömrü ile Türkiye’nin bu yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını, 30 yıl boyunca güvence altına alacağını da vurgulayan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “10 kW faydalı yük gücü ile hizmete girdiğinde Türksat 5A, Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak. Uzay teknolojileri konusunda da inşallah bundan sonra teknoloji üreten, geliştiren ve ihraç eden bir konuma gelmek için canla başla bütün milletimizle birlikte çalışıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.