Ana Sayfa Haberler Türksat 5A Uydusu, 4 Ay Süren Yolculuğunun Ardından, Yörüngesine Ulaştı

Türksat 5A Uydusu, 4 Ay Süren Yolculuğunun Ardından, Yörüngesine Ulaştı

Türksat 5A haberleşme uydusu, 3 Mayıs itibarıyla 31 Derece Doğu yörüngesindeki nihai konumuna ulaştı. Gelişmeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu duyurdu. 8 Ocak’ta ABD’den fırlatılan uydunun yolculuğu yaklaşık 4 ay sürdü.

Uydu, yaklaşık 1 ay kadar sürecek test faaliyetlerinin ardından hizmet vermeye başlayacak. Elektrikli itki sistemine sahip Türksat 5A, manevra ömrüyle Türkiye’nin bu yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını, 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Türksat 5A; Türkiye, Avrupa ve Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. Ayrıca, deniz, kara ve hava araçları için gelişmiş veri haberleşme hizmeti sağlayacak. 35.786 km irtifadaki yer sabit yörüngeye yerleşen olan Türksat 5A, hizmete girdiğinde, Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak. Türkiye’nin uzaydaki aktif haberleşme uydusu sayısı 4’e; toplam aktif uydu sayısı ise 7’ye yükselecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.