Ana Sayfa Haberler Teslim Alınan Türksat 5B Uydusu Fırlatma için Gün Sayıyor

Teslim Alınan Türksat 5B Uydusu Fırlatma için Gün Sayıyor

Türksat, tasarım, üretim ve test aşamaları başarıyla tamamlanan Türksat 5B uydusunu, üreticisi Airbus Defence and Space’in tesislerinde düzenlenen bir törenle teslim aldı. Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok da katıldı. Türksat, gelişmeyi, 21 Kasım’da duyurdu.

Türksat uydu filosunun en güçlü üyesi olacak Türksat 5B’nin fırlatma hazırlıkları da tüm hızıyla devam ediyor. Uydu, Aralık ayında, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Türksat 5B, Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Afrika, Nijerya ve yakın komşu ülkeleri de içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek. Türkiye’nin Ka-Bant veri iletişim kapasitesini 15 kattan fazla artıracak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin yoğun bir şekilde kullanıldığı denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlere de hizmet verecek. Ayrıca, sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye’de karasal altyapıyla zor erişilen yerlere, hızlı internet altyapısı kurulmasını sağlayacak. Türksat 5B’nin kullanıma alınmasıyla Ku-Bant kapasitesi de artırılacak ve aynı yörüngede hizmet veren Türksat 3A ve Türksat 4A uyduları için yedeklilik sağlanmış olacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.