Ana Sayfa Haberler Türksat 5B Yayına Başladı

Türksat 5B Yayına Başladı

Türksat 5B haberleşme uydusu, 14 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete alındı.

Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Türksat 4A 2014’te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Şimdi bu uydularımızın yanına yenilerini ekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Türksat 5A ve Türksat 5B’yi fırlatarak, aynı sene içinde uzaya iki uydu gönderebilen ender ülkeler arasına girdik.”

Kendi uydusunu geliştirmekten ay yüzeyine araç göndermeye, bilim insanı yetiştirmeden uzay sanayisine kadar her alanda Türkiye’yi hak ettiği seviyeye getirecek adımlar attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede, uydu teknolojileri en hızlı ilerleme gösterdiğimiz alanların başında geliyor. Türksat gibi köklü bir kuruluşa ve onun bünyesinde görev yapan kabiliyetli mühendislere, teknisyenlere, kadrolara sahip olmamız, bu konuda en büyük avantajımızdır.” dedi.

Türksat 5B uydusu hakkında detaylı bilgi için:

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.