Ana Sayfa Haberler Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Firmanın Projelerindeki Güncel Durumu, MSI Dergisi Ziyaretinde Anlattı

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Firmanın Projelerindeki Güncel Durumu, MSI Dergisi Ziyaretinde Anlattı

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, 18 Ocak’ta gerçekleştirdiği MSI Dergisi ziyaretinde, firmanın projelerindeki güncel duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. MSI Dergisi’nin yeni ofisine taşınması vesilesiyle gerçekleştirilen ziyarette, Şen, MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Bayraktar tarafından ağırlandı.

Türksat 5A uydusunun 2020 yılının sonunda, Türksat 5B uydusunun ise 2021 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor. Türksat’ın önündeki en önemli gündem maddelerinin başında da bu projeler yer alıyor. Bu projelerdeki en güncel gelişme; Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının proje durumlarının değerlendirildiği 7. Gözden Geçirme Toplantısı oldu. Toplantı, Türksat Genel Müdürü Şen liderliğindeki Türksat ekibi ve Airbus D&S yetkililerinin katılımı ile 10-11 Şubat tarihlerinde Fransa’nın Toulouse şehrindeki Airbus D&S tesislerinde gerçekleştirildi. Bu toplantıda bulunan Şen, “Uydularımızın ekipman seviyesi test ve teslimat durumları, üretim aşamaları, uydu seviyesi test süreçleri, fırlatma ve takvime ait durumları gözden geçirdik.” ifadelerini kullandı. Şen, ayrıca, Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının üretimlerinin yapıldığı Airbus Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi’ni ziyaret ederek söz konusu uyduların üretim hattındaki süreçlerini incelediklerini de belirtti.

Yeni nesil haberleşme uydularıyla küresel ölçekte bir uydu operatörü olma yolunda önemli bir adım attıklarını aktaran Şen, “2023 hedeflerimiz doğrultusunda uydu filomuzu güçlendirerek pazarda Türksat olarak yerimizi alıp, kapsama alanımızı genişletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Şen’in altını çizdiği bir diğer konu ise Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu oldu. Türksat 6A’nın tasarımının tamamlandığını belirten Şen, mühendislik çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Türksat 6A’yı da 2022 yılında uzaya fırlatmayı planladıklarını aktaran Şen, bu gelişme ile Türkiye’nin dünya genelinde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri hâline geleceğini kaydetti.

Türksat’ın ekosistemin güçlü bir iş ortağı olduğunu vurgulayan Şen, MSI Dergisi’ne de Türksat’ın yurt içinde ve yurt dışında tanıtımına sunduğu katkılardan dolayı teşekkürlerini iletti.

 1,449 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.