Ana Sayfa Haberler Türksat Model Uydu Yarışması’na Rekor Başvuru

Türksat Model Uydu Yarışması’na Rekor Başvuru

Türksat ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 5’inci kez düzenlenecek uluslararası Türksat Model Uydu Yarışması’na, yurt içi ve yurt dışından 149 üniversite takımı tarafından rekor sayıda başvuru yapıldı.

Türksat’ın 28 Mayıs’ta paylaştığı bilgilere göre, yarışmaya, ilk kez düzenlendiği 2016 yılında 7 takım, 2017’de 25, 2018’de 34, 2019’da ise 51 üniversiteden 95 takım başvurmuştu.

Tasarla-yap-fırlat konseptine dayanan Model Uydu Yarışması’na katılan gençler, 8 aylık süreçte, 7 ayrı etaba dâhil olarak şu süreçlerde tecrübe kazanıyor:

  • TX ve RX sinyali oluşturarak, telemetri ve haberleşme gereksinimlerini karşılama
  • Mekanik, elektronik ve yazılımın iç içe olduğu otonom yapı sağlayarak disiplinler arası çalışan bir sistem geliştirme
  • Sensörden ve uydu alt sistemlerinden alınan anlık veriyi görselleştirme

Bu konseptteki yarışmaların ilki, 1998 yılında, American Astronautical Society (AAS) tarafından, ABD genelindeki uydu çalışmalarına üniversiteleri teşvik etmek ve insan kaynağı yetiştirmek amacıyla CANSAT Competition adıyla organize edilmeye başlandı. Bu program, 2010 yılında, Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency / ESA) desteğiyle Norveç Uzay Eğitimi Merkezi (Norwegian Centre for Space-Related Education / NAROM) tarafından Avrupa’da başlatıldı. Türksat Model Uydu Yarışması’nın temelleri ise CANSAT ve NAROM organizasyonlarındaki hedefleri Türkiye’ye kazandırmak için 2015 yılında atıldı.

Bu yıl, 5’incisi düzenlenen yarışma, temelde uydu ve uzay teknolojileri alanında insan kaynağı yetiştirilmesini amaçlıyor. Özellikle yurt dışında düzenlenen yarışmalara katılım maliyetlerinin yüksekliği dikkate alındığında, Model Uydu Yarışması ile öğrencilerin düşük bütçeler ile gerçek uzay projesi deneyimi kazanması hedefleniyor.

Şu an etapları devam eden yarışmanın ödülleri, 22-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek TEKNOFEST Gaziantep’te verilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.