Ana Sayfa Haberler Türksat, Teknokent Firmaları ile Bir Araya Geldi

Türksat, Teknokent Firmaları ile Bir Araya Geldi

MSI Dergisi’nin 154’üncü sayısında yayımlanan “Türksat, Teknokent Firmaları ile Bir Araya Geldi” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ICT Media dergisi tarafından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun himayesinde, Ankara Ticaret Odası’nın desteğiyle düzenlenen TEKNO B2B etkinliklerinin ilki, 19 Aralık’ta, Ankara’da, Türksat ile gerçekleştirildi. Son dönemde, dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden biri olma kimliğine; proje, Ar-Ge ve iş birliği çalışmaları ile uydu sektörünü geliştirme rolünü de ekleyen Türksat, etkinlikte, teknokent firmaları ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Türksat, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yanı sıra uydu teknolojileri konusunda da iş birliği yapabileceği teknokent firmalarını arıyor.

 

TEKNO B2B’nin ilkinde, Türksat, teknolojik yatırım gündemini, teknokent firmaları ile paylaştı ve firmalar, bu gündem kapsamına giren ürün ve çözümlerini, Türksat yetkililerine anlatma fırsatı buldu. Türksat’ın gündeminde, şu projeler yer aldı:

 • Yerli ve Milli Mobil LIDAR ve Panoramik Görüntüleme Platformu
 • Yerli ve Milli Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılım Geliştirme
 • Araç Takip Sistemi Standartlarının Belirlenmesi
 • Uydu Yazılım Modülleri Geliştirme
 • Uydu Haberleşme Terminalleri Alt Sistemleri Donanım Geliştirme
 • Uydu Konumlama Sistemleri Kullanıcı Alıcı Terminalleri Geliştirme
 • Anahtar Teslim Kurumsal Yazılım Projeleri
 • Bilgi Teknolojileri Teknik Danışmanlık Hizmetleri
 • Yazılım Geliştirme
 • Ürün Geliştirme
 • Ürün Satış Sonrası İşlemler

Türksat, Ekosistemi ile Büyümeyi Hedefliyor

Etkinliğin açılış oturumundaki ilk konuşmayı, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen yaptı. Şen, iş birliğine verdikleri önemi, şu sözlerle anlattı: “Bilgi ve teknoloji yetkinliği ile kendimizi, şirketimizi, toplumumuzu donatabildiğimiz ölçüde geleceği yakalayabiliriz. Bu nedenle günümüzün iş liderlerinin, bir yandan kendi organizasyonlarını, iş modellerini, ürün ve hizmetlerini gözden geçirmeleri; öte yandan ekosistemindeki paydaşlar ile daha etkin bir şekilde ilişki kurarak inovatif yetkinliklerini geliştirmeleri, kritik önem taşımaktadır. Türksat olarak, faaliyet alanlarımızda, yerlilik ve milliliği arttırmaya katkıda bulunmak üzere, yenilikçiliği ve girişimciliği özendirecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu toplantı, aslında, bu konuya verdiğimiz önemin bir diğer göstergesi. Böyle bir platformun hayata geçmesini, bütün paydaşları kapsayacak bir etkinliğin ortaya çıkmasını, son derece önemsediğimizi belirtmek istiyorum.”

Şen, konuşmasının devamında, Türksat’ın sunduğu çözümleri ve verdiği hizmetleri özetledi ve önümüzdeki 3 yıl boyunca, katma değerli hizmetlerinin sayısını arttırmanın, öncelikli hedefleri olduğunu belirtti.

BTK’dan Yerlileşme Atağı

Şen’in ardından kürsüye gelen BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da etkinliğin önemine vurgu yaptı: “Amacımız, yerli teknolojiyi nihai hedef olarak gören firmalarımızın geliştirdiği ürün ve uygulamaları, nitelikli iş birliği ortamında, operatörlerimiz dediğimiz lisanslı firmalarımızla buluşturmak. Böylece, bilgi teknolojileri alanında, yerlilik oranının arttırılmasında önemli bir adım atacağımızı düşünüyoruz.”

Dr. Sayan, konuşmasında, bilgi ve iletişim sektörü ve Türksat’ın çalışmaları ile ilgili çeşitli bilgiler aktardı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, ASELSAN, ARGELA ve NETAŞ konsorsiyumunun yükleniciliğinde yürütülen, Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Teknolojileri (ULAK) projesi için ayrı bir parantez açan

Dr. Sayan, şunları söyledi: “ULAK projesi ile teknoloji geliştirme ve yerli üretim anlamında bir köprübaşı elde ederken aynı zamanda, mobil haberleşme sektörünün geleceğinde, biz de varız diyebiliyoruz.” BTK, bu ivmeyi devam ettirmek için, 4,5G yetkilendirmesinde, yerlileştirme gereksinimleri de getirdi. Firmalar, şebekeye ilişkin toplam yazılım ve donanım yatırımlarının:

 • Birinci yıl için en az %30’unu,
 • İkinci yıl için en az %40’ını,
 • Üçüncü yıl ile devam eden yıllarda, en az %45’ini,

yerli malı belgeli ürünlerle yapacak. Bunların da en az %10’u, Türkiye’deki KOBİ’ler tarafından üretilen ürünlerden sağlanacak. BTK, ayrıca, 5G teknolojileri için bir ekosistem oluşturmak için, üniversitelerle ve firmalarla çalışmalarına devam ediyor.

Dr. Gönül, Offset’i Anlattı

Açılış oturumunun son konuşmacısı, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vecdi Gönül oldu. Dr. Gönül, “Türk Sanayiinin Gelişiminde Offset – Örnek Olay: Savunma Sanayii” başlıklı sunumunda, dünyadaki offset uygulamalarından örnekler verdi ve Türk savunma sanayisinin, ofset uygulamaları ile kaydettiği gelişim ile ilgili örnekleri, katılımcılarla paylaştı. Sunumunun sonuç bölümünde; “Dünyadaki uygulamalara paralel olarak, Türk sanayisinin geliştirilmesi amacıyla, bütün sektörlerdeki kamu alımlarında ofset uygulanması zorunlu hâle getirilmelidir.” diyen Dr. Gönül, offset uygulamasının, Türkiye’nin sanayileşme hamlesinin itici güçlerinden biri olabileceğini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından, etkinlik, ikili görüşmelerle devam etti. Türksat yetkilileri, bu bölümde, 10 ayrı konu başlığı altında, toplam 37 firma ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

 1,790 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.