Ana Sayfa Haberler Türksat 5A Artık Uzayda: İlk Sinyal Alındı

Türksat 5A Artık Uzayda: İlk Sinyal Alındı

Türkiye’nin ilk beşinci nesil uydusu Türksat 5A, 8 Ocak Cuma günü, sabaha karşı, uzay yolculuğuna başladı. Uydu, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan ve 31 derece doğu yörüngesindeki nihai konumuna ulaşmak için yaklaşık 4 ay sürecek yolculuğuna başlayan uydu, ilk sinyalini de başarılı şekilde gönderdi. Türksat 5A’nın 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Türksat 5A, manevra ömrüyle Türkiye’nin bu yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını, 30 yıl boyunca güvence altına alacak. 12 kilowatt güce ve 3.500 kilogram fırlatma kütlesine sahip olan uydu, Türkiye, Avrupa ve Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın fırlatılması dolayısıyla Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türksat 5A’nın Türkiye saatiyle 4.28 olarak açıklanan fırlatmasının hava koşulları nedeniyle 5.15’te yapıldığını belirtti. Yıllar süren çalışmaların sonucunun, uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getiren Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi. Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz.” dedi.  Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

Geleceğe yön veren böyle önemli projelerin, gençlerin önünü ve ufkunu açtığına dikkati çeken Karaismailoğlu, söz konusu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi. Türkiye’nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu, söz konusu gelişmelerin devamında uzaya insan gönderme çalışmalarının geleceğine işaret ederek, yeni neslin bu konulara çok meraklı olduğunu, önümüzdeki yıllarda da bunların görüleceğini sözlerine ekledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.