Ana Sayfa Haberler Türksat’tan Satış ve Kâr Rekoru

Türksat’tan Satış ve Kâr Rekoru

Türksat, ülkemizin teknolojik değişim ve gelişimine öncülük etmeye ve fark yaratan işlere imza atarak sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam ediyor.

Coğrafi istikrarsızlıklara, döviz ve faizdeki olumsuz gelişmelere ve televizyon yayıncılığı sektöründe yaşanan daralmaya rağmen Türksat, 2018 yılında, tarihinin en yüksek net satışları, faaliyet karı, FAVÖK (faiz, vergi ve amortisman öncesi kar) ve dönem karı sonuçlarını elde etti. Bu yıl 15. yılını kutlayacak olan şirket, geçen yıl; net satışını yüzde 35, faaliyet karını yüzde 104, FAVÖK’ünü de yüzde 53 arttırdı. Bu artışlar doğrultusunda şirketin net satışları 1,7 milyar liraya; FAVÖK’ü ise 601 milyon liraya yükseldi. FAVÖK marjı ise bir önceki yıla kıyasla 4,2 puan artarak yüzde 35,9 oldu. Yıl sonunu 333 milyon liralık faaliyet karı ve 491 milyon liralık dönem karıyla tamamlayarak başarılı bir yılı geride bırakan şirketin dönem karı ise yüzde 106 arttı.

Türksat, 2018’de; uydu, kablo ve bilişim alanlarına yaptığı 1,1 milyar lira tutarındaki rekor yatırımla Türkiye’nin geleceğine önemli bir katkı sağladı. Uydu hizmetlerinde, birinci nesil Türksat 1B ve Türksat 1C haberleşme uydularıyla 90’lı yıllarda başlayan serüven, bugün beşinci ve altıncı nesil uydular Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A üretim faaliyetleriyle planlandığı şekilde devam ediyor.

Kablo hizmetlerinde, 4,1 milyona ulaşan kurulu kapasitesini diğer operatörlerin de kullanımına açarak kaynak israfının önüne geçen şirket, böylece yeni gelir kaynakları oluşturdu. Şirket ayrıca, bu yıl diğer operatörlerin altyapılarını kullanarak altyapısının olmadığı bölgelerde de hizmet vermeye hazırlanıyor.

e-Devlet Kapısı’nda, 2,5 milyar işlem ile 42 milyonun üzerinde kullanıcının kamu hizmetlerinden yerinden kalkmadan daha hızlı ve daha rahat yararlanmasını sağlayan Türksat’ın, bilişim projelerinde, kamunun bilişim çözüm merkezi olmaya yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

 793 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.