Ana Sayfa Haberler TUSAŞ, A400M’de “Tasarımdan-Üretime” Geçti

TUSAŞ, A400M’de “Tasarımdan-Üretime” Geçti

TUSAŞ’ın A400M uçaklarına entegre edilecek Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir (DIRCM) sistemi için ürettiği yapısal parçalar, ilk kez MSN 105 kuyruk numaralı uçağa uygulandı. TUSAŞ tarafından 12 Kasım’da yapılan bilgilendirmede, uygulamanın geçtiğimiz günlerde gerçekleştiği belirtildi. Söz konusu parçalar, TUSAŞ tarafından tasarlandı ve parçaların entegrasyonu da TUSAŞ sorumluluğunda gerçekleştirildi. A400M projesinde daha önceden hazır tasarımların üretimini (“Resimden-Üretime”) gerçekleştiren TUSAŞ, böylece, projeye ilk defa kendi tasarımı parçalarla (“Tasarımdan-Üretime”) katkı vermiş oldu.

TUSAŞ, A400M uçaklarına entegre edilecek DIRCM sistemlerine yönelik; yapısal tasarım ve analiz, ekipman montaj tasarımı, retrofit çözüm tasarımı, detay parça üretimi, montajı ve her bir uçak için toplam 2 km yeni kablo imalatı iş paketlerini üstlendi. Firma, bu kapsamda 405 adet detay ve alt montaj parçasının üretim ve teslimat süreçlerini yönetiyor. Entegre edilecek DIRCM sistemi ile uçaklar, elektro-optik güdümlü füzelere karşı 360 derecelik korumaya sahip olacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, bu çalışma ile ilgili şunları söyledi: “Yeni nesil bir teknolojinin altyapısını ilk kez A400M uçağına entegre ederek ülkemizin havacılık kabiliyetlerine katkı sunmayı sürdürüyoruz. Dünya’nın en büyük uçakları arasında yer alan A400M programında kusursuz üretim ve teslimat süreçlerimize devam ediyoruz. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.