Ana Sayfa Haberler Emniyet Genel Müdürlüğünde ATAK Dönemi Başladı

Emniyet Genel Müdürlüğünde ATAK Dönemi Başladı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ), T-129 Egemen Projesi kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için ürettiği ilk ATAK Faz 2 helikopteri, 25 Şubat’ta düzenlenen bir törenle teslim edildi.

ATAK Faz 2 helikopteri, ATAK helikopterinin; lazer ikaz alıcılar, radar ikaz alıcılar ve çeşitli elektronik harp sistemleri ile donatılan yeni sürümü olarak öne çıkıyor. Bu sistemler genellikle helikopterin kanat uçlarında, burun topunun üstünde ve burun topunun hemen arkasında yer alıyor.

Törende, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Emniyet Genel Müdürü Vali Mehmet Aktaş ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, birer konuşma yaptılar.

Emniyet Genel Müdürü Aktaş, konuşmasında, TUSAŞ’tan toplam 9 adet T-129 helikopteri teslim alacaklarını söyledi. Bununla birlikte helikopterlerin hangi konfigürasyonda olacağı ifade edilmedi.

Geçtiğimiz günlerde Kara Kuvvetleri Komutanlığına (K.K.K.lığı) da ilk Faz 2 helikopteri teslim edilmişti. K.K.K.lığına teslim edilecek toplam Faz 2 helikopteri sayısı ise 21.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.