Ana Sayfa Haberler Türkiye İlk Defa Uydu İhraç Edecek

Türkiye İlk Defa Uydu İhraç Edecek

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

Türkiye, Milli Uzay Programı’nı açıkladıktan kısa bir süre sonra, uzay alanındaki ilk ihracat haberini de duyurdu. Savunma Sanayii Başkanlığı, TUSAŞ’ın iştiraki GSATCOM’un, Arjantin’e, yüksek çıkış gücüne sahip HTS uydu teknolojileri ihraç edeceğini, 12 Şubat’ta açıkladı.

Ankara ODTÜ Teknokent’te yerleşik GSATCOM, TUSAŞ ve Arjantin merkezli INVAP SE’nin eşit ortaklığında kuruldu. Şirket, 2019 yılında başlattığı proje ile fikri ve sınai haklarına tümüyle sahip olduğu yeni nesil haberleşme teknolojileri geliştiriyor. Arjantin’in ulusal telekomünikasyon şirketi ARSAT için geliştirilecek ARSAT SG1 uydusu, 2024 yılında teslim edilecek. Yer Senkron Yörüngede (Geosynchronous Earth Orbit / GEO)  görev yapacak uydu, sivil amaçlı veri transferi için kullanılacak. Birçok teknolojik yeniliği bünyesinde barındıracak uyduda; tümüyle elektrikli itki sistemi bulunacak ve Ka-bant’da 50 Gbps’i aşan çıkış kapasitesi ne sahip olacak. Modüler tasarıma sahip olacak uydunun tasarım ömrü, 15 yıl olacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeye ilişkin yayınladığı sosyal medya mesajında “İstiklal ve istikbalimiz için hamlelerine devam eden savunma sanayiimiz, aynı zamanda başlatmış olduğu çalışmalarıyla Milli Uzay Programı hedeflerine katkısını sürdürüyor ve bu alandaki kabiliyetlerini yurt dışına da taşıyor.” dedi ve uydunun geliştirmesinde emeği geçecek bütün mühendisleri tebrik etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.