Ana Sayfa Haberler Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin Motorları Motor Sich’ten

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin Motorları Motor Sich’ten

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Motor Sich, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin motorlarının tedarikine yönelik, 25 Haziran’da bir sözleşme imzaladı.

TUSAŞ’ın internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre anlaşma kapsamında 14 adet motor tedarik edilecek. Motorların ilk teslimatı, 2 adet motoru kapsayan bir paket halinde, Eylül 2022’de yapılacak. Tüm motorlar 2025 yılına kadar teslim edilecek. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin ilk uçuşu için hedeflenen tarih ise 2023.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, şunları söyledi: “Söz verdiğimiz gibi 2023 yılında uçuşunu gerçekleştirecek Ağır Sınıf Taarruz helikopterimiz için önemli ve kritik bir aşamayı daha tamamladık. 2019 yılında Savunma Sanayii Başkanımız öncülüğünde imzaladığımız projeyi, 2 yıl sonra yeni bir sözleşme ile harekete geçirdik. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 2023’e TUSAŞ olarak iddialı bir giriş yapacağız. Neredeyse tüm projelerimizin uçuş yapacağı bir yıl olacak.”

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin, T-129 ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına ve daha fazla faydalı yük kapasitesine sahip olacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.