Ana Sayfa Haberler TUSAŞ, Türkiye’nin İlk Özgün Helikopteri T625’in, Üretimini Tamamladı

TUSAŞ, Türkiye’nin İlk Özgün Helikopteri T625’in, Üretimini Tamamladı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 19 Ağustos’ta, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan T625 helikopterinin, üretiminin tamamlandığını duyurdu.

Sözleşmesi, SSB ve TUSAŞ arasında, 26 Eylül 2013’te imzalanan Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirilen T625’in, yer testlerine de başlandı. TUSAŞ’ın tam ölçekli modeli (mock-up)’ni, ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen IDEF 2017’de sergilediği T625’in, ilk test uçuşu için ise hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

TUSAŞ, T625’i, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle geliştiriyor. Helikopterin, sahip olacağı geniş kabiliyet yelpazesi ile VIP taşıma, hava ambulansı, kargo taşıma, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma gibi görevleri üstlenmesi hedefleniyor. Seri üretimi 2021 yılında başlaması planlanan T625’in, European Aviation Safety Authority (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar da program ile birlikte devam ediyor.

 2,198 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.