Ana Sayfa Haberler TUSAŞ ve Boeing İş Birliği, 200 Milyon Dolarlık Yeni İş Paketi ile Büyüyor

TUSAŞ ve Boeing İş Birliği, 200 Milyon Dolarlık Yeni İş Paketi ile Büyüyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan “TUSAŞ ve Boeing İş Birliği, 200 Milyon Dolarlık Yeni İş Paketi ile Büyüyor” başlıklı özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

TUSAŞ ve Boeing, 22 Mayıs’ta, Ankara’da düzenlenen bir törenle 200 milyon doların üzerinde değere sahip, yeni bir anlaşmanın altına imza attılar. TUSAŞ’ın, Boeing 737 MAX yolcu uçaklarının irtifa dümenlerinin üretimi için imzaladığı bu sözleşme, iki firmanın iş birliğinin yanı sıra TUSAŞ’ın, uluslararası sivil havacılık sektöründeki varlığını da güçlendirilmiş oldu.

TUSAŞ, imzalanan bu sözleşmenin haricinde, son 20 yıl içerisinde, Boeing’e, pek çok parça ve komponent üretti. TUSAŞ’ın hâlihazırda üretimine devam ettiği bu bileşenler arasında; 787 uçaklarının irtifa dümenleri, kargo bariyerleri ve yatay hücum kenarları yer alıyor. TUSAŞ, bu bileşenlerden biri olan yatay hücum kenarlarının ilkini, geçtiğimiz günlerde teslim ederek önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

TUSAŞ, kısa bir süre önce, Boeing’den, “İttifak” kategorisinde Yılın Tedarikçisi Ödülü’nü de aldı. Bu ödül, Boeing’in, stratejik hedeflerini destekleyen ve başarısında riskleri paylaşarak katkıda bulunan tedarikçilerine verdiği bir ödül olmasıyla dikkat çekiyor.

 

 

Kanadın Tamamını Üretmek İstiyoruz

Törende bir konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, sadece irtifa dümenini değil, kanadın tamamını üretmek istediklerini söyledi ve bu ürünlerin, kompozit malzemeler olduğunu belirtti. Hâlihazırda, 50.000 metrekarelik kompozit malzeme üretim tesislerinin bulunduğunu dile getiren Doç. Dr. Kotil, buna ilave olarak, içerisinde tamamen robotların bulunduğu ve teknolojinin son ürünü, 7.000 metrekarelik bir fabrika daha kurmakta olduklarının da altını çizdi.

TUSAŞ tarafından aynı gün yayınlanan basın bülteninde, Doç. Dr. Kotil’in, konuyla ilgili şu demecine de yer verildi: “Uluslararası havacılık projelerinde, küresel olarak rekabetçi ve önemli bir ortağız. Bu anlaşmayla Boeing ile olan yakın iş birliğimizin yeni bir ivme kazanacağını ve daha da güçleneceğini ümit ediyorum. Havacılık alanında, dünyanın önde gelen uçak üreticileri için kritik sorumlulukları üstlenerek, ülke ekonomisine katkılarını devam ettiren TAI, son anlaşmayla birlikte başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.”

 

Boeing’in Türkiye’deki Varlığı Artacak

Törende konuşan Boeing International Başkanı Marc Allen ise şunları söyledi: “Türkiye, Boeing için çok stratejik bir ortak. Şu anda, 70 yılı aşkın uzun soluklu bir ilişkimiz var. Ancak Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Girişimimizle başlayan süreçte, bu ortaklığı, bir adım daha öteye taşıyacağız.”

Bu girişimin, Boeing’in Türkiye’deki yatırımları için stratejik çerçeveyi belirleyeceğini söyleyen Allen, girişimin 4 temel alanı kapsadığını söyledi ve bu alanları şu şekilde sıraladı:

  • Endüstriyel,
  • Teknoloji ve inovasyon,
  • Hizmetler konusunda iş birliği ve
  • İleri saha eğitimi.

Dünya üzerinde, 13.000 tedarikçi ile çalıştıklarını söyleyen Allen, 2018’de, bunlardan 13 tanesine ödüller verdiklerini belirtti. Allen, TUSAŞ’a, Yılın Tedarikçisi ödülünü vermekten büyük mutluluk duyduklarını da dile getirdi.

 

Yapısal Parçalar Tamam, Sırada Uçak Var

Törende son olarak, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir konuştu. TUSAŞ’ın, yapısal parça anlamında, Boeing için yaptığı imalatın takdir edilecek boyutta olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demir, şunları dile getirdi: “Bu, Türk havacılık sanayisi için bir aşamaydı ve bence bu aşama geçildi. Havacılık yapısal parçalarını üretmek de artık TUSAŞ’ın mükemmeliyet sağladığı bir iş oldu. Burada, F-35’lerin orta gövdesinde olduğu gibi, daha sofistike parçalara ve yüksek teknolojinin olduğu yöne gitmek gerekiyor ve kompozit mükemmeliyet merkezi olmak da buna doğru bir adım. Tabii bu adımı atarken kompozit uygulamalarında, yüksek mukavemetli karbon fiber gibi malzemelerin Türkiye’de üretilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor; devam da edecek.”

Prof. Dr. Demir, TUSAŞ’la ilgili geleceğe yönelik olarak da şu mesajları verdi: “Aslında iddiamız büyük. Dediğim gibi, mükemmel bir alt yüklenici, bir tedarikçi olmak bir safhaydı… Bunun bir sonraki adımı, Temel Bey’in; ‘Artık kanada talibiz.’ dediği gibi, belki kanada ve uçağa talip olmak, Boeing’in tasarlayacağı diğer uçaklara tasarımcı olarak katılmak; hatta belki de Türkiye’nin, bölgesel jet uçağı konusunda yapılacak çalışmalarında bir ön almak olabilir diye düşünüyorum.”

Soldan sağa: TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, Boeing International Başkanı Marc Allen, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir

 

SSM, Boeing ile İş Birliklerini Derinleştirmek İstiyor

Prof. Dr. Demir, konuşmasında, Boeing ile yürütülebilecek muhtemel iş birlikleri konusuna da değindi ve şunları dile getirdi: “Yapısal parça üretimi, çeşitli komponentlerde alt yüklenici olmak, mühendislik ve tasarım boyutuna geçmek, teknoloji üretimine girmek, çeşitli Ar-Ge faaliyetlerinin yapılması, üniversitelerle iş birliği… Bunun yanında sadece TUSAŞ değil, Türkiye’nin sanayi alt yapısında geniş bir tedarik zinciri oluşturmak da Boeing ile konuştuğumuz ve üzerinde mutabık kaldığımızı düşündüğüm ve adımların hızlı atılmasını görmekten mutluluk duyduğumuz alanlar. Bunların da devamını istiyoruz. Temennimiz şudur ki; bu iş birliği planları, hızla ve olumlu sonuçlarla hayata geçirilsin, yeni iş birliklerinin önü açılsın. Bahsettiğim bu alanlarda, SSM olarak bizlerin, Türk Hava Yolları’nın ve Türkiye’nin genel sanayi ekosisteminin devamlı desteği olacak. Boeing Türkiye’ye güvendikçe, buradan alacakları sonuçların, kendilerini de şaşırtacak derecede olumlu olacağını buradan söyleyebilirim.”

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen imza töreninde, sözleşme, Prof. Dr. Demir, Doç. Dr. Kotil ve Marc Allen ile birlikte TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın tarafından imzalandı.

 2,495 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.