Ana Sayfa Haberler TUSAŞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi Arasında “Akış Dinamiği ve Benzetimi Laboratuvarı” Kurulması için Protokol İmzalandı

TUSAŞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi Arasında “Akış Dinamiği ve Benzetimi Laboratuvarı” Kurulması için Protokol İmzalandı

TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ile Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde “Akış Dinamiği ve Benzetimi Laboratuvarı” kurulması için protokol imzaladı.

TUSAŞ, gelişmeyi, 22 Mart’ta duyurdu. Protokole göre, 20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, TUSAŞ mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerinin akademisyen ve öğrencilerle birlikte geliştirilmesi sağlanacak. Protokol kapsamında, aerodinamik ve uçak performans konsept tasarım aracı modellemesi ve açık kaynak kod yazılım geliştirilmesi gibi çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar da yer alacak.

Prof. Dr. Kotil, konuyla ilgili şunları söyledi: “Köklü üniversitelerimiz ile birlikte akademik çalışmalar bünyesinde şirketimizde görev alan mühendislerimizin akademik olarak kuvvetlenmesini de sağlamış oluyoruz. Biz bugünden Türkiye Havacılık ekosistemine yön verecek projeleri bir bir hayata geçirirken, aynı zamanda mühendis yetiştirmenin de önemli olduğuna inanıyoruz.’’ Protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor. Ayrıca, bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için TUSAŞ’ın sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.