Ana Sayfa Haberler TUSAŞ ve Ege Üniversitesi Arasında “İleri Kaplamalar, İnce Filmler ve Yüzey Araştırmaları Laboratuvarı” Kurulması için Protokol İmzalandı

TUSAŞ ve Ege Üniversitesi Arasında “İleri Kaplamalar, İnce Filmler ve Yüzey Araştırmaları Laboratuvarı” Kurulması için Protokol İmzalandı

TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ile Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde “İleri Kaplamalar, İnce Filmler ve Yüzey Araştırmaları Laboratuvarı” kurulması için protokol imzaladı.

TUSAŞ, gelişmeyi, 28 Mart’ta duyurdu. Protokole göre, 20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, TUSAŞ mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerinin daha çok akademisyenin ve öğrencinin ulaşması hedefleniyor. Protokol kapsamında, radar absorbe eden malzemeler ve nanomalzemelerin karekterizasyonu ve geliştirilmesi gibi çok önemli projelere temel oluşturacak çalışmalar da yer alacak. Prof. Dr. Kotil, konuyla ilgili şunları söyledi: “Üniversitelerimizde yetişen genç mühendislerimize kapımız sonuna kadar açık. İş birliği gerçekleştirdiğimiz üniversitelerde öğrenimlerini sürdüren mühendislerimizin bugün dünyada gerçekleşen teknolojik gelişime hızlıca adapte olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz bugünden fidanlar yetiştirmek için adımlar atıyoruz, yarın ağaç olup meyve verecekleri günleri hep beraber göreceğiz.’’ Protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkanı sağlamasını da kapsıyor. Ayrıca, bu laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için TUSAŞ’ın sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.