Ana Sayfa Haberler TUSAŞ ve ODTÜ, Çok Hafif Uçak Geliştirecek

TUSAŞ ve ODTÜ, Çok Hafif Uçak Geliştirecek

TUSAŞ ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında, VLA (Very Light Aircraft –  Çok Hafif Uçak) geliştirilmesine yönelik sözleşme imzalandı.

TUSAŞ, 14 Aralık’ta yayınladığı basın bülteni ile Bağımsız Araştırma Geliştirme (BARGE) Projesi olacak şekilde imzalanan sözleşmeye göre, uçağın tasarımının ODTÜ öğrencileri; üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerinin ise TUSAŞ tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

Proje sözleşmesini, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil imzaladı. Doç. Dr. Kotil törende yaptığı konuşmada, “Geleceğin projeleri için mühendis ihtiyacımızı karşılamak üzere, üniversite ortaklıklarımıza çok önem veriyoruz. Bu proje ile birlikte ilk deneyimler kazanılacak ve Türkiye’deki havacılık çalışmalarına uzman gençler yetiştirilecek.” dedi.

Proje ile üniversite ve sanayi iş birliğinin geliştirilmesine ilave olarak, öğrenimine devam etmekte olan mühendislik bölümü öğrencilerinin uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi alanlarında yetiştirilerek savunma ve sanayisinde istihdam edilmesi amaçlanıyor. TUSAŞ ve ODTÜ arasında imzalanan projeyle öğrencilerin, tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi sağlanacak. Böylece, öğrencilerin uçak tasarımı ile havacılık sektörüne de özendirilmesinin önü açılacak.

Bu maksatla başlangıçta, havacılık, uzay ve uçak bilimleri alanında bölümlere sahip olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve ODTÜ pilot üniversiteler olarak seçildi. Geçtiğimiz Nisan ayında da İTÜ ile benzer bir proje kapsamında sözleşme imzalanmıştı.

 1,694 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.