Ana Sayfa Haberler TUSAŞ’ın ANKA-S SİHA’sı ile TSK, Uydu Kontrolü ile Vuracak

TUSAŞ’ın ANKA-S SİHA’sı ile TSK, Uydu Kontrolü ile Vuracak

TUSAS_ANKA_S

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen, ANKA-S uydu kontrollü silahlı insansız hava aracı, MAM-L mühimmatı kullanılarak uydu kontrolü vasıtasıyla gerçekleştirilen atışlı testlerden tam not aldı. ANKA-S, böylelikle hem kalkış gerçekleştirdiği hem de kontrol edildiği üsten, tamamen faklı bir konumda yer alan hedefleri imha edebileceğini kanıtlamış oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) gelişmeyi, 17 Ağustos’ta yayınladığı basın bülteni ile duyurdu ve konuyla ilgili bir de video yayınladı.

Basın bülteninde, gelişmenin, Türkiye açısından bir ilki temsil ettiği şu ifadelerle vurgulandı: “Bu sistemle, İHA’larda sahip olduğumuz anlık hedef tespit, takip ve imha kabiliyetimizi ANKA-S SİHA ile çok daha uzun mesafelere taşımış olduk. Uydu üzerinden ANKA-S ile yapılan bu atış, ülkemizin milli teknoloji geliştirme çalışmalarında da bir ilk oldu.”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine ise ilk kez Şubat ayında giren ANKA-S’yi, ANKA’nın, uydudan kontrol edilebilir sürümü olarak geliştirmişti.

 2,632 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.