Ana Sayfa Haberler TUSAŞ’ın Özgün Helikopteri T625, Ayaklarını Yerden Kesti

TUSAŞ’ın Özgün Helikopteri T625, Ayaklarını Yerden Kesti

TUSAS_T625_ILK_UCUS

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan T625 helikopteri, ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 6 Eylül’de duyurdu.

TUSAŞ, T625’i, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle geliştiriyor. Helikopterin, sahip olacağı geniş kabiliyet yelpazesi ile VIP taşıma, hava ambulansı, kargo taşıma, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma gibi görevleri üstlenmesi hedefleniyor. Seri üretimi 2021 yılında başlaması planlanan T625’in, European Aviation Safety Authority (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar da program ile birlikte devam ediyor.

Sözleşmesi, SSB ve TUSAŞ arasında, 26 Eylül 2013’te imzalanan Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirilen T625’in tam ölçekli model (mock-up)’i ise ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen IDEF 2017’de sergilenmişti.

 1,296 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.