Ana Sayfa Haberler TUSAŞ’ın Stajyer Mühendis Programı’na, 20 Üniversite Daha Eklendi

TUSAŞ’ın Stajyer Mühendis Programı’na, 20 Üniversite Daha Eklendi

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin ilk kez geçtiğimiz yıl başlattığı Stajyer Mühendis Programı’na, 16 Ekim’de imzalanan protokol ile bu yıl 20 üniversite daha katıldı. Böylelikle, programa dâhil olan üniversite sayısı 40’a ulaştı. Protokolün imzalanması maksadıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde bir tören gerçekleştirildi.

Protokol, programa yeni dâhil olan üniversitelerin rektörleri ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil arasında imzalandı.

Tören sırasında ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile de bir protokol imzalandı. Bu protokol sayesinde, Stajyer Mühendis Programı’na Ankara dışından katılan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun vereceği kontenjanlar doğrultusunda, Ankara’da konaklayabilecek.

Stajyer Mühendis Programı’na, üniversitelerin; makine, elektrik-elektronik/haberleşme, havacılık, uçak, uzay, endüstri, bilgisayar, metalürji ve malzeme, kimya, mekatronik mühendisliği gibi bölümlerinin, 3’üncü veya 4’üncü sınıf öğrencileri katılabiliyor. Program kapsamında, stajyer mühendis adayları, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde, haftada en az 1 tam gün, çalışma şansı elde ediyor. Bu yıl, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerinin, şirketin faaliyet göstermediği şehirlerdeki üniversitelere giderek, öğrencilerle birlikte çalışması da planlanıyor. Staj süresi boyunca, üniversiteleri tarafından sigortalanacak olan öğrencilere, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından da ücret ödenecek.

Törende yaptığı konuşmada, stajyer mühendis programının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Kotil, şunları söyledi: “Devletimizin bizlere verdiği büyük görevler ve büyük projeler var. Bu projeleri gerçekleştirmek adına başvurduğumuz tek kaynak üniversitelerimiz. Hedeflerimize varmak için siz çok değerli üniversitelerimiz ve değerli öğrencilerimiz ile birlikte bugün burada imzaladığımız protokol, ülkemizin gelecekte kalkınmasında fayda sağlayacak. Sizlerle birlikte, mühendis sayımızı artıracağız, gençlerimiz ile projelerimizi gerçekleştireceğiz.”

 1,339 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.