Ana Sayfa Haberler TUSAŞ’ın Uydu Kontrollü İHA’sı ANKA-S, TSK Envanterine Girdi

TUSAŞ’ın Uydu Kontrollü İHA’sı ANKA-S, TSK Envanterine Girdi

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

TUSAŞ tarafından geliştirilen insansız hava aracı (İHA) ANKA’nın uydudan kontrol edilebilen ANKA-S sürümü, kabul testlerini başarıyla tamamlamasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’nın envanterine girdi. Gelişmeyi 3 Şubat’ta İnternet sitesinden duyuran TUSAŞ’ın açıklamasında, 2 adet ANKA-S’nin ve ilgili sistemlerinin Hv.K.K.lığına teslim edildiği belirtildi.

Uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ANKA-S, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu düşünülerek geliştirildi. Uluslararası emniyet standartlarında milli imkanlarla geliştirilen ANKA-S’nin uçuş kontrol bilgisayarı, hava aracı kontrol bilgisayarı ve dost düşman tanıma sistemi (IFF / Identification, Friend or Foe) de yine milli imkanlarla tasarlandı. ANKA-S’de veri güvenliği ve bilgi güvenliğinin yüksek seviyede tutulabilmesi için de aracın IFF ve telsizlerinde donanımsal kripto kullanıldı.

Kalkış yaptığı meydandan bağımsız olarak acil durum üslerine inebilen ANKA-S, uydu bağlantısını kaybetmesi durumunda, sahip olduğu tam otomatik iniş kalkış sistemi ile tanımlı meydanlara iniş de gerçekleştirebiliyor. İHA, yeni nesil elektro optik görüntüleme sistemleri ile teşhis, takip ve işaretleme yapmanın yanında, muharebe arama kurtarma (MAK) görevlerine de katkı sağlayabiliyor. Ayrıca hava-yer ve yer-yer arasında gerçekleştirilen telsiz haberleşmelerine sahip olduğu telsiz rölesi ile destek de verebiliyor. Tüm haberleşme sistemleri kriptolu veri iletimi sağlayacak şekilde geliştirilen ANKA-S böylelikle tutulabiliyor.

Ayrıca, Hv.K.K.lığı personeline ANKA-S’ye ilişkin olarak teknik ve uçuş eğitimleri verildi. 2017 yılının Ekim ayında başlayan eğitimler başarıyla tamamlandı.

 2,192 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.