Ana Sayfa Arşiv “Uçak Eğlence Sistemi Üzerinden, Uçağın Motorlarına Siber Saldırı Düzenlenebilir”

“Uçak Eğlence Sistemi Üzerinden, Uçağın Motorlarına Siber Saldırı Düzenlenebilir”

Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. kısa adıyla STM’nin Teknolojik Düşünce Merkezi “ThinkTech” tarafından yayınlanan Siber Tehdit Durum Raporu, sivil havacılık sektörüne yönelik siber saldırıların 2019 yılında artacağını gösteriyor.

Ekim-Aralık 2018 dönemini kapsayan raporda, tüm dünyada hızla gelişen sivil havacılık sektörünün ulaşım, haberleşme ve enerji gibi birçok kritik sektörle doğrudan bağlantılı olmasının, risk alanını genişlettiği vurgulandı.

Peki, ne tür siber saldırılar bekleniyor?

Uçak eğlence sistemi üzerinden motorlara müdahale edilmesi, biletleme sistemindeki güvenlik açığı, müşterilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi gibi pek çok siber tehdidin 2019 yılında havacılık sektöründe artacağı öngörülüyor.

Uçuş güvenliğini riske sokabilecek tüm bu siber saldırıların, can güvenliğini tehdit etmesi yanında büyük ekonomik kayıplara da yol açabileceği belirtiliyor.

Siber saldırıların hedefinde sadece havacılık sektörü yok.

Son dönemde, mobil bankacılık uygulamalarını hedef alan zararlı yazılım sayısında artış gözleniyor.

Google Uygulama Mağazası’na yüklenen zararlı uygulamalar, bankaların Android işletim sistemi kullanan son kullanıcılarını hedef alıyor; bireysel giriş yapan müşterilerin TC Kimlik/Müşteri Numaralarını ve parolalarını çalıyor.

Şahısların SMS okuma ve gönderme izinlerini ele geçiren bu uygulamalar, müşteriler için tehdit oluşturuyor.

Yapılan incelemeler, isimleri dışında yapıları ve içerikleri aynı olan bu zararlı uygulamaların geliştiricisinin aynı olduğuna işaret ediyor.

Raporda ayrıca biyometrik tanıma sistemleri üzerinde artan siber tehditlere de dikkat çekiliyor.

Bugün kullanılan en popüler güvenlik yöntemleri arasında sayılan biyometrik tanıma sistemleri, makine öğrenmesi yöntemiyle üretilen taklit parmak izleriyle tehdit altında.

Akıllı telefonları dahi aldatan ve aynı zamanda birçok kişinin parmak iziymiş gibi davranan taklit parmak izleri veri güvenliğini büyük ölçüde riske sokuyor.

Siber Tehdit Durum Raporunda, kontrol edilmesi zor bir alana dönüşen siber uzayda karşılaşılan güvenlik tehditlerinin birçok riski bir arada barındırdığına da dikkat çekildi.

Bu çerçevede kurumlar, siber savunma kapasitelerini artırmaya çaba harcarken saldırganlar da yeni yöntemler geliştiriyor.

Günümüzün geniş tehdit ortamında siber güvenlik faaliyetlerini Siber Füzyon Merkezlerine entegre etmek, riskleri azaltmak ve operasyonların sürdürülebilirliğini sağlamak açısından önem kazanıyor.

Siber tehditler ve saldırgan yetenekleri, hızla geleneksel tehdit algılama teknolojilerini geride bırakıyor.

Bu nedenle birçok kuruluş siber zafiyetleri tek başına kısa sürede tespit edemediği için; siber füzyon merkezlerine ihtiyaç artıyor.

 972 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.