Ana Sayfa Haberler 5G Kullanıcı Sayısının, 2026 Sonunda 3,5 Milyarı Bulması Bekleniyor

5G Kullanıcı Sayısının, 2026 Sonunda 3,5 Milyarı Bulması Bekleniyor

ULAK Haberleşme, 2 Haziran’da yayınladığı bir basın bülteni ile 5G pazarının geleceğine dair öngörülerini paylaştı.

Buna göre, 5G’nin insanların hayatlarında yaratacağı etki şimdiden hissedilmeye başladı. Dünya genelinde, Ocak 2021 itibariyle 61 ülkede 144’ten fazla servis sağlayıcısının, 5G servis hizmeti vermesi, 2026 yılı sonunda da kullanıcı sayısının 3,5 milyarı bulması bekleniyor. Dünyadaki mobil veri trafiğinin yarısından fazlasını taşıması beklenen 5G ağları ile sağlık, akıllı ulaşım, endüstriyel üretim ve nesnelerin interneti sektörlerinin toplam gelirinin, dört yıl içerisinde 700 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.

Ar-Ge’ye Dayalı Çözümler Üretiliyor

Bültende, ULAK Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekci’nin, konu ile ilgili görüşlerine de yer verildi. Dr. Tüfekci, yabancı üreticilere karşı rekabetçi bir ürün ortaya koymanın, hedefleri arasında yer aldığını vurguladı: “Türkiye’yi güvenli iletişim altyapıları ile donatma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen mevcut 4.5G teknolojilerini sürdürülebilir kılma çalışmalarımızı sürdürürken, 5G ve ötesi için dünya standartlarında yenilikçi çözümler üretmek için de çalışıyoruz. Geniş bant iletişim teknolojileri konusunda ortaya koyduğumuz patentler (IPR) ile aynı zamanda katma değeri yüksek işler gerçekleştirerek, uçtan uca yerli ağ teknolojileri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ULAK Haberleşme Ar-Ge ekibi, yapmış olduğu patent başvuruları ile katma değeri yüksek işler gerçekleştirmenin motivasyonunu kazanırken, Ar-Ge çalışmalarını da bir o kadar heyecanla sürdürüyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.