Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 ULAQ’ın Operatörleri, Kaptan Eğitim Konsolu ile Yetiştirilecek

ULAQ’ın Operatörleri, Kaptan Eğitim Konsolu ile Yetiştirilecek

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma’nın öz kaynaklarıyla ve ortak bir proje olarak ortaya koydukları ULAQ insansız deniz araçları ailesinin ilk üyesi olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın (SİDA) ölçekli modeli, fuar sırasında her iki firmanın standında da yer aldı. ULAQ’ın Kaptan Eğitim Konsolu ise Meteksan Savunma standında ilk kez sergilendi.

ULAQ SİDA, Kaptan ve Silahçı olmak üzere iki personel tarafından kontrol ediliyor. Fuarda sergilenen Kaptan Eğitim Konsolu ise bir simülatör gibi işlev görüyor. Bu konsol, aracın uzaktan kontrol edilmesini sağlayan Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ) üzerinde, Kaptan’a yönelik olarak yer alan tüm işlevleri bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında; botun seyir, manevra ve seyrüsefer kontrolleri gibi temel işlevler yer alıyor. Bu işlevler, konsol üzerinde yer alan; gaz kolu ve dümen simidinin bulunduğu kumanda istasyonu, botun gerçek zamanlı konumunun işlendiği harita okuyucu-çizici (chart plotter) ve botun o anki güncel durumunu gösteren manevra ekranı gibi arayüzler aracılığı ile kontrol ediliyor. Konsol ayrıca, çeşitli acil durumları da canlandırarak, Kaptanların bu konuda eğitimini de mümkün kılıyor. Proje kapsamında, bünyesinde Silahçı Eğitim Konsolu’nu da barındıran entegre bir ULAQ SİDA simülatörünün üretim çalışmaları ise devam ediyor.

ULAQ’ta Bir Sonraki Adım: Denizaltı Savunma Harbi (DSH)

ULAQ ürün ailesinde çalışmalar Denizaltı Savunma Harbi (DSH) konfigürasyonu ile hızla devam ediyor. Proje yetkilileri, son kullanıcıların ihtiyaçlarının belirlenmesi noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda, farklı boyutlarda ve farklı kabiliyetlere sahip birkaç konfigürasyon üzerinde çalışılıyor. Aracın nihai konfigürasyonu kesinleştikten sonra ise botun üretimi, suya indirilmesi ve faydalı yüklerin entegrasyonu hedefleniyor. Proje yetkilileri, seçilecek konfigürasyona göre değişmekle birlikte, araç üzerinde yer alması muhtemel faydalı yüklerden bazılarını şu şekilde sıralıyor:

  • Ağır torpido
  • Hafif torpido
  • Farklı kalibrede DSH roketleri
  • Derinlik sıcaklıkölçeri (batitermograf / BT/XBT cihazları)
  • Çekili dizin (towed array) sonarlar
  • Daldırma (dipping) sonarlar
  • Su altı megafonu (loud hailer)
  • Uzaktan komutalı silah sistemi
  • Sonoboy
  • Elektro-optik sistemler
ULAQ DSH (Denizaltı Savunma Harbi) botunun nihai konfigürasyonunun belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Burada, muhtemel konfigürasyonlardan biri görülüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.