Ana Sayfa Haberler ULAQ SİDA’nın Harp Başlıklı Test Atışının Ayrıntıları Belli Oldu

ULAQ SİDA’nın Harp Başlıklı Test Atışının Ayrıntıları Belli Oldu

ULAQ insansız deniz araçları ailesini ortak olarak geliştiren ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, ürün ailesinin ilk üyesi olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın (SİDA), harp başlıklı güdümlü mermi ile 27 Mayıs’ta gerçekleştirdiği test atışının ayrıntılarını, yayınladıkları bir basın bülteni ile duyurdu.

Bültende yer alan bilgilere göre atış, DENİZKURDU-2021 Tatbikatı kapsamında gerçekleştirildi. Güdümlü mermi atışını gerçekleştirmek üzere denize açılan ULAQ SİDA, testin başlaması ile birlikte harekete geçti ve Sahil Kontrol İstasyonu’ndan (SAKİ) yönetilerek atış alanına intikal etti. SİDA’nın üzerinde yer alan kameralar ile tespit edilen hedef, yine SİDA üzerindeki lazer işaretleyici ile aydınlatıldı. Ardından, canlı harp başlığı taşıyan CİRİT güdümlü merisi, SİDA’dan ateşlendi. Hazırlanan özel alanda, tüm izleyicilerin büyük bir heyecanla izlediği atış sırasında, hedef tam isabet ile vuruldu.

Atış testi için bir tören de icra edildi. Törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından üst düzey yetkililer katılım gösterdi. Tören, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan’ın konuşmaları ile başladı.

Alanç, atış testlerinin tamamlanması ile artık dünyanın en iyi insansız deniz araçlarını geliştirme ve bu alanda Türk Mühendisleri olarak dünyaya öncülük etme gayesinde olduklarını vurguladı. Tıpkı insansız hava araçlarında olduğu gibi insansız deniz araçları alanında da Türkiye’yi dünyada trend yaratan bir öncü ve müttefik ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Alparslan ise dünya askeri konjonktüründe yeniden yazılan doktrinlere Türkiye’nin öncülük ettiğini belirtti. 1 yıl önce üzerinde çalışmaya başladıkları ULAQ SİDA’nın ilk atış testinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en kapsamlı deniz tatbikatı olan DENİZKURDU-2021’de gerçekleştirilmesinden dolayı da büyük gurur duyduklarını söyledi.

Başarılı geçen atış testinin ardından, Prof. Dr. Demir söz aldı ve şunları aktardı: “Bugün Mavi Vatan’ın korunması, Ege ve Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunması için güçlü bir deniz gücüne sahip olmamız aşikardır. Mavi Vatan’ın yılmaz bekçileri olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaç duyduğu platformları en yeni teknolojilerle donatılmış olarak sağlamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı olarak Milli Savunma Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, sektörümüz ve diğer ilgili kurumlarla çok sıkı işbirliğinde çalışmaya devam edeceğiz. Projelerimizde yüzde 70’e varan yerlilik oranlarına ulaştık, bunu daha da artıracağız. İnsansız hava araçlarında artık oyun değiştirici olarak sahada olan ürünlerimizin benzerlerinin kara, deniz üstü ve deniz altı araçlarında da hayata geçtiğini görmeye başladığımız günler çok yakın. Bu sistemlerin entegre çalıştığı muharebe ortamının bizi beklediğini biliyor ve biz de buna göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buna yönelik ortaya konacak çalışmaları destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.