Ana Sayfa Haberler Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, Firmalarla Karar Alıcıları Buluşturdu

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, Firmalarla Karar Alıcıları Buluşturdu

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

MÜSİAD Ankara tarafından, 2-3 Ekim tarihlerinde, Ankara’da düzenlenen I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, firmaları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere, karar alıcılarla bir araya getirdi. Firmalar, stantlarında yenilikçi çözümlerini sergilerken zirve boyunca düzenlenen panellerde ise gelişen teknolojiler ve projeler konuşuldu.

Zirveye; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere üst düzey yetkililer ve sektör temsilcileri katıldı. Açılış konuşmaları ile başlayan zirvenin ilk günü; “Sınır Güvenliğine Yönelik Güncel Gelişmeler”, “Yeni Teknolojiler ile Güçlenen Sınırlarımız”, “Sınır Güvenliği İnşa Projeleri” ve “Gelişen Radar Teknolojisi ve Sınır Güvenliğinde Kullanımı” başlıklı paneller düzenlendi. İkinci günün panelleri ise “Askeri Radar Projeleri ve Uygulamaları”, “Sahil Gözetleme Radar Sistemleri Projesi (SGRS)” ve “TÜBİTAK ve Radar Projeleri” olarak sıralandı. Zirve sonunda, panellerde tartışılan konularla olgunlaşan bir rapor hazırlanması ve ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılması planlanıyor.

 

 

Yüksek Hedefler için Yüksek Teknoloji

Zirvenin açılış konuşmasını, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal yaptı. Erdal, zirveyi neden düzenlediklerini şöyle açıkladı: “MÜSİAD Ankara’nın, 19 sektör kurulu var. Bu sektör kurullarının içinde en önem verdiklerimizden biri de Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu. Bu kurul, bundan önce birçok programa ev sahipliği yaptı; bugün de Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyoruz. Bu programı yaparken, öncelikle bu sektörde neler oluyor, neler yaşanıyor, bunları ortaya koymak istedik. İş insanlarını bir araya getirerek iş imkânlarını nasıl oluştururuz düşüncesi ile bu zirveye ev sahipliği yaptık.”

Erdal, yüksek teknolojinin önemine de vurgu yaptı: “Yüksek teknoloji ve katma değerli ürünler üretmediğimiz sürece, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmamızın imkânsız olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Türk insanı, imkân verildiği sürece, her şeyi yapabilir. Bundan sonraki süreçte, özel sektöre verilecek desteklerle birlikte, çok daha iyi noktalara geleceğiz.”

Özgün Çözümlere İçişleri Bakanlığından Tam Destek

Erdal’ın ardından kürsüye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, etkinliğe ve sektöre desteğini şu şekilde dile getirdi: “Yüksek teknoloji ve üretim odaklı böyle toplantılar, bize; gurur, umut ve onur vermektedir. Çünkü bize lazım olan, bizi güçlü kılacak olan, bir şeyleri satın almak için para kazanmak değildir. Bilakis, ihtiyaçlarımızı, kendimizin üretebilmesidir. Kendi çözümlerimizi üretebilmektir. Ben bu salonlarda, bu toplantılarda, bu iradeyi ve kabiliyeti görüyorum.”

Bakan Soylu, sınır güvenliği ile ilgili vizyonlarını ise şöyle ortaya koydu: “Yasalarımız, denizde ve karada sınır güvenliğini sağlama görevini, İçişleri Bakanlığına vermiştir. Dolayısı ile bu konuda, hem fiziksel şartlar bakımından hem de bilgi akışı noktasında, çok ciddi projeler ortaya koyuyoruz. Bugünün hudut boyları, sadece dikenli tellerden ve çitlerden ibaret değildir. Yüksek teknolojiyi kullanan, çok daha komplike yapılar ve sitemlerden bahsediyoruz. Bunların içinde; modüler beton duvarlar, bunlara paralel güvenlik yolları, aydınlatma sistemleri, radarlar, yüksek güvenlik kuleleri söz konusudur. Bunların bir kısmını kendi imkanlarımızla bir kısmını da -özellikle entegre sınır yönetimi konusunda eğitim ve ekipman desteği içeren bölümlerini- AB projeleri ile tedarik ediyoruz.”

Bakan Soylu, sektöre yönelik mesajları arasında, bir de uyarı yaptı: “Burada, özellikle yazılım firmalarına bir şey ifade etmek istiyorum. Benim size bir tavsiyen var. Yumurtlayan tavuğunuzu kesmeyin. Söylemek istediğim şu: Devletle çalışıyorsunuz. Bir takım yazılımlar yapıyorsunuz. 3-4 yıl sonra bunları yenilemek, başka yazılımlarla entegre etmek gerekiyor. Arkadaşlar; kapı duvar oluyorsunuz… 3-5 yıl sonra, muhakkak ki bu yazılımlar yenilenecek. Bu tavuk, aynı şekilde yumurtlamaya devam edecek. Biz, özel sektörün gelişmesini istiyoruz. Müşteri, sadece Türkiye olmasın. Dünya ile rekabet edecek noktaya gelmenizi istiyoruz.”

 

Hedef 60 Milyar Dolar

Etkinlik hakkında değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Ankara Savunma Sanayi ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş ise I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde, Türkiye’nin en büyük savunma sanayi üreticilerini, sektörün alt yüklenicilerini, akademisyenleri, kamu temsilcilerini ve sivil toplum kuruluşlarını buluşturduklarını söyledi. Altunbaş, zirvenin hedeflerinden birinin, 6 milyar dolarlık savunma ve havacılık sektörünün ihracat potansiyelini arttırmak olduğunu belirtti. Sektörün 10 kat büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çeken Altunbaş, orta vadede, 60 milyar dolarlık milli ve yerli bir savunma ve havacılık sanayisine kavuşacaklarını da sözlerine ekledi.

 

1’inci Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde Öne Çıkanlar

 

ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, ASELSAN’ın, sınır güvenliği ve radar alanlarındaki geniş çözüm kümesi hakkında bilgi verdi.

 

ASELSAN, sınırı güvenliği çözümlerini, bu maket üzerinden tanıttı.

 

ASELSAN, standında, ACAR İHA Gözetleme Radarı’nı (sağda), Taşınabilir Erken
İkaz Radar Sistemi (TEİRS)’nin maketini (ortada) ve ACAR Gözetleme Radarı’nı sergiledi.
ASELSAN Radar Programları Direktörü Mustafa Yaman, ACAR Radar Ailesi’nin üyelerinin,
Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Endonezya, Polonya ve Türkmenistan’a satıldığını söyledi. Bu
satışlara, ASELSAN’ın İHTAR anti-drone sisteminde kullanılan radarlar da dahil. ASELSAN,
ACAR İHA Gözetleme Radarı’nı geliştirmeye de devam ediyor. Radarın mevcut anteni,
10 derecelik yükseliş açısına sahip. Radarın, İHA’ların tespit kabiliyetini daha da
arttıracak, 40 derecelik yükseliş açılı antene sahip yeni bir sürümü, yakında ASELSAN ürün
ailesine katılacak. Bu versiyon, yükseliş açısında yön bulma (DF) kabiliyeti sayesinde,
aynı zamanda 3 boyutlu bir radar olacak.

 

 

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) kapsamındaki çalışmalarını anlattı (solda). HAVELSAN standında, Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) kapsamında kurulacak kulelerin maketi sergilendi (sağda).

 

AYESAŞ, zirvede; Çoklu Sensör Veri Füzyonu ve Otomatik Hedef Takibi, Uzaktan Sensör Kontrol Sistemi, İz Yönetim Sistemi, Radar Mesajı Çevrim Bilgisayarı ve Link-11B Veri Bağı İşlemcisi çözümlerini ön plana çıkarttı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AYESAŞ standını da ziyaret etti.

 

Zirvede bir stant açarak çözümlerini tanıtan FNSS’nin ziyaretçileri arasında, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Adem Çakıcı da yer aldı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fotoniks standında, sınır güvenliğinin vazgeçilmez bileşenleri olan elektro-optik sistemleri yakından inceledi.

 

Fotoniks, hızlı müdahale sert karinalı bot (Rigid-Hulled Inflatable Boat / RHIB) gibi platformlarda kullanıma yönelik olarak, stabilize elektro-optik sistemi MARTI’yı geliştirdi. 

 

Fotoniks ATLAS 2B keşif ve gözetleme sistemi, maliyet-etkin ve yenilikçi unsurları ile zirvede dikkat çekti.

Fotoniks ATLAS 2A keşif gözetleme sistemi, tamamen milli tasarım bir sistem olarak öne çıkıyor.

 

ROKETSAN standını ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, firmanın akıllı mühimatları ve modüler geçici üs bölgesi çözmüleri ile ilgili bilgi aldı.

ROKETSAN, ürünlerini, kullanıldıkları platformun maketi ile birlikte sergileme geleneğini devam ettirerek MAM-L ve MAM-C’yi, BAYRAKTAR TB2 maketi ile ziyaretçilerin ilgisine sundu.

 

 

T625 helikopterinin iniş ve arama aydınlatma sistemi de MYLASER imzasını taşıyor (solda). MYLASER; kara, hava ve deniz platformları için geliştirdiği aydınlatma sistem çözümlerini tanıttı (sağda).

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, radar ve sınır güvenliği alanlarında son yıllarda yenilikçi ürünler ortaya koyan STM’nin çözümlerini, STM Genel Müdürü Murat İkinci’den dinledi.

 

STM standında, Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi (UHTES) de sergilendi (solda). TOGAN Otonom Döner Kanatlı Keşif İHA Sistemi (sağda).

 

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, İçişleri Bakanı Süleyaman Soylu’ya, Turaç’ın, başta öldürücü olmayan mühimmat çözümleri olmak üzere geniş ürün ailesini tanıttı.

Turaç’ın, öldürücü olmayan mühimmat çözümlerinden örnekler.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Adem Çakıcı da Turaç standının ziyaretçileri arasında yer aldı.

 1,477 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.