Ana Sayfa Özel Haberler Uluslararası Kolluk Kuvvetlerinin Saygın Üyesi JÖAK, Verdiği Eğitimlerle Dost ve Müttefik Ülkelerin de Gücünü Arttırıyor

Uluslararası Kolluk Kuvvetlerinin Saygın Üyesi JÖAK, Verdiği Eğitimlerle Dost ve Müttefik Ülkelerin de Gücünü Arttırıyor

MSI Dergisi’nin 190’ıncı sayısında yayımlanan Özel Haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Turan SALCI / t.salci@savunmahaber.com

4-15 Kasım 2019 tarihleri arasında, Katarlı personele, Meskûn Mahalde Özel Operasyon Kursu verildi.

Zorlu ve özel görevleri yerine getirmek üzere kurulan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK / KAĞANLAR), aynı zamanda farklı ülkelerin kolluk kuvvetlerine de geniş bir yelpazede eğitimler veriyor. 2019 yılında, birçok farklı alanda, farklı kuvvetlere eğitimler veren JÖAK, ayrıca, ağırladığı yabancı ülke heyetlerine, envanterindeki silah, araç gereç ve teçhizat ile sistemleri sergiledi ve operasyonel kabiliyetlerini gösterdi.

Katar İç Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından bir heyet, 04 Ocak 2019 tarihinde JÖAK’ı ziyaret etti.
JÖAK, Azerbaycan ve Bangladeş’in kolluk kuvvetlerine, 15-26 Nisan 2019 tarihleri arasında, Dağlık ve Ormanlık Arazide Arama Kurtarma Kursu verdi.

JÖAK, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde meydana gelen, diğer Jandarma birliklerinin imkân ve kabiliyetini aşan; özel eğitim, silah, teçhizat, donanım ve üstün yetenek gerektiren önemli asayiş olaylarında, arama kurtarma faaliyetlerinde, cezaevi ve toplumsal olaylar ile terörle mücadele harekâtlarında görev almak amacıyla 1 Eylül 1999 tarihinde, Ankara’da kuruldu. Jandarma Genel Komutanlığının (J.Gn.K.lığı) seçkin ve özel birimlerinden biri olan KAĞANLAR, bugüne kadar birçok terörle mücadele harekâtında, önemli toplumsal olaylarda, kısacası onlara ihtiyaç duyulan her alanda görev aldı. J.Gn.K.lığının olduğu kadar, Türkiye’nin de en eğitimli operasyonel birliklerinden biri olan KAĞANLAR, bu deneyim ve kabiliyetlerini, farklı ülkelerin kolluk kuvvetlerine de sunuyor. JÖAK’ın, uluslararası kolluk kuvvetlerine verdiği eğitimler şöyle sıralanıyor:

 • Meskûn Mahalde Özel Operasyon Kursu
 • Özel Operasyon Keskin Nişancı Kursu
 • Araçla Kaçma Kurtulma ve Anti Terör Taktik Sürüş Kursu
 • Dağ Arama-Kurtarma Kursu (Yaz-Kış)
 • Doğal Afetlerde Arama-Kurtarma Kursu
 • Özel Operasyon Taktik ve Teknikleri Kursu
 • Deprem Arama-Kurtarma Kursu
 • Hassas Nokta ve Şahısları Koruma Kursu
 • HATU (Helikopter Atma Toplama) Kursu
 • Statik Paraşüt Kursu
 • Bot Operatörlüğü Kursu
 • Kurbağaadam Temel Kursu
 • Olay Yeri Dalış Kursu
 • Kayak Kursu

Devletlerarası anlaşmaya dayalı olarak verilen bu eğitimler, teorik ve pratik olmak üzere iki aşamada gerçekleştiriliyor. Alanında onlarca yıl deneyime sahip personeller tarafından verilen teorik eğitimlerde, katılımcılar; genel teknikler, riskler ve tehditler, acil durumda yapılması gerekenler gibi çeşitli alt başlıklarda bilgilendiriliyor. Pratik eğitimler ise tam teçhizatlı personelin katılımıyla sahada icra ediliyor. JÖAK’ın, Ankara’daki Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası’ndaki (Güvercinlik) yerleşim alanı ya da eğitimin boyutuna göre arazide yapılan bu eğitimlerden bazıları, 1 ay kadar sürebiliyor.

Eğitimler ve ziyaretler, aynı zamanda, Türk savunma ve havacılık sanayisi için de bir tanıtım faaliyeti işlevi görüyor. JÖAK envanterindeki platform ve sistemler, eğitimler sırasında kullanılıyor ve sergileniyor. Böylece, eğitim alan personel, bu platform ve sistemleri, iş başında gözlemleme ve kullanma fırsatı da yakalıyor.

Azerbaycan’dan bir askeri heyet, 24 Mayıs 2019’da, JÖAK’ı ziyaret ederek bilgi aldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.