Ana Sayfa Haberler Uluslararası Sınır Güvenliği Zirvesine Katılan Turaç, Öldürücü Olmayan Mühimmat Çözümlerini Sergiliyor

Uluslararası Sınır Güvenliği Zirvesine Katılan Turaç, Öldürücü Olmayan Mühimmat Çözümlerini Sergiliyor

Hafif silah mühimmatı alanında, Türkiye’de gerçekleştirdiği ilklerle bilinen Turaç, 2-3 Ekim tarihlerinde düzenlenen, Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde, öldürücü olmayan mühimmat çözümlerini sergiliyor. Ankara’da, bu yıl ilk kez düzenlenen etkinlikte, sınır ihlallerinin tespitine yönelik çözümler ve bu ihlaller sırasında uygulanan hareket tarzları da masaya yatırılıyor.

Hafif silah mühimmatı konusunda çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Turaç’ın, öldürücü olmayan mühimmat alanında da pek çok farklı ürünü bulunuyor. Yasadışı sınır geçişi olayları sırasında da kullanılabilen bu mühimmat tipleri, hem Türkiye’deki hem de dünyadaki güvenlik güçlerinin yaygın olarak kullandığı; 9×19 mm çapındaki tabancalar ve .12 kalibre pompalı tüfekler ve 5,56×45 mm çapındaki piyade tüfeklerinden ateşlenebiliyor. Firma, geçtiğimiz yıl, yaklaşık 8 milyon adetlik öldürücü olmayan mühimmat üretiminin, %90’ını ihraç etti. Bu yılki üretim hedefi ise yaklaşık 15 milyon adet.

Dünya üzerinde yaşanan yasadışı sınır geçişi olaylarının büyük çoğunluğu, hayvan otlatma faaliyetleri esnasında yaşanan geçişler ve kaçakçılık benzeri, terör eylemleri haricindeki olaylardan oluşuyor. Bu tip olaylara yönelik olarak, öldürücülük etkileri yok denecek kadar az olmasına rağmen, verdiği acı sebebiyle caydırıcılığı çok yüksek olan özel mühimmatın kullanımı, dünyada en çok kabul gören tedbirlerden birisi olarak öne çıkıyor. Mermi çekirdeği ya da saçmaları, metal yerine, tamamen kauçuktan imal edilen öldürücü olmayan mühimmat, 10 metrenin üzerindeki mesafelerden ateşlendiğinde, kas dokusunda kalıcı hasar bırakmıyor. Turaç, bu mühimmatın, 10 metreden daha yakındaki hedefler üzerinde kullanımını ise daha büyük hasarlar yaratabileceği için tavsiye etmiyor.

 

Geniş Ürün Yelpazesi

Turaç, bu alandaki ürünlerini, kendi yarattığı Sterling markası altında imal ediyor. Bunlar içerisinden 3 tanesi, .12 kalibre pompalı tüfeklerden ateşlenebiliyor. 10 ila 35 metre arasındaki farklı mesafelerdeki hedefler için optimize edilen bu ürünler ve özellikleri kısaca şöyle:

  • Kauçuk Şevrotin: Bu mühimmat, hedefe, 0,60 gram ağırlığındaki kauçuk saçmalar ateşliyor. Özellikle yakın mesafelerde kullanım için geliştirilen bu ürün, sahip olduğu yüksek dağılım oranı ve geniş etki alanı ile ani müdahaleleri kolaylaştırıyor.
  • Kauçuk Çift Top: İsabet ve dağılım oranının dengelenerek, orta mesafeler için optimize edilen bu ürün, hedefe, 7 gram ağırlığındaki 2 adet kauçuk top ateşliyor.
  • Kauçuk Tek Kurşun: Hedefe, 17,5 gram ağırlığında tek bir kauçuk mermi fırlatan bu ürün, uzak mesafelerdeki yüksek isabet oranı ile öne çıkıyor. Hedefe atılan kauçuk mermi, kanatçıkları ve damla formu ile mükemmel aerodinamik özelliklere sahip.

Turaç’ın, tabancalara yönelik öldürücü olmayan mühimmat grubunda ise Sterling marka kauçuk çekirdekli fişekler bulunuyor. 9×19 mm’lik tüm standart tabancalardan ateşlenebilen bu fişek, hedefe, 9 mm çapında, tek bir kauçuk çekirdek fırlatıyor. Turaç ayrıca, 5,56×45 mm çapındaki piyade tüfekleri için geliştirdiği ve tek bir kauçuk çekirdek ateşleyen fişeği de etkinlik sırasında sergiliyor.

Firma, 7,62×39 mm ve 7,62×51 mm çapında kauçuk çekirdekli fişekler ve boyalı fişekler de geliştirerek, bu alandaki ürün gamını genişletmeyi hedefliyor.

 

Kolay Kullanım, Milli Ürünler ve 3’te 1 Maliyet

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, bu ürünleri hakkında şunları söylüyor: “Öldürücü olmayan fişeklerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterindeki, neredeyse tüm standart silahlarla kullanılabiliyor. Ancak güvenlik güçlerimiz, sınır ihlallerine yönelik olarak, hava basıncı ile çalışan, batı menşeli silahların kullanımını tercih ediyorlar. Dövizle satın alınan ve çok maliyetli olan bu silahların, aynı şekilde mühimmatı da yurt dışından geldiği için, çok yüksek maliyetli. Ayrıca bu silahlar, çok sınırlı bir kullanım alanına sahip. İşletme maliyetleri açısından, hava basıncı ile çalışanlara kıyasla %65 daha ucuz olan ürünlerimiz, 2014-2015 yıllarında, güvenlik güçlerimiz tarafından, bölücü terör örgütünün, kışlalardaki Türk Bayraklarını indirmeye yönelik eylemlerine karşı, başarılı şekilde kullanıldı ve ürünlerimiz sayesinde, bu olayların arkası da çok kısa süre içerisinde kesildi. Yerli ve milli kaynaklarla imal edilen ürünlerimizin, yurt içindeki kullanımının daha da yaygınlaşacağını ümit ediyoruz.”

Altunbaş, ürünlerinin tedarik süresinin, rakiplerininkine kıyasla çok daha kısa oluşuna ise şu sözleri ile vurgu yapıyor: “Avrupa’da, ateşli silahlardan atılabilen öldürücü olmayan mühimmat üreten firmalar mevcut. Ancak bu firmalar, aldıkları siparişlerin üretimine, en erken 6 ay sonra başlıyor ve ürünleri de 1 yıl sonra teslim ediyorlar. Bizde ise durum farklı: Siparişi aldıktan sonra, 1 ay içerisinde üretime başlayıp, 6 ay sonunda teslimatları tamamlayabiliyoruz. Kısacası Batılı üreticiler imalata başladıklarında, biz bitirmiş oluyoruz. Bunu da yıllık üretim rakamlarımızın, oldukça yüksek oluşuna borçluyuz.”

 1,081 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.