Ana Sayfa Haberler Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu: Türkiye’nin Askeri Pilot Eğitim İhtiyaçlarına Yönelik En İyi Çözüm

Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu: Türkiye’nin Askeri Pilot Eğitim İhtiyaçlarına Yönelik En İyi Çözüm

Uluslararası uçuş eğitim okulu, Türkiye’nin askeri pilot eğitim ihtiyaçlarına en iyi çözüm olarak önerilmektedir.

İtalyan Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Leonardo iş birliği ile hayata geçirilen Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu (International Flight Training School / IFTS), Türkiye’nin askeri pilot eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi bir çözüm olarak, IDEF 2019‘da, Leonardo tarafından gündeme getiriliyor. Firmanın gündeminin diğer önemli projeleri de C-27J nakliye uçakları ve AW609 Tiltrotor uçağı ile ilgili son yeniliklerdir.

IFTS’de, Leonardo’nun M-346 uçakları kullanılıyor.

2018 Farnborough Havacılık Fuarı’nda resmi lansmanı yapılan Uluslararası Pilot Eğitim Projesi, geçtiğimiz Şubat ayında, 2 adet Leonardo M-346 uçağının da envantere alınmasıyla İtalyan Hava Kuvvetlerinin Lecce’de bulunan Galatina Hava Üssü’nde, 61’nci Filo kapsamında konuşlu diğer 18 adet M-346 birlikte uygulamaya geçmiştir. IFTS’nin ana faaliyet konularından biri, savaş uçağı kullanacak pilotlara, Faz IV Tekâmül Jet Eğitimi (Lead In Fighter Training / LIFT) verilmesidir. Uçak sayısındaki artışla mevcut eğitim kapasitesi, diğer uluslararası hava kuvvetleri pilotlarının da katılımına imkân vermektedir.

IFTS’de eğitim alması planlanan farklı hava kuvvetleri pilotları için verilecek eğitimin tamamı, ilgili hava kuvvetlerinin ihtiyacına göre planlanmakta ve bu konuda detaylı incelemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda, temel eğitim de dâhil olmak üzere, ilgili hava kuvvetinde verilen eğitim programları incelenmekte ve ihtiyaca göre özel eğitim modülleri oluşturulmaktadır. Böylelikle öğrenci pilotların, belirli bir süre içinde, eğitime giriş seviyeleri ile eğitim sonunda ulaşmaları istenen seviyeyle uyumlu bir eğitim görmesi sağlanmaktadır. Bu detaylı çalışmalar vasıtasıyla öğrenci pilotları harekâta hazırlayacak filodan ya da birimden (Operation Conversion Unit /OCU) almaları gereken eğitim, süre ve kapsam olarak azaltılarak kaynak ve zaman tasarrufu sağlanmış olmaktadır.

Galatina Hava Üssü’nde, gelişmiş M-346 simülatörünü de içeren LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) eğitim teknolojisi mevcut.

 

Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu, İtalyan Hava Kuvvetlerinin yüksek standartlarını karşılayacak şekilde kurgulanmıştır. İtalyan Hava Kuvvetlerinin tekâmül eğitimi programı, Leonardo’nun yenilikçi ve bütüncül eğitim sistemi etrafında şekillendirilmiştir. Bugüne kadar pek çok ülkenin pilotları, farklı hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla modüler ve çok yönlü olarak kurgulanan bu eğitimden faydalanmıştır. IFTS’de sunulan eğitim programı, Galatina Hava Üssü’nde konuşlu dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarına ilişkin eğitim modüllerini tamamlamış olan hava kuvvetleri personelinin gereksinimlerine de cevap vermektedir.

İtalyan Hava Kuvvetlerinin T-346A uçakları vasıtasıyla verdiği operasyonel eğitim, pilotları, Eurofighter ve F-35 gibi yeni nesil muharip uçaklara geçişe de hazırlamaktadır. Galatina Hava Üssü’nde ayrıca, gelişmiş M-346 simülatörünü de içeren LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) eğitim teknolojisi kullanılmaktadır Bu teknoloji sayesinde, bir eğitim görevi sırasında, yerdeki öğrenciler ile havadaki öğrenci pilotlar etkileşim içinde olabilmektedirler.

C-27J, havadan yangın söndürme görevi için, Simplex Aerospace tarafından geliştirilen takılıp çıkartılabilir Yangın Söndürme Sistem modülünü kullanmaktadır.

 

Artan eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere, diğer iki yeni M-346 uçağı da en yakın zamanda IFTS’ye katılması planlanmaktadır.

Leonardo’nun İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından T-346A olarak adlandırılan M-346 jet uçağını esas alan entegre eğitim sistemi, 61’inci Filo’nun bel kemiği haline gelmiştir .Sistemde, İtalyan pilot ve eğitmenlerin yanı sıra ABD, İspanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Polonya, Singapur, Arjantin, Yunanistan ve Kuveyt gibi diğer ülkelerden gelen pilot ve eğitmenler de eğitim almaktadırlar.

 

C-27J, Havadan Yangın Söndürme Görevlerine de Hazır

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün hafif nakliye uçağı ihtiyacı kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülmekte olan ihalede yarışan uçaklardan biri olan C-27J’nin mevcut çoklu görev kabiliyetlerini zenginleştiren havadan yangın söndürme konfigürasyonu, uçağın kabiliyetlerine dahil edilmiştir. C-27J’nin yeni konfigürasyonu, 19-20 Mart tarihleri arasında, Fransa’da düzenlenen 16’ncı Avrupa Havadan Yangın Söndürme (Aerial Firefighting Europe) etkinliğinde tanıtıldı.

C-27J, bu yeni görevinde, Simplex Aerospace tarafından geliştirilen, takılıp çıkartılabilir (roll-on/roll-of) Yangın Söndürme Sistemi (Fire Attack System / FAS) modülünü kullanmaktadır. Bu esnek ve gelişmiş yangın söndürme konfigürasyonu; adanmış olarak yangın söndürme amaçlı geliştirilen platformlara nazaran kullanıcıya daha maliyet etkin satın alma ve düşük işletime maliyeti sağlamaktadır.

FAS Modülü, küçük bir ekip tarafından, 60 ila 90 dakika arasında, uçağın arka kısmında bulunan rampa üzerinden takılıp sökülebilmektedir. Bu modülün kullanımı için, uçakta yapısal bir değişikliğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Modül ana tankının kapasitesi, 10.600 litre olup 568 litrelik yangın söndürücü köpük haznesi de eklenebilmektedir. Yeni aviyonik sistemlerle donatılmış tüm C-27J’lerde, bu modül kullanılabilmektedir. FAS yangın söndürme modülü, halihazırda envanterde bulunan C-27J uçaklarına da uygulanabilmektedir.

C-27J, çoklu görev konfigürasyonuna, havadan yangın söndürmeyi de dâhil etti.

 

Leonardo, Avrupa’nın SCODEV Konsorsiyumu ile yeni teknoloji geliştirme çözümü olarak havadan yangın söndürme görevlerinde, C-27J su tankının ana üsse dönmeden, su birikintileri üzerinde 30 m yükseklikte uçarken de su tankının doldurmasını sağlayacak bir çözüm üzerinde çalışmaktadır.

Bugüne kadar; İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Litvanya, Romanya, Slovakya, ABD, Meksika, Avustralya, Peru, Kenya, Fas, Çad ve Zambiya tarafından, toplam 85 adet C-27J sipariş edilmiştir.

 

AW609 tiltrotor uçağının Seviye D simülatörünün üretimine başlandı.

AW609, Simülatörü ile Geliyor

Leonardo, sertifikasyon çalışmalarını sürdürdüğü AW609 tiltrotor uçağının Seviye D FFS (Full Flight Simulator / Tam Uçuş Simülatörü) çalışmalarına başlamıştır. 4-7 Mart tarihlerinde gerçekleşen Heli-Expo 2019 fuarı sırasında yapılan açıklamada, simülatörün üretimine başlanıldığı ve 2020’de hazır olacağını belirtmiştir.

Kapsamlı ve özgün bir eğitim paketinin bir parçası olan Simülatör, AW609’un, kendine özgü uçuş şartlarını simüle edecek ve gece görüş gözlüğü ile eğitimlere de olanak tanıyacaktır.

Leonardo, Heli-Expo 2019’da, Nakanihon Air Service ile AW609’ların Japonya’da kullanılması ile ilgili bir mutabakat muhtırası da imzalamıştır.

 1,428 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.