Ana Sayfa Manşet Unidef, CH-47F Chinook Silah Entegrasyonu Çalışmalarına, hem Yurt İçinde hem Yurt Dışında Devam Ediyor

Unidef, CH-47F Chinook Silah Entegrasyonu Çalışmalarına, hem Yurt İçinde hem Yurt Dışında Devam Ediyor

CH-47 Chinook helikopterlerine pencere, kapı ve rampa silahı olarak M134 Minigun entegrasyonu konusunda çalışmalar yürüten Unidef, Kasım ayında, bu çözümlerini kapsayan iki yeni projeye başladı. CH-47F modeli için, kapı ve pencere silahı entegrasyonunu içeren bu projelerden bir tanesi, bir Türk son kullanıcı için yürütülüyor. Diğeri ise Unidef’in çözüm ortaklarında Profense ile yapılan iş birliği kapsamında ilerliyor. Profense ile yürütülen çalışma kapsamında, Avrupalı bir NATO ülkesinin helikopterleri için entegrasyon yapılması planlanıyor.

Unidef’in CH-47F Chinook silah entegrasyonu çözümü, dünya üzerindeki benzerleri arasında, çeşitli özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bunların başında, bu çözümlerin, helikopterler üzerinde herhangi bir yapısal tadilat gerektirmemesi yer alıyor. Ayrıca, diğer Unidef çözümleri gibi bu çözümler de ihracat kısıtlarına tabi değil.

Unidef Kurucu Ortağı Cem Kurter, çalışmalarının somut projeye dönüşmesi ile ilgili şunları söyledi: “Unidef olarak, başarıyla tamamladığımız ve son kullanıcıya teslim ettiğimiz AS532 Cougar Pencere Silahı Entegrasyonu ve S70i / UH-60 BLACK HAWK Pencere Silahı Entegrasyonu çalışmalarının ardından, çözüm kümemizi, yeni helikopter modelleri ile genişletiyoruz. CH-47 Chinook da bu modellerden biri. Unidef’in yenilikçi yaklaşımı sayesinde, helikopterler üzerinde herhangi bir yapısal tadilat gerektirmeyen çözümler ortaya koyabiliyoruz. Bu ise son kullanıcıya büyük bir esneklik sağlıyor. Çalışmalarımızın tedarik makamları tarafından projeye dönüştürülmüş olması, hem geçmiş projelerimizde gösterdiğimiz performansın hem de çözümümüzün teknik yeterliliğinin yarattığı güvenini bir sonucu. Projelerimizden birinin yurt dışına yönelik olması ise uluslararası rekabette Unidef’i bir adım önce çıkartacak bir gelişme. Her iki projenin başarıyla sonlanmasının ardından, uluslararası pazardaki diğer CH-47 kullanıcılarının da ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir noktaya geleceğimizden eminiz.”

Unidef Kurucu Ortağı Cem Kurter

Uçuşa Elverişlilik ve Platform Kalifikasyonu da Kapsamda

 Unidef, yurt içi projelerinde, şimdiye kadar, hem kendi birikimi hem de son kullanıcının tecrübesi ve yönlendirmeleri ile proje gereksinimlerinin yanı sıra havacılık gereksinimlerini de karşılayan çözümleri ortaya koydu. Unidef’in CH-47F helikopterleri üzerinde gerçekleştireceği çalışmalar ise aynı zamanda, firmanın silah entegrasyonu konusundaki yeni yaklaşımının da uygulandığı projeler olacak. Kurter, yeni yaklaşımlarını şöyle açıkladı: “Unidef, her zaman son kullanıcıya en iyi çözümü, anahtar teslim olarak vermeyi hedefliyor. Dolayısı ile yaptığımız silah entegrasyonunu tasarladıktan sonra, hava platformuna uygulayıp, ‘Uçuşa elverişlilik ve platform kalifikasyonu süreçlerini de siz tamamlayın!’ deme lüksümüz yok. Yurt dışında, ilgili sivil ya da askeri havacılık otoriteleri ile çalışabilecek bir noktaya ulaşmamız gerekiyor.”

Unidef, uçuşa elverişlilik ve platform kalifikasyonu süreçleri konusunda, Aeros ile iş birliği yapıyor. Aeros, Unidef için, hava aracı sistemlerinin tasarım, test ve sertifikasyon süreçlerini konu alan, 24 tam günlük ve yaklaşık 3.500 yansı, 4 örnek durum (case study) incelemesi, test enstrümantasyonu demosu ve uçak başı uygulamalı eğitimi de içeren, kapsamlı bir eğitim programı kurguladı. Aeros’un, Unidef için özel olarak hazırladığı bu eğitim, Temmuz ayında, başarıyla tamamlandı.

Unidef, CH-47F helikopterlerinin pencerelerine yapılacak ve içeri alınabilir nitelikte olacak silah entegrasyonunun konsept tasarımını, IDEF 2019’da sergilemişti.

Arka Rampaya Silah Entegrasyonu Çözümü de İlerliyor

Her ne kadar her iki proje de arka rampaya silah entegrasyonunu içermese de Unidef, ileride ortaya çıkabilecek olası ihtiyaçlar için, bu entegrasyon üzerinde de Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle helikopterin kalkış ve inişi sırasında, düşman ateşinden korunmasında etkili olan arka rampa silahı için Unidef’in sunacağı çözüm, 5,56×45 mm’lik PM556 Micro Minigun olacak.

Son Kullanıcıya Katma Değer Sağlayan Çözüm

Unidef, CH-47 Chinook silah entegrasyonu çözümleri kapsamında, görev profiline özgü silah kaidesi ve taban arayüzü tasarımları gerçekleştiriyor. Bu silah kaidesi ve taban arayüzü, platform üzerinde yapısal tadilat gerektirmeden entegre edilebiliyor.

CH-47 Chinook helikopteri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı envanterinde bulunuyor.

Pencere ve kapı entegrasyonlarında, silah kaidesinin içeriye doğru katlanabilmesi sayesinde helikopterler, pencere ve kapı kapalı şekilde uçuş gerçekleştirebiliyor. Böylece helikopter, görev bölgesine, aerodinamik yapısı etkilenmeden, tam performans göstererek intikal edebiliyor.

Kaide üzerindeki elektrik akımını kesen kilit mekanizması ise yüksek seviyede emniyet sağlıyor. Unidef’in silah entegrasyon çözümleri, mürettebat tarafından kullanılabiliyor.

Bu entegrasyon çözümlerinin bir diğer avantajı da kısa sürede sökülüp takılabilme özelliği. Böylece, helikopter, gerektiğinde, üzerinde görev ekipmanları olmadan, azami performansa sahip bir yük helikopteri olarak; gerektiğinde ise silahlandırılmış ve kendini koruyabilen bir platform olarak görev yapabiliyor. Son kullanıcı, bu esneklik sayesinde, farklı görev profillerinde, helikopteri, en verimli şekilde kullanabiliyor.

Unidef’in silah entegrasyon çözümleri, 7,62 mm ve 5,56 mm kalibreli silahlarla kullanılabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.