Ana Sayfa Haberler UNIDEF İlk İhracatını Çekya’ya Yaptı

UNIDEF İlk İhracatını Çekya’ya Yaptı

VIP koruma araçları, Çekya’nın, başta Birleşmiş Milletler (BM) kapsamındakiler olmak üzere ağırlıklı olarak yurt dışı görevlerinde kullanılacak

UNIDEF, VIP koruma araçlarına yönelik silah entegrasyonu çözümünün yeni müşterisinin Çekya olduğunu duyurdu. Gelişmeyi, 28 Temmuz tarihinde yayınladığı basın bülteniyle açıklayan firma, ilk ihracatını da gerçekleştirmiş oldu.  

UNIDEF tarafından geliştirilen gizlenebilir tarete entegre edilen 7,62×51 mm’lik 6 namlulu M134 Minigun ile silahlandırılan VIP koruma araçları, Çekya’nın, başta Birleşmiş Milletler (BM) kapsamındakiler olmak üzere ağırlıklı olarak yurt dışı görevlerinde kullanılacak.

UNIDEF’in taretinin aracın içine katlanması, silahın gizli taşınmasına ve aracın dışarıdan sivil bir araç olarak görünmesine olanak sağlıyor. Böylece araç, silahını görünür şekilde taşıyan diğer araçlarda olduğu gibi çevredekilere bir tehdit olarak görünmüyor. Taret, ihtiyaç duyulduğunda ise açılarak saniyeler içinde kullanıma hazır hale geliyor.

UNIDEF Genel Koordinatörü Ender Şaşal, gizlenebilir silah entegrasyonunun, firmanın imzası haline gelen çözümlerden biri olduğunu vurguluyor: “Sahada görev yapan personelden aldığımız geri bildirimler, silahın gizli bir şekilde taşınmasının bir dizi avantajı olduğunu ortaya koydu. Bunların arasında; platformun çevreye tehdit oluşturmaması ve açık hedef haline gelmemesi; silah sisteminin platform dışında devamlı kalan sistemlerin maruz kaldığı çevresel etkenlerden korunuyor olması; ayrıca hareket halinde, özellikle alt geçit, tünel ve benzeri geçişlerinde sistemin zarar görmemesi de bulunuyor. Biz de VIP koruma aracı ve Silahlı Römork Sistemi gibi çözümlerimizde, içeri katlanabilir taret çözümümüzle kullanıcılarımızın bu avantajlardan yararlanmasını sağlıyoruz.”

Çekya projesinde aracın tavanında yer kaplayan diğer görev sistemleri nedeniyle UNIDEF’in çok daha kısıtlı bir alanda çalışması gerekti.

UNIDEF, Çekya’nın bu ihtiyacını karşılama görevi kendisine verildikten sonra, çalışmalarını çok sıkışık bir takvimde tamamlaması gerektiği için ana yüklenici LPP s.r.o. ekibiyle çok faydalı ve yakın bir koordinasyon tesis etti. Projenin hemen başında yerinde inceleme yapan firma yetkilileri, silahlandırılacak araç içinde lazerli ölçüm sistemiyle yapılan taramanın sonuçlarıyla entegrasyonunun mekanik tasarımını tamamladı. Ardından hazırlanan ara prototip araç üzerinde test edildi. Araca üçüncü ve son ziyaret ise nihai prototipin entegrasyonu için gerçekleştirdi. Tüm bu aşamaların başarıyla geçilmesinin ardından da seri üretim, sevkiyat, entegrasyon ve personel eğitimi faaliyetleri tamamlandı. Tüm bu süreçler, 6 aydan kısa bir zamanda tamamlandı.

UNIDEF, daha önceden bu tür entegrasyonları, başka görev yükü taşımayan araçlarda başarıyla tamamlamıştı. Çekya projesinde ise aracın tavanında yer kaplayan diğer görev sistemleri nedeniyle UNIDEF’in çok daha kısıtlı bir alanda çalışması gerekti. Bu kapsamda UNIDEF, çözümünü, daha önce teslim ettiği çözümlerden farklı olarak, yaklaşık yüzde 15 oranında daha dar bir alanda çalışabilecek şekilde geliştirdi. Bu uyarlama için projede Ar-Ge faaliyetleri de gerçekleştirdi.

UNIDEF Genel Koordinatörü Ender Şaşal

Şaşal, sağladıkları müşteri memnuniyetini şöyle ifade ediyor: “Bu proje, uluslararası arenada önde gelen iş ortaklarımızdan biri olan ve platformlara silah entegrasyonu alanındaki kabiliyetlerimizi çok iyi bilen Profense firması üzerinden bize getirildi. Projede, çok sıkışık bir takvim vardı. Biz ise Ar-Ge çalışmalarına da ihtiyaç duyduğumuz bu süreci, talep edilen sürede tamamlamayı başardık. UNIDEF olarak hiçbir müşterimizi çözümsüz bırakmıyoruz. Değişen ihtiyaçlarına hızlı dönüşler yapabiliyoruz. Bununla beraber, hızlı olmak adına doğru çözümleri bulma odağından da uzaklaşmıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı, aynı zamanda son derece rekabetçi bütçelerle gerçekleştiriyoruz.

Ortaya çıkan çözüm ve UNIDEF’in süreç içerisindeki sonuç odaklı proaktif tutumu, müşterilerimizin sonraki projelerinde yeniden bizimle çalışmaları konusunda çok kolay karar vermelerini sağlıyor.”

UNIDEF, söz konusu çözümünün farklı bir versiyonunu da uzaktan komutalı şekliyle Türk Silahlı Kuvvetlerine Uzaktan Komutalı Römork Sistemi olarak teslim edecek. Bu konsept, sınır güvenliği ve kritik tesislerin çevre koruması görevlerini personeli tehlikeye atmadan gerçekleştirmesi ve istenilen yere taşınabilen yapısı sebebiyle yurt içi ve yurt dışı kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.