Ana Sayfa Haberler Unidef’in Silahlı Römork Sistemi, İlk Atış Testi Sınavını Heyetler Huzurunda Verdi

Unidef’in Silahlı Römork Sistemi, İlk Atış Testi Sınavını Heyetler Huzurunda Verdi

Unidef tarafından geliştirilen Silahlı Römork Sistemi (SRS), ilk atış testini başarıyla tamamladı. Ankara’da, 30 Eylül’de gerçekleştirilen atış testine, yurt içinden ve yurt dışından heyetler de katıldı.

SRS üzerinde yer alan tüm bileşenlerin, uzaktan kumanda yöntemi ile kontrol edildiği testin senaryosu kapsamında, ilk önce, Meteksan Savunma’nın Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı, yaklaşık 640 metre mesafede bulunan hareket halindeki hedefi tespit etti. Ardından, römork içerisinde katlı şekilde bulanan silahlı taret sistemi açılarak kullanıma hazır hale geldi. Retinar PTR-X tarafından tespit edilen hedefin bulunduğu istikamete doğru otomatik olarak yönlendirilen silah, operatör komutunu beklemek üzere durdu. Operatör, silah üzerinde yer alan elektro-optik sistemden gelen görüntüyü kullanarak, silahı hassas bir şekilde hedefe yönlendirdi. Ardından ateş altına alınan hedef, başarılı bir şekilde vuruldu.

Uzaktan Kumandalı Nöbetçi

SRS, hızlı bir şekilde ihtiyaç olan yere konuşlandırılıp göreve hazır hale getirilebiliyor. SRS’nin silah kulesi, katlı halde, tamamen römork içerisinde kalıyor ve çevresel dış etkenlerden ve olası saldırılardan korunuyor. Kule, güvenli bir mesafeden, kablolu veya kablosuz olarak uzaktan komuta edilebiliyor. Sistem, tek bir personel tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca, içerdiği akıllı güç paketleri ve enerji üretim elemanları ile ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üretebiliyor.

SRS, kullanıcının, ihtiyaç duyduğu her yere götürebileceği ve kendi başına çalışabilen bir sistem olarak öne çıkıyor. Sistem, özellikle ileri üs bölgelerinde ve sınır güvenliğine yönelik faaliyetlerde tespit, teşhis, gözetleme, uyarma, caydırma ve gerekirse etkisiz hale getirme gibi birçok görevde kullanılabilecek şekilde geliştirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.