Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı Unidef, Silah Entegrasyonu Çözümlerine, Römork ve Konteyner Sistemlerini de Ekliyor

Unidef, Silah Entegrasyonu Çözümlerine, Römork ve Konteyner Sistemlerini de Ekliyor

Unidef, son kullanıcıların gelişen ve farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu çözümlere, yenilerini ekleyerek gelişimini sürdürüyor. Firma, Türkiye’de bir son kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda tasarladığı Silahlı Römork Sistemi’nin (SRS) yanı sıra iş ortakları ile birlikte Konteynırlaştırılmış Entegre Silah ve Gözetleme Kulesi (KESGK) üzerinde de çalışıyor.

Unidef, SRS çözümünü, son kullanıcıların sahadaki ihtiyaçlarını göz önüne alarak tasarladı. Son kullanıcıları dinleyen Unidef, araç üzerine entegre edilen silah kuleleri ile ilgili iki hususun öne çıktığını gördü. Bunlardan ilki, bu silah kulelerinin kullanımının, aracın ve içindeki personelin ana işlevi haline gelmesi; aracın ve personelin başka görevler için kullanılamaması. İkinci husus ise silah kulesinin araç üzerinde sürekli görünür halde olmasının, kuleyi ve aracı, karşı tarafın ilk hedefi haline getirmesi ve çatışmalarda ciddi bir baskı altına alınmasına yol açması.

Sabit yapılarda kullanılan silah kuleleri de görünür olduğu için, çatışmalarda, araç üzerindeki kulelere benzer bir baskı görüyor. Ayrıca bu sistemler, farklı bir konuma taşınamıyor.

Unidef, bu tespitlerden ve son kullanıcının ihtiyaçlarından hareketle SRS çözümünü ortaya koydu. Bu çözüm, Unidef’in, uzaktan kumandalı ve platform içerisine katlanabilir silahlı tareti (AAT) sistemi üzerinde şekillendirildi. Böylece, kullanıcı ihtiyaçları öngörülerek tasarlanmış, tamamen askeri standartlarda üretilmiş ve zırh koruması olan bir çözüm ortaya çıktı.

SRS, hızlı bir şekilde ihtiyaç olan yere konuşlandırılıp göreve hazır hale getirilebiliyor. SRS’nin silah kulesi, katlı halde, tamamen römork içerisinde kalıyor ve çevresel dış etkenlerden ve olası saldırılardan korunuyor. Kule, güvenli bir mesafeden kablolu veya kablosuz olarak uzaktan komuta edilebiliyor. Sistem, tek bir personel tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca, içerdiği akıllı güç paketleri ve enerji üretim elemanları ile ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üretebiliyor.

SRS, hızlı bir şekilde ihtiyaç olan yere konuşlandırılıp göreve hazır hale getirilebiliyor.

SRS, görev profiline göre ihtiyaç duyulacak farklı alt sistemlerin (radar, kamera, öldürücü olmayan silahlar, karıştırıcı vb.) kolaylıkla entegre edilmesine olanak sağlayan bir yapıda tasarlandı. Personel taşıma amaçlı olmayan römorkun iç donanımının düzeni, üzerindeki sistem elemanlarının en ideal şekilde yerleştirilmesine de olanak sağlıyor.

SRS, kullanıcının, ihtiyaç duyduğu her yere götürebileceği ve kendi başına çalışabilen bir sistem olarak öne çıkıyor. Sistem, özellikle ileri üs bölgelerinde ve sınır güvenliğine yönelik faaliyetlerde tespit, teşhis, gözetleme, uyarma, caydırma ve gerekirse etkisiz hale getirme gibi birçok görevi yerine getirebiliyor. Kompakt olması ve bir yerden başka bir yere çok hızlı bir şekilde taşınarak konuşlandırılabilmesi sayesinde, meskûn mahal görevlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Unidef, Türkiye’de bir son kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda tasarladığı SRS’yi, ilk defa IDEF 2021’de sergiliyor.

KESGK, Çözüm Yelpazesini Tamamlıyor

SRS, görev profiline göre ihtiyaç duyulacak farklı alt sistemlerin (radar, kamera, öldürücü olmayan silahlar, karıştırıcı vb.) kolaylıkla entegre edilmesine olanak sağlayan bir yapıda tasarlandı.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri, son yıllarda giderek talep gören sistemler haline geldi. Unidef, GES Mühendislik ve Meteksan Savunma’nın iş birliği yaptığı KESGK, bu alanda, rekabetin önünde yer alacak bir çözüm olarak geliştiriliyor. Sistemin en büyük avantajları ise taşınabilirliği, hazırlık gerektirmeyen çabuk konuşlandırılma özelliği, ölçeklendirilebilir esnek ve modüler mimarisi ve insansız kullanıma uygun müstakil yapısı.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri, yüksekliği ayarlanabilir hidrolik mast veya kaldırıcılar kullanılarak faydalı görev yükünü, yerden yüksekte konumlandırır. Böylece çevresel farkındalığı artırır, istenmeyen harici hasarları (collateral damage) bertaraf eder, dost düşman ayırımını kolaylaştırır, alan hâkimiyeti sağlar ve bir güç çarpanı oluşturur. Faydalı görev yükünü, çatışmasızlık ortamında konteynırın içinde saklayarak sistemin zarar görmesini engeller ve istihbarata karşı koyma faaliyetlerini destekler.

Bu sistemler, özelikle sınır ötesi operasyonlarda, geçici bir süre için kullanılacak askeri üslerin, kampların, helikopter veya uçak pisti gibi stratejik altyapıların çevre güvenliğinin, zaman kaybetmeksiniz sağlanmasında etkili bir şekilde kullanılabilir. Kullanım konseptlerini, gerçek çatışma ortamında defalarca kez ispat eden sistemler, operasyon süresinin dolmasını müteakip, öncesinde bir hazırlık gerektirmeden, olduğu gibi kara, deniz, hava veya tren yoluyla, yeni görev yerine ya da bağlı olduğu askeri birliğe taşınabilir.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri, esnek ve modüler yapıları ile LEGO oyuncaklarının parçalarına benzetilebilir. Görev profiline uygun olarak insanlı veya insansız kullanım için tekrar tekrar konfigüre edilebilir. Sistemlerin mimari tasarımı, kendi kendilerine yetebilecek düzeyde akıllı sistemlerle donatılmasına müsaade eder. Dizel jeneratörler, güneş panelleri, enerji depolama sistemleri, enerji kontrol modülleri, uydu haberleşme sistemleri, elektro-optik gözetleme sistemleri, görüş hattı haberleşme sistemleri, keşif gözetleme radarları ve bunlarla entegre her türlü silah sistemleri, kendini korumaya yönelik sis havanları, roket durdurucu ağlar, karıştırma sistemleri ve hatta dron sistemleri, yapıya kolaylıkla monte edilebilir.

Birden fazla kule, kendi aralarında haberleştirilebilir ve bir merkezden toplu olarak uzaktan kontrol edilebilir. Böylece, fazla sayıda asker ya da operatör görevlendirmeye gerek kalmaksızın çevresel ve görsel farkındalık arttırılabilir (augmented visual awarness). Bu kullanım senaryosunda, elektro-optik algılayıcılar ve keşif gözetleme radarları ile donatılmış kuleler, robotik askerler gibi kullanılabilir.

Unidef, GES Mühendislik ve Meteksan Savunma iş birliğinin sonucunda ortaya konan KESGK’te; Unidef’in AAT taret sistemi ve Meteksan Savunma’nın Retinar PTR-X Kara Gözetleme Radarı, GES Mühendislik’in Mobil Kule Sistemine entegre ediliyor.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri, stratejik ve ticari öneme sahip ve geniş alanlara yayılmış;

  • Petrol ve doğal gaz boru hatlarının,
  • Rafinerilerin,
  • Askeri ve ticari limanların,
  • Petrol dolum ve boşaltım tesislerinin,
  • Askeri ve sivil havalimanlarının,
  • Barajların,
  • Radar ve füze üstlerinin,
  • Geçici üs bölgelerinin ve askeri kampların,
  • Yüksek ve alçak rakımlı her türlü sınır hatlarının kesintisiz bir şekilde korunmasında etkilidir.

Sistemler, silah ve askeri ekipman taşımaya müsait olmayan her türlü su üstü aracının da geçici ve gizli şekilde silahlandırılmasında kullanılabilir. Bunun yanı sıra meskûn mahal çatışmalarında sokak ve caddelerin kontrolünde, bina aralarının ve bölünmüş mahalle sınırlarının kontrol altına alınmasında da etkili bir şekilde görev alabilir. Alçak binaların arkasında veya sütre gerisinde saklanmış düşman unsurunun tespit ve bertaraf edilmesinde kullanılabildiği gibi bu yerlere sığınmış silahsız ve masum unsurların tespit edilmesine de yardımcı olur.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri, üzerlerine entegre edilen her türlü keşif, gözetleme ve tanımlama radarları, elektro-optik algılayıcılar, ileri teknoloji iletişim sistemleri ve yüksek balistik hassasiyete sahip silah sistemleri sayesinde insan hatasını bertaraf ederek karar vericilere, güvenli bir mesafeden durumsal farkındalık sağlar ve karar esnekliği tanır.

Unidef, GES Mühendislik ve Meteksan Savunma iş birliğinin sonucunda ortaya konan KESGK’te; Unidef’in AAT taret sistemi ve Meteksan Savunma’nın Retinar PTR-X Kara Gözetleme Radarı, GES Mühendislik’in Mobil Kule Sistemine entegre ediliyor. Bu 3 firma, son kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.