Ana Sayfa Haberler Unidef’ten, Özel İhtiyaçlara Sıra Dışı Silah Entegrasyon Çözümleri

Unidef’ten, Özel İhtiyaçlara Sıra Dışı Silah Entegrasyon Çözümleri

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Entegre edildikleri platformların kabiliyetlerini arttıran birer kuvvet çarpanı olarak değerlendirilen küçük ve orta kalibre silahların entegrasyonu, çeşitli nedenlerle güç bir mühendislik problemi haline gelebiliyor. Bu nedenler arasında; böyle bir entegrasyonun ilk defa yapılıyor olması, platforma silah entegre etmek için gerekli olan data paketlerinin kaynak ülke tarafından paylaşılmaması, platformun performansının değişmemesi gerektiği ya da sertifikasyona dair konular yer alabiliyor. Unidef, bugüne kadar tamamladığı ve halen üzerinde çalıştığı projelerle böyle durumlarda başvurulacak, yetkin ve güvenilir bir çözüm ortağı olduğunu, defalarca kez ispatlamış bir firma kimliğiyle IDEF 2019’a katılıyor.

Unidef, anahtar teslimi silah entegrasyonu çözümleri gerçekleştiriyor.

Bir zırhlı araca, helikoptere ya da taktik bir bota yapılan silah entegrasyonu, bu platformların muharebe etkinliğini kayda değer ölçüde arttırabiliyor. Ancak bu entegrasyon, çok az örnekte ideal koşullarda gerçekleşebiliyor. Büyük çoğunlukla ideal şartları bozan çeşitli etmenler ön plana çıkabiliyor. Bu etmenler arasında:

  • Platformun, silah entegrasyonu düşünülerek tasarlanmış olmaması,
  • Kullanıcının, silah entegrasyonu sonrasında platformun performansının etkilenmemesini talep etmesi,
  • Üreticinin garanti şartlarının getirmiş olduğu kısıtlar
  • Sertifikasyon gereksinimleri nedeniyle tasarım kısıtları,
  • Platformla ilgili ihtiyaç duyulan veri kaynaklarının ve dokümantasyonun elde edilememiş olması,

sayılabilir.

İdeal şartlar olmadığında, silah entegrasyonunu gerçekleştiren entegratörün tecrübesi ve uzmanlığı ön plana çıkıyor. Çok sayıda başarılı silah entegrasyon projesine imza atan Unidef de tam olarak bu tecrübeye sahip ve uzman bir firma konumunda.

Unidef’in yaptığı silah entegrasyonu, S70i / UH-60 BLACK HAWK helikopterlerine önemli bir ateş gücü kazandırdı.

  

 

 

Anahtar Teslim Çözümler

Unidef, silah sistemleri, malzeme ve mekanik tasarım alanındaki uzmanlığını tecrübe ile birleştirerek kullanıcı için platformdan bağımsız, anahtar teslimi silah entegrasyonu çözümleri gerçekleştiriyor. Unidef Kurucu Ortağı Cem Kurter, verdikleri hizmeti şöyle tanımlıyor: “Yaptığımız şey, en basit tanımı ile endişeye yer vermeyecek şekilde son kullanıcının hayatını kolaylaştırmak. Platformun performansını değiştirmeyen; hatta garanti şartlarını bozmayan çözümler geliştiriyoruz. Kullanıcı, bize platformu gösteriyor ve ihtiyacını tanımlıyor; biz de çözüm üretiyoruz.”

Silah entegrasyonu söz konusu olduğunda, her son kullanıcının farklı bir görev profili ve operasyon tanımları oluyor. Bu nedenle Unidef, öncelikle son kullanıcının operasyonel ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor. Örneğin, söz konusu platform bir hava aracı ise hem pilotları ile hem de uçuş teknisyenleri ile detaylı görüşmeler yapılıyor; platformun hangi şartlarda kullanıldığı ve maruz kaldığı tehditler öğreniliyor.

Entegrasyon kapsamında yapılan kavramsal tasarımların, ihtiyaçları karşılamasının ve mevcut sorunları çözmesinin yanı sıra platformun altyapısına uygun olması kritik öneme sahip. Diğer yandan, teknik kısıtlamalar nedeniyle yapılan her çalışmanın, ihtiyacı yüzde yüz karşılaması mümkün olmuyor. Bu tür durumlarda Unidef, bu kısıtlamaları ortaya çıkartıp çözümün nasıl optimize edileceğini, son kullanıcı ile karara bağlıyor.

Tüm bu çalışmaları yerine getirirken Unidef’in göz önüne aldığı noktalardan biri, platformun bazı sertifikasyonlara sahip olması. Örneğin, hava platformları için Unidef, platformun “uçuşa uygunluk sertifikasyonunu almış ve olduğu gibi kalifiye edilmiş bir platform üzerinde çalıştığı” gerçeğini sürekli göz önünde bulunduruyor. Bu sebeple platform gövdesine herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Platformda hangi altyapı varsa buna uygun taban arayüzleri ve silah mesnetleri tasarlıyor. Kuşkusuz bu süreçte, teknik kısıtlamalar tasarımı oldukça zorluyor. Unidef’in yetkin mühendislik ekibi, kapsamlı çalışmaların ardından, ortalama 5 farklı ön prototip oluşturarak nihai tasarıma ulaşıyor.

Unidef, S70i / UH-60 BLACK HAWK helikopterlerine yaptığı silah entegrasyonunun kalifikasyonu tamamlandı.

 

Unidef’in, Türk kullanıcıları için helikopterler üzerinde gerçekleştirdiği uygulamalar, bu çalışmalara örnek olarak verilebilir. Bu çalışmalardan birinde, kullanıcının görev profilinde, uçuşlar esnasında silahın dışardan gözükmemesi ve çevresel faktörlerden etkilenmemesi için silahın mesnetle birlikte içeri katlanması gereksinimleri bulunuyordu. Unidef, bu tasarımı, iki farklı platformda başarıyla uyguladı. Silahın katlanarak platform içerisine alınması durumunda, silahı emniyete almak için, mesnet üzerinde, silaha giden elektrik akımını otomatik açıp kapatan anahtar ve kilitleme çözümleri tasarlandı. Böylelikle silahçının, çatışma ortamında ve çatışmasızlık ortamında reaksiyon süresi kısaltıldığı gibi, silahın platform içerisinde güvenli bir şekilde muhafazası da sağlanmış oldu. Ayrıca, silahçının konforunu en üst seviyede tutacak ve uçuş güvenliğini olumsuz etkilemeyecek bir konumlandırma belirlenerek ergonomik bir tasarım yapıldı.

Unidef, silahın çalışır vaziyetteyken kazayla üstünde bulunduğu platformu vurmaması için, son kullanıcının talep ettiği atış açılarına bağlı kalarak, mesnetler üzerinde çeşitli tahditler de koyuyor. Nihai tasarımdan sonra, sonlu elemanlar analizi ile mesnetlerin mukavemeti değerlendiriliyor ve gerekli görüldüğü takdirde, güçlendirmeler de yapılabiliyor.

Platformlar Çeşitleniyor

Unidef, bugüne kadar farklı kara, deniz ve hava platformlarında entegrasyon çalışmaları gerçekleştirdi:

  • AS532 COUGAR Helikopterlerine M134 Minigun Entegrasyonunu: Kalifikasyonu tamamlanan entegrasyon, kullanıcı tarafından kabul edilerek kullanıma alındı. Bu çalışmada, silahla birlikte tüm mesnet ve arayüzlerin NATO stok kodları da alındı.
  • S70i / UH-60 BLACK HAWK Helikopterlerine M134 Minigun Entegrasyonunu: Kalifikasyonu tamamlanan entegrasyon, kullanıcı tarafından kabul edilerek kullanıma alındı. Bu çalışmada, silahla birlikte tüm mesnet ve arayüzlerin NATO stok kodlarının başvurusu yapıldı.
  • Bir Kara Aracına, İçeri Çekilebilen Taret Entegrasyonu: Unidef, üst düzey bir son kullanıcı için, binek tipi bir araca, içeri çekilebilen bir taret tasarladı. IDEF fuarında, bu taret sistemi de sergileniyor.
  • Atak Botu Silah Entegrasyonu: İlk denemeleri deniz ortamında yapılan taret sisteminin nihai tasarımı da IDEF fuarında sergileniyor.

Unidef, atak botlarına da silah entegrasyonu yaptı.

Kurter, bu çalışmalar kapsamında birlikte mesai harcadıkları son kullanıcıları, “kahramanlar” olarak nitelendiriyor: “Projelerimizde hep saha tecrübesi olan kişilerle çalıştık. Hepsi son derece bilgili ve yetkindiler. Yaptıklarını öğrendiğimizde ve yapacaklarını gördüğümüzde, bizler de büyük bir gurur duyduk ve yüksek bir motivasyonla çalıştık. İşimizde en iyisini yaparak bir anlamda onlara borçlu olduğumuz minnettarlığımızı da göstermiş olduk. Çok değerli dostluklar kurduk ve bu dostlukların, uzun yıllar devam etmesini temenni ediyoruz.”

 

Unidef ekibi, kullanıcılarla bir arada.

 

Unidef, Oyunu Çok Farklı Oynayacak

Unidef, önümüzdeki dönemde, İstanbul Tekopark’taki yeni tesislerinin açılışını gerçekleştirecek. Bu tesisler, sadece firmanın kapasitesini ve kabiliyetlerini arttırmakla kalmayacak. Unidef’in gelecek vizyonu doğrultusunda, bu tesiste, silah teknolojileri ve silah sistemi entegrasyonları ile ilgili geniş bir kütüphane kurma planı da bulunuyor. Akademik çalışmalar yürüten bilim insanlarına da açık olacak bu kütüphanenin, Unidef’in üniversitelerle iş birliğine katkıda bulunması hedefleniyor. Unidef’in daha büyük hedefi ise bu kütüphane ile oluşmaya başlayacak akademik etkileşim sonucunda ortaya çıkacak ve olgunlaşacak bilgi birikimi ile doktrin geliştirmeye uzanan çalışmalar gerçekleştirmek. Unidef böylece, kullanıcılara, ihtiyaç tanımı safhasından itibaren destek verecek, hizmetlerini çeşitlendirecek ve derinleştirecek. Kurter, gelecekteki çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor: “Unidef, bugüne kadar başarıyla tamamladığı çalışmalarla kullanıcılarının gözünde, zoru başaran bir firma konumuna yükseldi. Önümüzdeki süreçte açılışını yapacağımız yeni tesisimizle birlikte, çok daha kapsamlı projeleri üstlenebilmek maksadıyla firmamızın altyapısını ve kabiliyetlerini güçlendirecek ve geliştirecek adımları kısa sürede atmış olacağız. Kütüphane ve doktrin geliştirme çalışmalarımızla hem bu süreçleri destekleyeceğiz hem de kendimize ve kullanıcılarımıza yeni ufuklar açacağız. Önümüzdeki dönemde, Unidef’in yakından takip edilen bir firma haline geleceğinden eminiz.”

 1,381 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.