Ana Sayfa Haberler Açık Deniz Karakol Gemilerinin Uzaktan Komutalı Stabilize Silah İstasyonları, Unirobotics İmzasını Taşıyacak

Açık Deniz Karakol Gemilerinin Uzaktan Komutalı Stabilize Silah İstasyonları, Unirobotics İmzasını Taşıyacak

Türk Deniz Kuvvetleri için ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde inşa edilecek Açık Deniz Karakol Gemilerinde kullanılacak Uzaktan Komutalı Stabilize Silah İstasyonlarını, Unirobotics sağlayacak. Unirobotics, söz konusu silah istasyonlarının geliştirilmesi, üretilmesi ve gemilere entegrasyona hazır halde teslimatını kapsayan sözleşmeyi, 1 Ekim’de, HAVELSAN ile imzaladı. HAVELSAN ise Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi’nde, ana yüklenici ASFAT A.Ş.nin, görev sistemlerinden sorumlu alt yüklenicisi olarak yer alıyor. Gelişme, Unirobotics tarafından 2 Aralık’ta yayınlanan basın bülteni ile duyuruldu.

Unirobotics ile HAVELSAN arasındaki iş birliği, yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışmalara dayanıyor. Unirobotics’in geliştireceği Uzaktan Komutalı Stabilize Silah İstasyonu, HAVELSAN’ın, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında verdiği teklifte, ilk aşamadan beri yer aldı.

Unirobotics Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ömür Baç

Silah istasyonunda, 12,7 mm’lik CANİK M2 ağır makinalı tüfek kullanılacak. Silah istasyonunun elektro-optik sistemleri, motorları, yazılımı ve silahı gibi ana bileşenlerinin yurt içinde ve özgün olarak geliştirilmesi sonucunda, %100’e yakın bir yerlilik oranına ulaşılması hedefleniyor.

Unirobotics, imzaladığı sözleşme kapsamında, 2 gemide kullanılacak toplam 4 adet sistem ilk aşamada teslim edecek. Bu çalışmanın devamında, inşa edilecek diğer Açık Deniz Karakol Gemileri için de sipariş alınması gündeme gelebilecek.

Unirobotics Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ömür Baç, imzaladıkları sözleşmenin, firmanın gelişiminde önemli bir kilometre taşını temsil ettiğini vurguluyor: “Unirobotics, genç ama yenilikçi ve alanında uzman bir firma. Kısa sürede kara, deniz ve hava platformlarında kullanılan farklı sistemleri ya da bunların alt bileşenlerini geliştirdiğimiz projelerde kullandık ve bunlarda önemli aşamalar kat ettik. Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi’nde de HAVELSAN ile teklif aşamasından itibaren iş birliği yaptık ve modern muharebe sahasının gereksinimlerini karşılayacak, özgün ve çok yüksek yerlilik oranına sahip olacak bir sistemi kurguladık. Şimdi, iddialı bir takvimde, son kullanıcının da takdirini kazanacağına inandığımız bir çözümü ortaya koyacağız. Bu projenin, Unirobotics’i bir üst seviyeye taşıyacağını biliyoruz. Birlikte yola çıktığımız HAVELSAN ve ASFAT’a, Unirobotics’e güvendikleri için şükranlarımızı sunuyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.