Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı Unirobotics, Suüstü Platformlarının Silah Mesnetlerinde Ezberleri Bozuyor

Unirobotics, Suüstü Platformlarının Silah Mesnetlerinde Ezberleri Bozuyor

Unirobotics, suüstü platformları için alt seviyede basit silah mesnetlerinin; üst seviyede ise uzaktan komutalı silah sistemlerinin tam olarak karşılayamadığı özel ihtiyaçları, yenilikçi çözümlerle karşılıyor. Bu çözümlerin bazılarını, sahadaki ihtiyacı gözlemleyip, kullanım doktrinini ortaya koyup kendi öz kaynaklarıyla geliştiriyor. Bunlardan biri olan Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti, kendi alanında dünyadaki ilk ve tek örnek olarak, son kullanıcılara yeni kapılar açıyor.

Silah mesnetleri üzerine entegre edilen makinalı tüfekler, suüstü platformlarında, başta asimetrik tehditler olmak üzere bir dizi operasyonel senaryoda kullanılıyor. Unirobotics, iştiraki Unidef’in silah entegrasyonu konusundaki tecrübesini ve birikimini temel alarak, son kullanıcıların ihtiyaçları arasında yer alan basit silah mesnetleri için; modüler, güvenilir ve maliyet-etkin çözümler ortaya koyuyor. Bu mesnetlerle birlikte; M134 Minigun’ın yanı sıra M240, M249 ve M2 makinalı tüfekleri kullanılabiliyor. Deniz şartlarına uygun olarak tasarlanan ve üretilen bu mesnetler, aynı zamanda ihracat kısıtlamalarına tabi olmamaları ile de öne çıkıyor.

Bu temel ihtiyacı, platformların yapısına ve görev profillerine özel mühendislik çözümleri ve uygulamaları ile karşılayan Unidef, iş ortakları Samsun Yurt Savunma ve Unirobotics ile ezberleri bozacak, yenilikçi bir çözüm üzerinde de çalışıyor: Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti.

Özel Bir Çözüm İhtiyacı

İç denizlerde, geniş ve uzun kıta sahanlıklarına sahip veya deniz sınırları yüzlerce adayla bölünmüş ülkeler, sınırlarını korumak için göreceli olarak küçük boyutlu, hızlı, çevik ama vurucu gücü yüksek su üstü platformlarını tercih ediyorlar. Diğer yandan uzaktan komutalı silah sistemleri; platform üzerindeki ayak izlerinin büyüklüğü, maliyetleri ve operatörlere sundukları kısıtlı durumsal farkındalık nedeni ile küçük boyutlu botlar için uygun bir çözüm olamıyor. Atak ve taarruz botları gibi platformlarda, silah operatörü için; tüm görüş alanındaki gelişmeleri anlık olarak takip edebilmesi ve görüş alanındaki hedefleri baskı altına alabilmesi, çok daha kritik ihtiyaçlar olarak öne çıkıyor.

Namlulu silahların entegre edildiği basit silah mesnetleri, silah operatörüne en geniş görüş alanını sağlıyor; ancak bu sistemleri kullanan operatörler, sert deniz şartlarında fiziki yorgunluğa maruz kalıyor ve görevin getirdiği risklerin büyüklüğüne göre de operatörlerin stres seviyeleri artıyor. Operatörün beyni, bir yandan hareketli platform üzerinde vücudunu dengede tutmaya çalışırken bir yandan da tehdidi algılamak ve onu tanımlamak ile meşgul oluyor. Çatışma anında ise “Silahı hedefte tutabilmek ve hedefi etkili atışlarla baskı altına alabilmek” görevi öne çıkıyor. Bu şartlarda operatör, hem fiziksel hem de mental yorgunluğu en üst seviyede yaşıyor.

Bu tabloda, kullanılan silah, balistik olarak ne kadar etkili olursa olsun, deniz şartlarında, karada sabit bir zeminde olduğu haldeki etkisini gösteremiyor. Denizden gelen bozucu etkilere maruz kalan silah, operatörün kabiliyetleri ve inisiyatifi ölçüsünde performans gösterebiliyor. Bu da platformdan beklenen vurucu kabiliyeti olumsuz yönde etkilerken mürettebatın kendine olan güvenini de azaltıyor.

Çözüm: Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti

Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti; deniz şartlarından gelen bozucu etkileri en aza indiren; operatör, silah ve platform arasındaki bütünleşik uyumu en üst seviyeye çıkaran, yarı robotik bir sistem olarak tasarlanıyor.

Basit silah mesnetleri ile yaşanan etkileri bertaraf edebilen Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti, şu bileşenlerden oluşuyor:

  1. Silah Operatörü, sistemin beynidir. İnsan beyninin farkındalık hızı ile görme yetisinin küçük bir ekranla sınırlandırılmadığı ve bir bilgisayara teslim edilmediği bu konseptte, operatör, çevresel farkındalığını kendi varoluşsal mirası ile sağlayarak hızlı kararlar verebiliyor.
  2. Sistemin ana silahı, 12,7×99 mm platform üzeri milli makinalı tüfektir. 12,7 mm silah; yıllara meydan okuyan güvenilirliği, etkili menzilinin yüksek oluşu ve hedef üzerinde yarattığı tahribat sayesinde, Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti üzerinde, özellikle deniz platformlarında hak ettiği yeri tekrar bulmaya hazırlanıyor.
  3. Operatörün beyninin vereceği komutun silah tarafından doğru algılanması için çeşitli hassasiyette ataletsel ölçüm birimleri (IMU) ile donatılacak Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti,  atış kontrol algoritmaları sayesinde “namluyu belli menziller içerisinde belli bir kapsama alanı (Minutes of Angle)” içerisinde tutabilecek.
  4. Sistemin hassasiyetini ve isabet oranını arttırmak için basit; ancak faydası yüksek aksesuarlar da sisteme dâhil edilecek. Unirobotics, sektör paydaşları ile bu aksesuarların geliştirilmesi için iş birliği yapıyor.

Aktif Dengeleyicili Silah Mesneti’nin, 2023’ün ilk çeyreğinde kalifikasyon çalışmaları tamamlanarak seri üretime hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.