Ana Sayfa Haberler Yenilikçi Ürünleriyle Gelişimini Sürdüren Üntel Kablo, İlk Kez İSO 500 Listesinde

Yenilikçi Ürünleriyle Gelişimini Sürdüren Üntel Kablo, İlk Kez İSO 500 Listesinde

Dünyanın önde gelen özel ve kauçuk kablo üreticilerinden biri konumunda bulunan Üntel Kablo, 2020 yılında sergilediği performans ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunu derleyen İSO 500 listesine ilk kez girdi. İstanbul Sanayi Odası (İSO), “İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2020 yılı sonuçlarını ve İSO 500 2020 listesini, 26 Mayıs’ta kamuoyuyla paylaştı.

Kablo sektörünün önde gelen firmalarından olan Üntel Kablo, %100 yerli sermaye ile 1972 yılında kuruldu. Firma, yaptığı yatırımlar ve artan üretim hacmi ile bu yıl, ISO 500 listesinde kendine yer buldu. Üntel Kablo, 2019 yılında ise İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 50’nci sırada yer almıştı.

Kocaeli Dilovası’ndaki 43.000 metrekarelik alana kurulu tesislerinde üretimlerini sürdüren Üntel Kablo; gemi inşa sanayi, madencilik, havaalanı pist aydınlatmaları, demiryolları, açık deniz (offshore) petrol platformları, endüstriyel tesisler, rafineriler, fabrikalar, vinçler ve savunma sanayisi gibi birçok alanda kablo çözümleri sunuyor.

Standart ürünlerin yanı sıra kauçuk ve özel kablolar imalatı üzerine uzmanlaşan firma, üretiminin %60’ından fazlasını ihraç ediyor. 70’in üzerinde ülkede ürünlerini müşterileri ile buluşturan Üntel Kablo, geniş ürün portföyü ve stok yelpazesi ile yerli ve yabancı birçok kamu kurumunun ve sanayi kuruluşunun onaylı tedarikçi listesinde yer alıyor. Aynı zamanda distribütör ve toptancılara da hizmet veriyor.

Prestijli Projelerin Çözüm Ortağı

Üntel Kablo’nun 200’ün üzerinde ürünü; ABS, DNV-GL, VDE, RINA, BV, LR, TSE ve Türk Loydu gibi kuruluşlar tarafından sertifikalandırıldı.

Üntel Kablo, Türkiye’de ve dünyada, birçok prestijli proje için kablo tedariki gerçekleştiriyor. Bunların arasında; ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, ASFAT tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen MİLGEM korvetleri, Dublin Havalimanı pist aydınlatmaları, Amerikan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Navajo sınıfı 6 adet arama kurtarma gemisi ve İstanbul Yeni Havalimanı yer alıyor.

Ar-Ge Merkezi Devrede

Üntel Kablo, rekabette en önde yer almak için Ar-Ge, tasarım ve yenilik alanlarında da faaliyetler yürütüyor. Hedefleri ve yatırım planları kapsamında Ar-Ge merkezinin kurulum çalışmalarını tamamlayan Üntel Kablo, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği denetimlerden, bu yıl içinde  başarıyla geçti. Ar-Ge merkezi ile ilgili resmi süreçleri tamamlayan Üntel Kablo; Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarını, bu merkezin çatısı altında bir araya getirdi.

Üntel Kablo, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda VG95218 / 60-61-62-63-64-65 ve 66 donanma tipi güç, telekomünikasyon ve sinyal kablolarını da sertifikalandırdı. Firma, dünyada az sayıda kablo üreticisinin sahip olduğu bu sertifikaları alan ilk ve tek Türk kablo üreticisi olma unvanına da sahip.

Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarını sürdüren Üntel Kablo, global pazarlarda payını daha da arttırmayı hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.