Ana Sayfa Haberler Üretimden Yer Sistemlerine, GES Mühendislik’ten Özel Çözümler

Üretimden Yer Sistemlerine, GES Mühendislik’ten Özel Çözümler

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

GES Mühendislik, teknik resme göre üretimden (built-to-print) özel yer destek sistemlerine kadar, farklı çözümlerle hava kuvvetlerine ve hava platformu üreticilerine hizmet veriyor.

 

GES Mühendislik, yerli ve yabancı müşterileri için, teknik resme göre üretimler gerçekleştiriyor. Montaj ve boyayı da kapsayan bazı projelerde, müşteriye, kullanıma hazır ürün teslim ediliyor.

GES Mühendislik’in teknik resme göre üretim faaliyetleri kapsamında ürettiği parça ve komplelerden bazıları, şöyle sıralanıyor:

  • AIM-9 Sidewinder Füzeleri için Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası,
  • Hava ve kara araçlarına yönelik elektrik kutuları ve mekanik kutular,
  • Transmisyon gövdesi,
  • Kanatçık gibi füze parçaları,
  • Pâl-Rotor Bağlantısı Komplesi (Hub Assembly)

GES Mühendislik’in ürettiği kanatçık.

 

Havacılığa Özel Yaklaşım

GES Mühendislik, havacılık ile ilgili çalışmalarını, havacılığın gerektirdiği yüksek standartları karşılayacak şekilde yürütüyor. Firma, bu alandaki çalışmalarını; süreçler, personel ve altyapının da dâhil olduğu, bütüncül bir yaklaşımla ele alıyor.

Havacılığa yönelik faaliyetlerini, son iki yılda yoğunlaştıran GES Mühendislik, 2017 yılından beri AS9100 belgesine sahip. 2018’de, AS9100 belgesini, Rev D için yenileyerek bu standardın gereklerini en iyi şekilde yerine getirdiğini gösterdi. Firmanın, havacılık ile ilgili faaliyetlerinde kullandığı; üretim planlaması, üretim ve kalite süreçleri de diğer faaliyet alanlarında kullandığı süreçlerden ayrı olarak tanımlandı ve uygulanıyor.

GES Mühendislik, havacılık alanındaki faaliyetlerini, bu alana özel bir ekiple yürütüyor. Bu ekibin öne çıkan özellikleri ise aldıkları eğitim ve mühendis ağırlıklı olması. Havacılığa yönelik üretimle ilgili gerekli eğitimleri almış olan ekibin %40’ı mühendis. Havacılık alanındaki ana yüklenicilerin de GES Mühendislik gibi firmalardan beklediği gibi; üretim planlaması, tezgâhların programlanması ve kalite süreçleri, mühendisler tarafından gerçekleştiriyor.

GES Mühendislik, havacılık alanında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin alt yüklenicisi olarak çalışıyor. Firmanın TUSAŞ için ürettiği parçalar; Airbus Helicopters, Boeing, Bombardier ve Leonardo gibi firmaların ürünlerinde de kullanılıyor.

GES Mühendislik’in, AIM-9 Sidewinder füzeleri için ürettiği Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası.

Tezgâh Kapasitesi Büyüyor

GES Mühendislik, bir yandan da tezgâh altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. Firma, son 2 yılda, sadece havacılık üretimi için kullanılan tezgâhlarının sayısını, 1 milyon avroya yakın bir yatırımla 4’ten 8’e çıkarttı. Bu 8 tezgâhtan 4 tanesi ise 5 eksenli.

GES Mühendislik, tüm faaliyet alanlarındaki genişleme sonucunda, yakın bir zamanda yeni bir tesise taşınacak. Havacılık alanındaki kapasitesi, bu tesiste yapılacak yeni yatırımlarla daha da artacak.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, depolama durumuna getirildiğinde, çok az yer kaplıyor.

Şelter Taşımanın En Kolay Yolu

GES Mühendislik, yer destek ekipmanları konusunda da faaliyet gösteriyor. Mobil olmayan şelter ve platformların hava araçlarına yüklenmesi ve bulundukları yerden başka bir yere taşınması sorununa, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi ile etkin bir çözüm getiriyor.

GES Mühendislik’ in Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki farklı tip şelterlerin ve mobil platformların; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, arazi, yarı hazırlanmış pist veya hava üssü koşullarındaki yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas hâlinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabilecek hale getirilebiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

AS9100 Rev D belgesine sahip GES Mühendislik, havacılık alanındaki faaliyetlerini yüksek kalite standartlarında yürütüyor.

 

İhtiyaçların Kesiştiği Her Noktada, Yenilikçi Çözümler

GES Mühendislik, ağırlıklı olarak kara platformlarına yönelik başka çözümlere de sahip. Bunlar arasında:

  • Bir araç üzerine entegre edilmiş radar ya da lançer gibi sistemleri, sahadaki eğimli arazilerde kullanmayı kolaylaştıran Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi,
  • Sahada, eğimli bir araziye şelter yerleştirmeyi mümkün hale getiren Şelter Seviyeleme Sistemi,
  • Savunma ve havacılık sektöründe kullanılan fanlara, daha az güç gerektiren ve daha yüksek akış sağlayan alternatif sağlayan fan ürün ailesi bulunuyor.

GES Mühendislik, her biri hava kuvvetlerinin farklı gereksinimlerine hitap edecek bu çözümleri, ihtiyaç duyulduğunda sunmaya hazır.

 3,630 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.