Ana Sayfa Haberler Ürünleriyle Başarı Hikâyeleri Yazmaya Devam Eden Meteksan Savunma, Projelerdeki Başarısını, Kurumsal İletişim Alanına da Taşıyor

Ürünleriyle Başarı Hikâyeleri Yazmaya Devam Eden Meteksan Savunma, Projelerdeki Başarısını, Kurumsal İletişim Alanına da Taşıyor

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Son dönemde, kurumsal iletişim alanında sergilediği başarılı performans ile de öne çıkan Meteksan Savunma, 13 Ekim’de düzenlediği basın toplantısı ile sektörü ve kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerini sürdürdü. Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, Genel Müdür Yardımcıları Selçuk Alparslan ve Özgür Cankara, Yönetim Danışmanı Dr. Erdal Torun, Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş ve Kurumsal İtibar Uzmanı Can Gürsoy’un basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, Meteksan Savunma yetkilileri, ürünlerinin ve projelerinin son durumunu anlattı ve firmanın, IDEF 2019’da sergileyeceği yeni ürünleriyle ilgili bilgiler verdi.

Toplantının başında, Batum, neden böyle bir faaliyet gerçekleştirdiklerini şu sözlerle açıkladı: “Sektörümüzün, kendine has özellikleri var. Verilebilecek bilgilerin yanı sıra verilmemesi gereken bilgiler de bulunuyor. Diğer yandan, iletişimin öneminin arttığı bir çağda yaşıyoruz. Bu çağda kendinizi ifade etmeniz, sektörün gerçeklerini, özellikle genç arkadaşlara anlatmanız ve onların ilgisini çekebilmeniz gerekiyor. Bizim amacımız doğru bilgiyi, kaynağından ve ilk ağızdan sağlamak. Bu toplantıda bizden alacağınız bilgiler; onaylanmış, kabul görmüş ve aktarılabilir bilgilerdir.”

 

Meteksan Savunma, Türkiye’nin İhtiyaçları Doğrultusunda Gelişiyor

Meteksan Savunma ile ilgili kurumsal bilgiler de Batum tarafından basın mensupları ile paylaşıldı. Meteksan Savunma’nın, “Üniversite-sanayi iş birliğini kullanarak Türkiye’de, özellikle el değmemiş niş alanlarda yüksek teknolojili ürünler geliştirmek” felsefesi ile kurulduğunu vurgulayan Batum, firmanın gelişimi ile ilgili şu bilgileri verdi:

 • Kuruluşunun üzerinden 12 yıl geçen Meteksan Savunma, ilk 10 yılında, özellikle yüksek teknoloji ürün ailelerinin Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaştı. Firma, son 5 yılda, yüksek bir büyüme hızı yakaladı. Son 2 yıldaki büyüme hızı, %20’ye ulaştı.
 • Firma, 4 alanda; Haberleşme Sistemleri, Platform Simülatörleri, Algılayıcı Sistemler ve Sualtı Akustik Sistemleri alanlarında faaliyet gösteriyor.
 • Meteksan Savunma, Ar-Ge çalışmaları ile oluşan teknoloji birikimini kullanarak ürün portföyünü genişletmeye başladı.
 • Meteksan Savunma’nın çalışan sayısı, 280’e yaklaştı. Firma, Bilkent Üniversitesi ile yakın ilişkisinin yanı sıra Yıldırım Beyazıt, Sabancı ve Koç Üniversiteleri gibi diğer üniversiteler ile de projeler yürütüyor.
 • Bu süreçte, ihracat çalışmaları da ivme kazandı ve %2 civarında olan ihracatın cirodaki payı, %10 seviyesine çıktı. Firmanın hedefi, bu oranı %20-30 bandına taşımak. Batum, en az %30’luk bir payı, sürdürülebilirlik noktasında kritik gördüklerini ifade etti. Meteksan Savunma, IDEF 2019’da birçok sistemi ilk defa sergileyecek. Bununla beraber, bu sistemlerle ilgili yurt dışı makamlarla yapılan görüşmeler şimdiden başladı. Batum, konu ile ilgili, şunları söyledi: “İhracat, bir süreç. Önümüzdeki 3 yılda gerçekleştireceğimiz ihracat projeleri ile ilgili görüşmelere şimdiden başladık. 2019’da, sektöre güzel haberler vermeye hazırlanıyoruz.”

 

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum

Batum, önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerinin yönünü çizecek bir gelişmeyi de şöyle ifade etti: “Teknoloji ve tehditler, çok çabuk değişiyor. Bizim gibi sektör firmalarına, çok büyük görevler düşüyor. Sadece talep edileni yapan değil; tedarik ve kullanıcı makamlarına geri bildirimde bulunan; teknolojinin evrildiği noktaları çok iyi anlatan firmalar haline gelmemiz gerekiyor. Son dönemde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda bu yönde bir teşvik var.”

 

MİLSAR Geliyor

Toplantıda, Meteksan Savunma’nın geliştirdiği ürünlerle ilgili güncel gelişmeler de konuşuldu.

Meteksan Savunma, 2007 yılında, Türkiye’de, milimetre dalga boyunda çalışan radarlar konusunda kabiliyet açığı olduğunu görerek çalışmalara başladı ve SSB’nin tedarik makamı olduğu, TÜBİTAK’ın da destelediği MİLDAR projesini başarı ile tamamladı. TÜBİTAK Ar-Ge Ödülü’ne de layık görülen bu projenin ikinci fazında; MİLDAR helikopter atış kontrol radarı, OKİS otomatik kalkış ve iniş sistemi ve insansız hava araçları için İHA MİLDAR geliştirilmesi çalışmalarına başlandı.

MİLDAR, ATAK helikopteri üzerindeki testlerini başarıyla tamamladı

 

MİLDAR, ATAK helikopterinin kanat altına entegre edildi ve başarıyla test edildi. Proje, mevcut kurgusu ile kabul muayene sürecini de tamamladı. Bununla beraber, MİLDAR’ın, ATAK platformunda kullanılmasına yönelik, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, SSB, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve Meteksan Savunma iş birliği ile şöyle bir yol haritası belirlendi:

 • MİLDAR’ın, ATAK II helikopterinin konfigürasyonunda, en başından itibaren yer alması planlanıyor. Meteksan Savunma da bir yandan MİLDAR’ı geliştirmeye devam ediyor. Radarın yeni sürümü, ATAK üzerinden denemeleri gerçekleştirilen sürümün dörtte biri boyutunda olacak. Bu doğrultuda, ağırlığı da azalacak. Böylece, MİLDAR’ın yeni sürümü, helikopterin ağırlık ve hacim kaynaklarını daha az kullanacak ve bu kaynakların, silah yüküne ya da helikopter performansına yönlendirilmesini sağlayacak. Diğer yandan MİLDAR, kendi performansından taviz vermeyecek.
 • Mevcut ATAK helikopterinde, MİLDAR için alternatif bir konum arama çalışmaları da sürüyor. İlk denemelerin yapıldığı kanat altı entegrasyon, helikopterin silah taşıma kabiliyetinden feragat gerektirdiği için öncelikle tercih edilmiyor. Diğer yandan, MİLDAR’ın sunduğu kabiliyetler de kullanıcı için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Alternatif konum çalışmalarının tatmin edici bir sonuç vermesi durumunda, MİLDAR’ın, ATAK helikopterinde kullanımı da gündeme gelebilecek.

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Alparslan, MİLDAR’la ilgili çalışmaların geldiği nokta ile ilgili şunları söyledi: “MİLDAR, 2007’den beri üzerinde çalıştığımız bir sistem. Platforma takmak, tek etapta olmuyor. 2007-2011 arasında, radar tekniklerini geliştirmeyi başardık. Ortaya çıkan çözüm, uçuşu gözeterek yer koşullarında doğrulanmıştı. Daha sonra MİLDAR-2 ile platformda doğrulama aşamasına geçildi. Defalarca test uçuşları yapıldı. Fonksiyonel ve performans testleri gerçekleştirildi, operasyonel senaryolar denendi, platform etkileşimleri ve uyumu analiz edildi. Böylece sistemin başarısı kanıtlandı. Diğer yandan, uçuşta doğrulama ile platform entegrasyonu, ayrı konular; farklı parametreler devreye giriyor. Şimdi, platforma entegrasyon aşamasını yaşayacağız… Biz, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda, şunu çok net gördük: MİLDAR, dünya çapındaki rakiplerinin önünde bir çözüm.”

OKİS, envantere girmeye hazır bir ürün haline geldi.

 

OKİS; ANKA ve BAYRAKTAR TB2 İHA’larında başarıyla denendi ve kendini, sahada ispatlamış bir ürün haline geldi. Aynı zamanda, yurt dışından temin edilen bir alt sistemin, daha yüksek performanslı muadili olarak İHA sistemlerinin yerlilik oranını da arttıran OKİS, talep gelmesi durumunda, mevcut İHA sistemleri ile envantere girebilecek. Sistemin, Baykar tarafından geliştirilmekte olan AKINCI insansız hava aracının alt sistemleri arasında da yer alması hedefleniyor. Meteksan Savunma, OKİS’i, potansiyel yurt dışı kullanıcıların ilgisine de sunuyor.

İHA MİLDAR ise gelişimini sürdürdü ve MİLSAR haline geldi. MİLSAR, küçük hacmi ve düşük ağırlığı ile rakiplerinin önüne geçecek bir sentetik açıklık (SAR) ve hareketli hedef tespit (GMTI) radarı. Böylece, taktik sınıfı insansız hava araçlarında da kullanılabilecek. Radarın uçuş testlerine, önümüzdeki yıl içerisinde başlanması planlanıyor. MİLSAR, IDEF 2019’da, Meteksan Savunma standında yerini alacak.

Retinar, bu yıl içinde, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığının hem de Jandarma Genel Komutanlığının envanterine girdi.

 

Sektörün Girişimcilik Başarı Hikâyesi: Retinar

Meteksan Savunma, radar alanındaki birikimlerini yeni alanlara uygulamaya karar vererek yaklaşık 6 yıl önce, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi üzerinde çalışmaya başladı. Batum, çalışmalarının nasıl ilerlediğini şöyle anlattı: “Algılayıcılar konusunda elde ettiğimiz bu bilgi ve tecrübe ile ne yapabiliriz diye düşündük ve çevre güvenliği konusundaki ihtiyacı görerek yaklaşık 6 yıl önce çalışmalara başladık. Bu süreçte, yurt içindeki potansiyel kullanıcılarla görüşerek projenin teknik gereksinimlerini belirledik. Ürünümüzü, 2014 yılının sonunda ortaya çıkarttık. Retinar’ın, Meteksan Savunma’nın kendi inisiyatifi ile geliştirilmiş olması sebebiyle ürün geliştirme süreci oldukça hızlı ilerledi; ancak kullanıcı makamların ürünü incelemesi ve sahada test etmeleri, doğal olarak belirli bir zaman aldı. Türkiye’deki süreçler sonlanmadan, 2017 yılında, Retinar, dost ve müttefik bir ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından sipariş edildi. Bu sipariş öncesinde, söz konusu ülkede, dünya genelinden 12 farklı radar ile rekabet ettik. 2 tane Avrupalı rakibimizle son 3 aday arasında kaldık ve onları da hem teknik hem de maliyet değerlendirmelerinde geride bırakıp ihaleyi kazandık. Ardından da bu yıl içinde, Retinar Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Jandarma Genel Komutanlığının envanterlerine girdi. Ayrıca, sivil alandaki ilk siparişimizi aldık. Bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan bir havalimanı için, yine uluslararası rekabette önce çıkarak seçildik. Şu anda, önümüzdeki dönemde gelecek yeni siparişleri de dikkate alarak seri üretim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Retinar, anti-dron görevleri için de hazır.

 

Meteksan Savunma, tehditlerde yaşanan gelişmeleri ve gelen talepleri göz önüne alarak Retinar’ı merkeze alan KAPAN Drone Savar Sistemi’ni de geliştirdi. Batum, bu süreci de şöyle anlattı: “Teknolojinin ve tehditlerin değişmesi ile dron konusu gündeme geldi. Retinar’ın, yüksek frekansta çalışmasının sağladığı hassas tespit ve teşhis kabiliyeti, bu uygulama alanı için önemli bir avantaj sağlıyor. Bize gelen talepler üzerinde çalıştık ve Retinar’ın dron-savar modelini geliştirdik. Bu çözümümüzün, açık mimarili modüler bir sistem olmasını istedik. Çünkü kimi yerde karıştırıcı (jammer) kimi yerde lazer silahıyla entegre edilmesi istenebiliyor. Müşteri isterlerine göre esneklik sağladık. Gerek karıştırıcı gerek lazer silahı, şu anda bizim çalıştığımız niş alanların dışında. Böyle alanlara girmek yerine, bu alanlarda, Türkiye’de yerli olarak teknoloji geliştiren firmalar ile çalışalım istedik. KAPAN adını verdiğimiz sistemin tasarımını tamamladık. Saha testlerine başladık. Bu testlerde çok iyi sonuçlar aldık. KAPAN’ı, yıl sonunda tamamlanmış; kullanıma hazır bir ürün haline getireceğiz ve yine IDEF 2019’da sergileyeceğiz.”

Meteksan Savunma Müdür Yardımcısı Selçuk Alparslan

Alparslan ise Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi’nin optimum tasarımına vurgu yaptı: “Her coğrafyanın şartları farklı. Konvansiyonel savaşa göre geliştirilmiş radar sistemlerinden devşirilen kara gözetleme radarları, Orta Doğu ve çöl coğrafyalarında başarılı olabiliyor. Ama bizim coğrafyamız, özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimiz, çok farklı. Size çok geniş alanlar göstermiyor. Bu coğrafyada, daha küçük boyutlarda, taşınabilir, çevik, taktik sahaya uygun bir sistemin başarılı olabileceğini öngördük. Ve ortaya, Retinar ailesi çıktı. Gördük ki; dünyadaki benzer coğrafyalara sahip uygulama alanlarında da uzun menzilli değil, çevik sistemler ön plana çıkıyor. Yaklaşımımızı, anti-dron sistemlerinden hareketle anlatacak olursam: Herkes radarın menzil performansından bahsediyor; biz ise farklı yaklaşıyoruz. Çünkü kötü niyetli kişilerin ya da teröristlerin elindeki dronlar, sivil sistemlerden türetiliyor ve güdüm ya da kontrol menzilleri çok fazla değil. Tipik olarak, bir kaç kilometre öteden kontrol ediliyorlar. O zaman biz de çözümümüzü, bu menziller için optimize ediyoruz. Dalga şeklini ve tarama rejimini, bu doğrultuda ayarlıyoruz. Böylece ortaya, performanstan ödün vermeyen; diğer yandan, ağırlığı, boyutları ve maliyeti optimize edilmiş bir çözüm ortaya çıkıyor.”

Retinar’ın tasarımında, taşınabilirlik ve esneklik gibi unsurlar ön plana çıkıyor.

Batum ve Alparslan’ın üzerinde durduğu bir diğer konu, Retinar’ın, kendini sahada defalarca ispat etmesi oldu. Retinar, saha denemelerinde elde edilen sonuçlar ve alınan geri bildirimlerle sürekli iyileştirildi ve geliştirildi. Böylece, yerli ve yabancı kullanıcılarının hizmetine, olgun bir ürün olarak girdi.

Retinar’ın yoğun olarak kullanılmaya başlanması ile Meteksan Savunma, entegre lojistik destek konusunda da gerekli adımları atıyor. Gerekli ekipleri oluşturan, radarların görev yaptığı bölgelerde yerel firmalarla bakım ve onarım çalışmalarına yönelik iş birlikleri kuran Meteksan Savunma, bazı durumlarda, yerinde müdahale süresini 4 saate kadar indirmeyi başardı.

 

Hedefte, Milli Data Link Var

Meteksan Savunma’nın faaliyet gösterdiği niş alanlardan biri de füze veri bağları ve data linkler. Firmanın bu alandaki faaliyetleri, şöyle sıralanıyor:

 • Meteksan Savunma, ASELSAN’ın alt yüklenicisi olarak, ROKETSAN’ın UMTAS ve OMTAS tanksavar füzelerinin füze veri bağlarını tasarladı. Veri bağları, performans isterlerini karşılamanın yanı sıra bu füzelerin kısıtlı hacim ve çevresel şartlar gibi zorlu koşullarına uyum sağlayarak, testlerde büyük başarı sağladı. Meteksan Savunma, halen bunların seri üretimine devam ediyor.
 • Benzer bir geliştirme modeli, HİSAR hava savunma projelerinde de uygulanıyor. Bu projelerde, aynı anda birden çok füze ile bağlantı kurulması da gereksinimler arasında yer alıyor. Meteksan Savunma, bu gereksinimi de karşılayan füze veri bağını geliştirdi ve sistem, testlerini başarıyla tamamladı.
 • SSB, Türkiye’nin geliştirdiği uzun menzilli mühimmatta kullanılacak ağ temelli bir datalink geliştirilmesi için, 2014’te, Meteksan Savunma’yı görevlendirdi ve KEMENT projesi başlatıldı. KEMENT’in ilk uygulaması, SOM füzesinde olacak. Projede, fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı. Kullanıcının kendi testlerinde de KEMENT, istenen performansa sahip olduğunu gösterdi. Muadillerine göre, dörtte bir ağırlığa sahip ve 4 kat hızlı iletişim kurabilen bir sistem ortaya çıktı. KEMENT, farklı platformlara da entegre edilecek.
 • Tüm bu geliştirme çalışmalarının yanı sıra Meteksan Savunma, üretim altyapısını da ana projelerin seri üretim dönemlerine hazır hale getirdi.

  

KEMENT, muadillerine göre dörtte bir ağırlıkta ve 4 kat hızlı iletişim kurabiliyor.

 

Batum, data link konusunda geldikleri nokta ile ilgili şunları söyledi: “KEMENT projesinde başardıklarımız, Türkiye’yi, bu alanda bambaşka bir noktaya getirdi. Artık bu sistemlerin yerli olabileceği düşüncesi, herkesçe kabul gördü. Artık, uzun süredir rafta kalan Milli Data Link Projesi’nin de KEMENT’in başarısı ile tekrar gündeme geldiğini görüyoruz. Bu projenin, çok yakın zamanda başlayacağını düşünüyoruz. Tabii ki beklentimiz, KEMENT’in, bu projeye konu olan sisteme evrileceği.”

Batum, data link konusunda, yeni çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi: “İHA’ların bu kadar gündeme geldiği noktada gördük ki; İHA C bant data linkleri, yurt dışından tedarik ediliyor. Bu konuda, kendi öz kaynaklarımızla çalışmaya başladık. Onun da Kasım sonu gibi saha testlerine başlayacağız. Sistem gereksinimlerini belirlerken, TSK’nın görüşlerine başvurduk; ANKA ve BAYRAKTAR TB2’yi de örnek aldık. Yine bu İHA’larla denemeler yapacağız. Bu çözümümüzün lansmanını da IDEF 2019’da yapacağız.”

 

Türkiye’nin Örnek Sanayileşme Projesi: YAKAMOS

MİLGEM projesinde, Türkiye’nin ilk özgün sonarı YAKAMOS, ARMERKOM ve TÜBİTAK tarafından geliştirildi. Sıra, bu özgün ürünün sanayileşmesine geldiğinde ise adres, SSB tarafından, Türkiye’nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi olarak belirlenen Meteksan Savunma oldu. Meteksan Savunma, ilk önce sonarın su altında kalan bölümünün (wet-end) üretimini üstlendi. Daha sonra ise suüstünde bulunan elektronik bileşenler (dry-end), Meteksan Savunma’ya devredildi. Böylece, YAKAMOS’un tamamı, Meteksan Savunma tarafından sanayileştirildi. Firma, son olarak MİLGEM projesinin 3’üncü gemisi olan BURGAZADA’da, YAKAMOS’un deniz testlerini başarıyla tamamladı.

Meteksan Savunma’nın YAKAMOS ile ilgili çalışmaları, iki koldan devam ediyor. Bir yandan mevcut sistemler; entegre lojistik destek, artık üretilmeyen bileşenlerin yönetimi (obsolesce management) ve dokümantasyon konularında destekleniyor bir yandan da sonarın yeni sürümleri geliştiriliyor. Firma, IDEF 2019’da, YAKAMOS’un yeni bir sürümünü de sergileyecek.

Meteksan Savunma Müdür Yardımcısı Özgür Cankara

YAKAMOS, Pakistan’ın 4 adet MİLGEM korveti sipariş etmesi ile ilk ihracat başarısını da yakaladı. Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, bunun, sanıldığı kadar kolay olmadığını şu sözlerle anlattı: “Gemi satıldı diye, hemen sonarın da satılacağı beklenmemeli. Pakistan, uzun yıllardır, başka bir Avrupalı üreticinin ürünlerini kullanıyordu ve onları, YAKAMOS’un daha üstün performans göstereceği konusunda ikna etmemiz gerekiyordu. Ciddi bir mücadele verdik; devlet kurumları da bizi destekledi ve sonunda kullanıcı, ürünümüzün fiyat/performans avantajını görerek bizi tercih etti.”

Batum da görüşmelerde, devlet desteğine vurgu yaptı: “Pakistan’la yapılan görüşmelerin, gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafında kahramanları var; mutlu sona bu şekilde ulaşabildik…”

Türkiye, denizaltı alanında da hem özgün tasarım hem de modernizasyon çalışmaları yürütüyor ve Meteksan Savunma da bu çalışmalarda yer alıyor. Firma, son olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE sınıfı denizaltılar için, TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülen Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN SYS) projesinde, elektronik donanım ve yazılım geliştirme sorumluluklarını üstlendi.

Meteksan Savunma, akustik vektör sensörleri ve sualtı iletişim ağları üzerinde de çalışıyor.

Batum, sualtı akustiği pazarı ile ilgili değerlendirmelerin de paylaştı: “Su altı akustiğinde, hem Türkiye’nin hem de dünyanın pazar genişliği belli. Bu alanda ihracat yapmanız, diğer alanlarla karşılaştırdığınızda daha zor. Dolayısı ile bu alan, çok sayıda oyuncunun, sürdürülebilir bir şekilde faaliyet gösterebileceği bir alan değil. Biz rekabete karşı değiliz. Ama rekabet edeceğiz diye, ülke kaynaklarını israf etmemek gerekiyor. Maalesef, sualtı akustiğinde böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Oysa sinerjiyi öne çıkartarak, bir diğerinde var olmayan kabiliyetlere odaklanmalıyız. Böylece hem ülke olarak yetkin çözümler ortaya çıkartabiliriz hem de sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.”

Meteksan Savunma, aksutik vektör sensörleri ve sualtı iletişim ağları üzerinde de çalışıyor. Bu sistemler; limanların ve sahil şeridinde bulunan tesislerin, su altında gelebilecek tehditlere karşı korunmasında da kullanılıyor ve Meteksan Savunma’nın da bu yönde çalışmaları devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Meteksan Savunma’nın Yangın ve Yara Savunma Simülatörleri için, uluslararası arenada önemli bir referans oldu.

 

Meteksan Savunma’nın Yara Savunma Simülatörü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yanı sıra Umman, Kore Cumhuriyeti ve adı henüz açıklanmayan bir ülke tarafından tercih edildi.

Platform Simülatörlerinde Tempo Düşmüyor

Meteksan Savunma’yı, özellikle yurt dışında bir marka haline getiren ürün ise Yara Savunma Simülatörleri oldu. Firma, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Yangın ve Yara Savunma Simülatörlerini geliştirdikten sonra, sırası ile Umman, Kore Cumhuriyeti ve adı henüz açıklanmayan bir ülkeye, Yara Savunma Simülatörü ihraç etme başarısı gösterdi. Meteksan Savunma’nın Yara Savunma Simülatörü, halen bu alanda dünyanın en gelişmiş çözümü olarak görülüyor ve gerçekleştirilen ihalelerde, referans olarak alınıyor. Firma, bu alandaki faaliyetlerini, son 3 yılda yaptığı gibi, her sene yeni bir ülkeyi müşteri portföyüne eklemek hedefi ile sürdürüyor.

Platform simülatörleri konusundaki yetenekleri, yangın ve yara savunma simülatörleri ile kısıtlı olmayan Meteksan Savunma, Eylül ayında, SSB ile Denize Düşen Helikopterden / Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü Projesi’ni de imzaladı.

Altimetre Ürün Ailesinden Hızlı Başlangıç

Meteksan Savunma’nın, diğerlerine göre daha göz önünde olan ürün aileleri arasında, altimetreler de bulunuyor. Firma, önce 2.500 ft; daha sonra da 5.000 ft irtifaya kadar ölçüm yapabilen modeller geliştirdi ve bunlar, hem yurt içi hem de yurt dışı kullanıcıların envanterine girdi. Batum, gelişmeleri, şöyle anlattı: “Radar altimetrelerimiz, Türkiye’nin kullandığı çeşitli hava platformlarında ve mühimmatta kendine yer buldu. Bunu, bir ihracat ürünü olarak da ortaya koyduk ve bir Asya ülkesine satışını gerçekleştirdik. Kabullerini ve teslimatını tamamladık. Onlar da kendi hava platformunda altimetremizi kullanıyorlar. Yakında, 8.000 ft’e kadar ölçüm yapabilen yeni bir modelimiz hazır olacak.”

Meteksan Savunma Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş

Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş da ihracat alanındaki başarıları ile ilgili şunları söyledi: “İhracat konusunda, ince eleyip sık dokuyoruz. Meteksan Savunma boyutundaki bir firmanın kaynakları, sektörün büyük oyuncularına göre daha kısıtlı. Dolayısı ile hedef pazarlarımızı, ayrıntılı analizlerin ardından seçiyoruz. Bunda da çok başarılı olduğumuz, son dönemde imzaladığımız sözleşmelerle kendini gösteriyor. Stratejilerimizden biri de çok ön plana çıkmayan ülkelere gitmek. Altimetre ile elde ettiğimiz başarı, bu stratejinin bir ürünü.”

 

Sırada Lazer Tabanlı Sistemler Var

Meteksan Savunma, 2010 yılından beri, lazer alanında da çalışıyor. Bunun ilk meyvesi, fiber lazer kullanılarak geliştirilen, Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) oldu. Bunun, kullanıma hazır bir ürün haline getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Ayrıca firma, Bilkent Üniversitesi ile birlikte, değişik dalga boylarındaki lazerler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Lazer tabanlı yönlendirilmiş karşı tedbir sistemleri de Meteksan Savunma’nın ürün ailesine katabileceği çözüm adayları arasında yer alıyor.

 

Gelecek Parlak

Faaliyet alanlarında ürünleri ortaya çıkan; bunların bir kısmı, hem yurt içinden hem de yurt dışından siparişler alan Meteksan Savunma’nın, önümüzdeki dönemle ilgili beklentileri de büyük. Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında Meteksan Savunma’nın yapabilecekleri sorulduğunda, Batum, şu cevabı verdi: “Toplantımızın başından beri saydığımız yetkinliklerimizin, MMU özelinde düşünüldüğünde, uygulanabileceği çok yer var. Bunların hepsini, projenin ilgili makamları ile görüşüyoruz. Tabii bu çok büyük bir proje. Bu büyük projenin içerisinde, bizim çözümlerimiz birer alt sistem. Projenin içindeyiz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 1,320 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.