Ana Sayfa Özel Dosyalar7. TSSK Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi UTRLAB, Yeni Projeleri ile Sektöre Sunduğu Çözümleri Çeşitlendiriyor

UTRLAB, Yeni Projeleri ile Sektöre Sunduğu Çözümleri Çeşitlendiriyor

MSI Dergisi’nin TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi Özel Sayısı’nda yer alan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

UTRLAB, ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliğini arttırmak için verdiği hizmetleri, yeni projeleri ile çeşitlendiriyor. Sektörde, “Kullanıcı Deneyimi” (User Experience / UX) kavramı denilince akla ilk gelen isimlerden olan firma, bilişsel iş yükü konusunda başlattığı yeni proje ile platform ve sistemlerin etkinliğini arttıracak yeni çözümler sunmaya hazırlanıyor.

Kullanıcının bir sistemi kullanırken bilişsel iş yükünün ölçülmesi, bu iş yükünü makul seviyede tutacak çözümlerin geliştirilebilmesinin önünü açıyor. UTRLAB, bilişsel iş yükü konusunda, ilk uygulaması çağrı merkezlerinde gerçekleşecek olan yeni bir proje başlattı. Disiplinlerarası bir ekibin görev aldığı projede, iki senelik takviminin sonunda, ilk pilot uygulamanın hazır hale gelmesi amaçlanıyor. Projede geliştirilen yöntemler ve çözümler, savunma ve havacılık sanayisinde de kullanılabilecek.

Projede, bilişsel iş yükünü ölçecek sistemin ve bilişsel iş yükünü azaltacak yöntemlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bilişsel iş yükünü ölçmeye yönelik, farklı sektörlerde çeşitli çalışmalar yürütülse de UTRLAB’ın projesi, özellikle bilişsel iş yükünü azaltacak psikolojik müdahaleler boyutunda fark yaratıyor. Firma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümü ile iş birliği de yapıyor.

UTRLAB, proje kapsamında, bilişsel iş yükünü takip eden bir yazılım geliştiriyor. Bu yazılım, kişinin bilişsel iş yükü arttığı anda, bunu tespit edecek ve çalışana bir takım geri beslemelerde bulunacak; bilişsel iş yükünü azaltacak bir takım uyarılar gönderecek. Çağrı merkezi uygulaması kapsamında, aynı zamanda, çalışanın bağlı olduğu kişiye de bildirimlerde bulunulacak.

UTRLAB Genel Müdürü Zeynep Öktem, bu çalışmalarının, savunma ve havacılık sektörüne de önemli katma değer sağlayacağına dikkat çekiyor: “Özellikle savunma ve havacılık sistemlerinde, platformlardan akan bilgiler arttıkça, kullanıcıların bilişsel iş yükü de artıyor. Bilişsel iş yükünü ölçen ve düşürülmesi için tedbirler alan çözümler, sektörde büyük bir potansiyele sahip. Örneğin pilotların iş yükünü sürekli olarak ölçülüp bilişsel iş yükünün düştüğü anda pilotun uyarılması gerekiyor. Hava platformlarının böyle bir ihtiyacına cevap verebiliriz. Nitekim TUSAŞ ile bu yönde görüşmelerimiz devam ediyor. Milli Muharip Uçak projesinde bu yönde istekleri, araştırmaları var.”

UTRLAB, bilişsel iş yükü konusundaki çalışmaları belli bir olgunluğa ulaştığında, bu konuda, UXalliance ile iş birlikleri başlatmayı da planlıyor. Böylece hem UXalliance üyelerinin tecrübe ve yeteneklerinden yararlanma hem de bu alanda öncü olarak lider firmalarından biri haline gelmeyi hedefliyor.

Hem Ekip Hem Kapsam Genişliyor

UTRLAB, bir yandan da ekibini genişletiyor. Yakın zamana kadar endüstriyel tasarımcı ağırlıklı bir kadrosu olan firma, son dönemde, kadrosunu, psikoloji ve grafik tasarım gibi farklı alanlardan kişilerle genişletiyor. Bu tercihte, hem yürütülen projelerin nitelikleri hem de hizmet alan firmaların talepleri etkili oluyor. Örneğin, firmalar, sön dönemde, kullanıcı arayüzü tasarımının yanı sıra bu arayüzün kodlanmış halinin teslimini de talep ediyor.

UX’in Bilinirliği Artıyor

Sektörde UX konusundaki farkındalık arttıkça UTRLAB’ın iş birliği yaptığı firmaların da sayısı artıyor. UTRLAB, son olarak, AYESAŞ ile deniz platformlarına yönelik radar arayüzlerinin grafik tasarımı konusunda çalışmaya başladı.

Öktem, sektöre yönelik çalışmaları ile ilgili, şunları söylüyor: “Yurt dışındaki deneyimlerimizi sektöre aktarmaya çalışıyoruz. Biz, ağırlıklı olarak hizmet ihracatı yapıyoruz. Yurt içinde de daha çok bankacılık, e-ticaret gibi sivil sektörlerle çalışıyoruz. Epey bir bilgi birikimimiz oldu. Ekibimiz, savunma ve havacılık sektöründe kullanılan standartlar konusunda tecrübe sahibi. Sivil tarafta elde ettiğimiz birikimi, savunma sanayisi projelerinde kullanmayı planlıyoruz.”

UTRLAB’ın, UX konusunda, sektöre sağlayacağı katkılardan biri de her projesinde, alan uzmanları ile çalışması. Öktem, bu farkı, şöyle dile getiriyor: “Grafik arayüz tasarımı yaptığını söyleyen diğer firmalardan farklı olarak biz, özellikle savunma sanayisi projelerinde, alan uzmanları ile birlikte hareket ediyoruz. Bu uzmanlar, son kullanıcıdan alabileceğimiz nitelikte görüşleri ile çalışmalarımızı yönlendiriyor ve ortaya, son kullanıcının çok rahat kullanabileceği ve benimseyebileceği çözümler çıkıyor. ”

Türkiye’nin UX Uzmanı

UX konusundaki çalışmalarına, 2008 yılında, NANObiz çatısı altında başlayan UTRLAB, 2010 yılından beri de NANObiz Grup içinde ayrı bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu alanda derin bir tecrübeye sahip olan firmanın, bugüne kadar, farklı sektörlerden ve 10 ülkeden hizmet verdiği firma sayısı, 85’e ulaştı. UTRLAB, UX konusunda dünyanın ilk ve en büyük ağı olan UXalliance’de, Türkiye’yi temsil ediyor. Her ülkeden, sadece tek bir firmanın üye olabildiği bu kuruluş sayesinde UTRLAB, 500’den fazla uzmanla dünyanın 55 noktasında araştırma yapma imkânına da kavuşuyor.

UTRLAB, farklı sektörlerden geniş bir müşteri portföyüne sahip. Özellikle beyaz eşya üreticileri, bankacılık ve telekomünikasyon sektörü, UTRLAB’ın hizmetlerini yoğun olarak kullanıyor. Ayrıca Microsoft, Facebook ve Amazon gibi yabancı teknoloji devleri de UTRLAB’ın hizmetlerinden yararlanıyor.

Savunma ve havacılık firmalarında da kullanıcı deneyimi konusunun önemi fark edilmeye başlandı. UTRLAB’ın, savunma ve havacılık sektöründeki müşterileri ve irtibatta olduğu firmalar arasında; ASELSAN, FNSS, HAVELSAN, Roketsan, STM ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii gibi firmalar da yer alıyor. Firmanın sektörel faaliyetlerinden bazıları, şöyle sıralanıyor:

  • Yönetim bilgi sistemlerinin arayüzlerinin iyileştirilmesi
  • Uçuş planlama yazılımı arayüzü geliştirilmesi
  • Konsol tasarımı
  • Silah yükleme sistemi tasarımı
  • MIL-STD-1472 uygunluk analizleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.