Ana Sayfa Haberler Uydu ve Uzay Alanının Öncüleri, 1-2 Eylül’de Bir Araya Geliyor

Uydu ve Uzay Alanının Öncüleri, 1-2 Eylül’de Bir Araya Geliyor

Uydu alanındaki önemli oyuncuları buluşturan Global Satellite and Space Show’un 5’incisi, bu yıl 1-2 Eylül tarihlerinde sanal fuar şeklinde gerçekleştirilecek. Geri sayımın hızla devam ettiği etkinlik ile ilgili son gelişmeler, 25 Ağustos’ta çevrim içi olarak düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. Toplantıda, etkinliği organize eden Capital Exhibition firmasının CEO’su Hakan Kurt ve etkinliğin resmi partneri olan Türksat’ın Genel Müdürü Cenk Şen birer konuşma yaptılar.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen

Bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle çevrim içi olarak düzenlenecek olan etkinlik, Capital Exhibition tarafından sanal fuarlar için hazırlanan özel bir platform aracılığı ile gerçekleştirilecek. Katılımcılar, bu platform üzerinden, arttırılmış gerçeklik başta olmak üzere, pek çok yeni teknolojiden faydalanıyor olacak.

Etkinlikte, sanal stantların yanı sıra çevrim içi olarak gerçekleştirilecek; video konferanslar, yuvarlak masa toplantıları ve ikili iş görüşmeleri de olacak. Katılımcı firmalar, hem diğer firmalar hem de farklı devletlerin resmi temsilcileri ile B2B ve B2G şeklinde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirebilecek.

İş geliştirme konusunda uydu sektörünün odak noktası olması hedeflenen etkinliğe, uydu üreticilerinden fırlatıcılara, uzay ajanslarından yer sistemi sağlayıcılarına kadar, uydu ekosisteminde bulunan her türlü paydaş katılıyor. Katılımcıların %93’ü ise yabancı oyunculardan oluşuyor.

Katılımcılar arasında yabancıların bu kadar çok olmasının, sektörün doğasından kaynaklandığı söyleyen Hakan Kurt, uzayın, ülkelerin yarıştığı ancak aynı zamanda iş birliği yapmak zorunda oldukları bir alan olduğunun da altını çizdi. Kurt, uydu ve uzay sektörünün %80’inin bu fuarda temsil edildiğini de sözlerine ekledi.

Etkinliğin çevrim içi olması ve katılımcıların dünyanın çok farklı yerlerinde olmaları nedeniyle etkinlik kapsamındaki her şeyin 24 saat göz önünde bulundurularak planladığını da sözlerine ekledi.

Capital Exhibition CEO’su Hakan Kurt

Türkiye’nin Uydu Operatörü Türksat da Etkinlikte Olacak

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türksat’ın 2015 yılından günümüze Global Satellite and Space Show etkinliklerinde yer aldığını belirtti. Uzayın sağladığı iletişim kabiliyetlerinin artması ile birlikte gelecek yıllarda uzay teknolojilerinin daha çok önem kazanacağının altını çizen Şen, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Global Satellite and Space Show’un içeriğine baktığımız zaman, pek çok uluslararası oyuncunun burada boy gösterdiğini görüyoruz. Bu da Global Satellite and Space Show ile ilgili uluslararası algının çok pozitif olduğunu gösteriyor. Bence çok faydalı ve ilginç bir etkinlik olacak. Daha performanslı ve daha maliyet etkin iş yapış şekillerini keşfedeceğiz.”

Keynote Oturumları, Önemli İsimleri Ağırlayacak

5’inci Global Satellite and Space Show kapsamında, halka açık şekilde 2 ayrı Keynote Oturum gerçekleştirilecek. Bu oturumlardan ilkinde, kısa bir süre önce kurulan ABD Uzay Kuvvetlerinden önemli isimler, kuvvetin bilim ve teknoloji konusundaki vizyonunu anlatacaklar. Türk uydu pazarını yakından ilgilendiren ikinci oturumda ise Türkiye’nin uydu operatörü Türksat’ın ve Rus uzay şirketi Roscosmos’un uluslararası kuruluşu Glavkosmos’un CEO’ları konuşacaklar. Bu oturumlara dair ayrıntılar şu şekilde:

 1. ABD Uzay Kuvvetlerinin, Bilim ve Teknoloji Vizyonu – 1 Eylül / 22.30
  • Amerikan Uzay Kuvvetleri Baş Bilim İnsanı Dr. Joel B. Mozer
  • Amerikan Uzay Kuvvetleri’nde, yapay zeka teknolojilerinin, uzay teknolojilerinde kullanımı üzerine çalışan Aaron Celaya
 2. Rus Uzay Sanayi: Öncelikler, Bakış Açıları ve İş Birliği Fırsatları – 2 Eylül / 22.30
  • Türksat Genel Müdürü Cenk Şen
  • Glavkosmos CEO’su Dmitry Loskutov

Uydu Sektöründeki Tüm Kesimler Temsil Edilecek

2 gün sürecek 5’inci Global Satellite and Space Show boyunca toplam 7 farklı video konferans gerçekleştirilecek. Halka açık şekilde gerçekleştirilecek bu video konferanslar sırasında, Türkiye uydu ve uzay pazarında yer alan, fırlatıcılar, uydu üreticiler, telekom operatörleri, Ar-Ge kuruluşları ve hizmet sağlayıcılar gibi tüm önemli oyuncuların temsilcileri katılacak. Bu video konferansların konuları ve zamanları şu şekilde:

 1. Türkiye Uzay Ajansı ve Stratejisi – 1 Eylül / 13.00
 2. Ulusal Güvenlik için Uydu ve Uzay Teknolojileri – 1 Eylül / 14.30
 3. Uydu Operatörleri için Tarihi Fırsatlar – 1 Eylül / 16.00
 4. Uçaklardaki Mobilitede Devrim – 1 Eylül / 19.30
 5. Telekom Operatörlerinin Geleceği ve Büyük Veri – 2 Eylül / 11.00
 6. Türksat 5A ve Fırsatlar – 2 Eylül / 18:00
 7. Uydu Üretiminde En İyi Yaklaşım – 1 Eylül / 19:30

Yuvarlak Masa Toplantılarında Sektör Liderleri Konuşacak       

Etkinlikteki yuvarlak masa toplantıları, kapalı oturumlarla gerçekleştirilecek. Bu toplantılarda, uydu ve uzay sektörünün lider kuruluşlarının temsilcileri, kendi aralarında sektörün geleceğini tartışacaklar. Uzay ajansları, uydu operatörleri, yayıncılar ve telekom operatörlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getirecek bu oturumları sadece, 5’inci Global Satellite and Space Show’un katılımcıları izleyebilecek. Bu oturumların isimleri ve tarihleri şu şekilde:

 1. Ticari Uydu Operatörlerinin Yakın Gelecekteki Fırlatma Planları – 1 Eylül / 12.00
 2. Uzay Ajansları ve Müttefikleri – 1 Eylül / 17.00
 3. Uydu Teknolojileri Aracılığı ile Yeni Medya Çözümleri – 2 Eylül / 00:15
 4. Uydu ve Uzay Teknolojileri Aracılığı ile Devlet Çözümleri – 2 Eylül / 16.00
 5. Uzay Savunmasının Hızlandırılması – 2 Eylül / 17.00

Bu oturumlardan uzay ajanslarını konu alan 3’üncü oturuma, şu ana kadar, dünyanın çeşitli ülkelerinden 12 uzay ajansının başkan ve başkan yardımcıları kayıt yaptırdı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.