Ana Sayfa Haberler Varzene Metal, Yeni Yatırımları ile Sektörün Özel İhtiyaçlarına Cevap Veriyor

Varzene Metal, Yeni Yatırımları ile Sektörün Özel İhtiyaçlarına Cevap Veriyor

Türkiye’de yapılamayanları yaparak ilkleri gerçekleştiren Varzene Metal, stratejik öneme sahip nikel alaşımları, kobalt alaşımları, maraging çelikler gibi özel metallerin üretimini ve tedarikini gerçekleştiriyor. Firma, yeni yatırımları ile hem üretim yeteneklerini geliştiriyor hem de kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için, ağını genişletiyor. Savunma ve havacılık sanayisine ana girdi yarı mamul metal tedariki için önemli bir misyon üstleniyor. Varzene Metal , yer yer temininde sorun yaşanan bu ürünleri üreten, %100 yerli sermayeli tek firma. Varzene Metal, Çekya’daki ergitme ünitesinin katılımıyla %100 yerli ve milli, kendi speklerini üreteceği, stratejik metallerde dışa bağımlılığı büyük ölçüde bitirecek entegre bir butik tesis olarak sektöre hizmet verebilecek.

 

Varzene Metal, kurulduğu 2007 yılından beri, yüksek teknolojide üretim yapan sanayi kuruluşlarına, özel çözümler sunuyor. Savunma, medikal, denizcilik, otomotiv, uzay ve havacılık gibi çeşitli sektörlerde kullanılan malzemeler üzerinde uzmanlaşan firma, bu malzemelerin kullanım alanlarında tecrübe ve bilgi sahibi olan yetkin mühendis kadrosuyla İstanbul Tuzla’daki tesislerinde, 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Firma; savunma sanayindeki ana dinamo birçok firmanın onaylı tedarikçi listelerinde yer alıyor ve özellikle stratejik malzemeler söz konusu olduğunda, bu firmalar tarafından yürütülen projelere, çözüm ortağı olarak katkı sağlıyor. Firmanın sağladığı malzemeler; helikopter şaftları, iç ana gövde tabanı, uçaklarda kullanılan bağlantı parçaları, roket projelerinde ısı dayanımı gereken bölmeler, gemi yapımında bağlantı parçaları gibi geniş bir kullanım alanına sahip.

Varzene Metal, yeni yatırımları ile savunma ve havacılık sektörünün özel ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor. Firma, bu yılın başında, Çekya’daki, 60 yıldır üretim yapan ve özel çelikler konusunda üretim kabiliyeti olan bir tesisi satın alarak, üretim yelpazesini daha da genişletti. Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi HAB’da ise butik bir üretim tesisi ve şube kurmayı planlıyor.

Ergiyiğin potaya transferi; üretimde 2’nci faz

 

Güvenilir Çözüm Ortağı

Varzene Metal, “Tasarlayın, performansı talep edin, var etmek için en iyi olanını önerelim.” sloganı ile kuruldu. Bu doğrultuda, müşterilerine; paslanmaz metaller, özel alaşımlar, titanyum alaşımları, nikel alaşımları, egzotik metaller, duplex paslanmazlar gibi malzemeleri; dolu mil, boru, kalın etli boru, sac, rulo, tel, boru bağlantı parçaları ve toz gibi farklı formlarda sağlayabiliyor. Ayrıca, bunları, DNV sertifikasyonlu olarak, denizcilik sektörünün kullanımına da sunuyor.

Firma, bu malzemelerin bir bölümünü, küresel iş ağı sayesinde tedarik ediyor; bir bölümünü ise kendisi üretiyor.

Üretim tarafında, firmanın en önemli kabiliyetleri arasında, VIM (Vacum Induction Melting / Vakumda Endüklemeli Eritme) ve VAR (Vacum Arc Remelting / Vakumda Arkla Yeniden Ergitme) da yer alıyor. VIM ve VAR, özellikle yüksek saflıkta malzemeler elde edebilmek için kritik teknolojiler. Bu teknolojilere sahip fırınlar, savunma sanayi speklerinin olmazsa olmaz koşulu.

VIM, genellikle yüksek saflıkta metal ve alaşımların rafine edilmesi için kullanılıyor. Farklı sektörlerde kullanımının artması ile giderek daha popüler hale gelen bu teknoloji; nikel, kobalt, maraging çelikler titanyum ve alaşımlarının, ticari olarak üretiminde öne çıkıyor.

VAR ise yüksek kimyasal ve mekanik homojenliğe sahip metal külçe üretiminde, ikincil bir ergitme işlemi. Metal kalitesini arttırmak için, ilave bir kademe olarak kullanılıyor. Nikel, titanyum ve özel çelikler, bu yöntemle işleniyor.

Varzene Metal, ürettiği ürünlerin çeşitliliğini arttırabilmek için, Ar-Ge çalışmaları da gerçekleştiriyor. KOSGEB ve TÜBİTAK başta olmak üzere, Ar-Ge ve inovasyon desteği veren kurumlarla hem Varzene Metal hem de grup şirketi Birleşik Metal, çeşitli projeler yürütüyor. Ar-Ge merkezini açmak için çalışmalarına devam eden Varzene Metal, hasarsız muayene ve mekanik test cihazlarına da sahip. Ayrıca, İTÜ Malzeme Laboratuvarları ile iş birliği yapıyor.

Varzene Metal, öz kaynakları ve tedarikçi ağı sayesinde, stok kalemleri tutma ve üretim hammaddelerini tedarik etme faaliyetlerini, güvenilir bir şekilde yerine getiriyor. Aynı zamanda, yurt dışına yönelik yoğun çalışmaları neticesinde, yurt dışı sigorta firmalarında, ciddi bir kredi limiti bulunuyor. Özellikle yurt dışı tedarikçileriyle olan ilişkileri sayesinde, savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçlarına, hızlı çözümler bulabiliyor.

VIM pota ağzı

 

 

Çekya’da Stratejik Yatırım

Varzene Metal, dışa bağımlılığın önüne geçmek ve Türkiye’ye yeni yetkinlikler kazandırmak için, Çekya’da 60 yıldır faaliyet gösteren ve özel malzemeler üretme kabiliyetine sahip bir tesisi, bu yılın başında satın aldı. Şu an Türk mühendislerinin eğitim gördüğü, proses yetkinliklerini öğrendiği bu yatırım, 2020 yılında Türkiye’ye taşınacak. Firma, Çekya tesisinin üretim yetkinliği sayesinde:

  • İlk aşamada, sektörde kullanılan ve ihtiyaç duyulan alaşımların üretilmesini,
  • İkinci aşama ise sektöre yönelik, kendi analizleri doğrultusunda üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor.
  • Tesis şu anda nikel kobalt alaşımları ve maraging çelikler üretebiliyor

Üretimde 3’üncü faz; haddeleme

 

Varzene Metal, Sektöre Daha da Yakınlaşıyor

HAB’da, butik bir üretim tesisi ve şube kurmayı planlayan Varzene Metal, böylece, başta TUSAŞ olmak üzere, Ankara’da yerleşik savunma ve havacılık firmalarına, daha da yakın olacak. Bu tesis; Çekya’daki tesisin de katılmasıyla, hammaddeden başlayan üretimin devamı niteliğinde, dövme ve ısıl işlem altyapısı ile beraber yarı mamul üretim yetkinliği olan, entegre bir tesis olacak.

Potanın ön ısıtılması

 

Çalışmalar Hız Kesmeyecek

Varzene Metal, önümüzdeki dönemde de ileri teknolojiyi kullanarak yenilikçi çalışmalar yürütmeyi hedefliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte, piyasadaki rekabet gücünü arttırmak için, “Sürekli gelişim ve azami kalite” ilkesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Hitap edilen sektörlere yönelik, daha hassas ve güncel teknolojiler içeren ürünler sunabilmek, firmanın, ulaşmayı amaçladığı en önemli hedef olarak önünde duruyor.

 

Döküm işlemi

Varzene Metal Hakkında

Varzene Metal, 2007 yılında, Tuzla’da, özel ve stratejik malzemelerin tedarikini gerçekleştirmek, savunma ve havacılık sanayinde milli/yerli ürün sağlamak ve kendi spekleri ile üretim yapmak amaçlarıyla İsmail Demirkaya tarafında kuruldu. Firmanın kuruluş felsefesinde, tüm eğitimini devlet okullarında ücretsiz okuyan bir mühendisin ülkeye, hiçbir zaman bitmeyecek borcunu bir nebze olsun ödemeye çalışma çabası önemli rol oynadı. İTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans derecelerini alan Demirkaya, sonrasında, ısıl işlem alanında, yurt içinde ve yurt dışında, iş tecrübesi edindi. 2002 yılında, Birleşik Metal’i; 2007 yılında ise özel ve stratejik malzemelerin tedariki, servisi, üretimi ve savunma ve havacılık sanayisine özel iş birlikleri için, Varzene Metal’i kurdu.

Varzene Metal’in vizyonu, “Küresel pazarlarda ileri teknolojisi, yenilikçi ve mükemmeli arayan iş anlayışı ile tercih edilen firma olmak.”; misyonu ise “Operasyonel mükemmellik anlayışıyla paydaşları için katma değer üreten firma olmak, savunma ve havacılık sanayinde milli / yerli ürün üretmek, kendi speklerimiz ile dışa bağımlılığı azaltmak ” şeklinde sıralanıyor

Varzene Metal, faaliyetlerini, 30 kişilik bir ekiple yürütüyor. Birleşik Metal ile birlikte, grup olarak bakıldığında ise kadro, 110 kişiye çıkıyor. Satış, kalite, Ar-Ge, satın alma gibi departmanların tamamı metalurji ve malzeme mühendislerinden oluşuyor. Böylece Varzene Metal, müşterilerine, sadece satış odaklı yaklaşmanın ötesine geçebiliyor ve hatta malzemeye ve kullanım yerine göre, çözüm önerilerinde de bulunabiliyor.

Varzene Metal, Tuzla yerleşkesinde bulunan üretim ve atölye bölümleriyle hizmet veriyor. Grup şirketi Birleşik Metal’in ise İkitelli, İzmir, Bursa ve yurtdışıdan, Portekiz ve Çekya’da, stok ve atölye tesisleri bulunuyor. Firma, ISO 9001, ISO 18001, ISO 14001 ve ISO 13485 kalite belgelerine sahip.

 2,162 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.