Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. Demir: “Bugün, artık uzaya erişecek roketlerimiz var”

Prof. Dr. Demir: “Bugün, artık uzaya erişecek roketlerimiz var”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 3. Uluslararası Verimlilik & Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlenen, “2023 Sonrası Savunma ve Uzay Teknolojileri” konulu seminere katıldı.

Prof. Dr. Demir, etkinlikteki konuşmasında, şunları söyledi: “Genelde uzay çalışmaları, bilimsel, barışçıl ve sivil amaçlarla yürütülen çalışmalardır. Bütün bu çalışmalar, nihayetinde gözlem, haberleşme ve diğer konular başta olmak üzere savunma alanına da ister istemez katkıda bulunur. Bu açıdan Roketsan, katı yakıtlı roket motorlarıyla uzaya erişti. 150 kilometreyi aşan bir irtifada. Daha da ileri gidebileceğimiz bir irtifa bu… Bugün, artık uzaya erişecek roketlerimiz var.”

Demir, şu şekilde devam etti: “Ayrıca, artık kademeli roket ateşlemeleri ve uzayda yönlendirme yapabiliyoruz. 2023 yılı sonrasında da uzay yolculukları artarak devam edecek. Savunma sanayisinde oluşturulan kabiliyet ve teknolojiler, bu yolculuğun temel teknoloji alanlarını teşkil edecek.”

Etkinlikteki diğer konuşmacılar ise Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ULAK Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şeklinde sıralandı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün (solda), TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil (ortada) ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ULAK Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi (sağda)

Dr. Tüfekçi, teknolojinin önemine vurgu yaptı: “Yerli ve milli kavramını şöyle ifade ediyorum. Her şeyin, yüzde 100’ünü kendiniz yapacaksınız diye bir şey yok. Teknolojiniz elinizde olursa, başka yerde üretim yaptırabilirsiniz. Milli üretim istihdam sağlar, milli teknoloji ise milli gelirin artmasına vesile olur. Türkiye’nin bugün, 10 bin dolarlarda gezen milli gelirini ULAK gibi katma değerli teknoloji üreten firmalarla kısa vadede 20 bin dolara çıkarabiliriz. Şu anda, akıllı HAB OSB’de, akıllı OSB konseptiyle hatlarımızı çekerek, 5G ile haberleşen bir OSB’yi çok yakın zamanda hayata geçireceğiz. Ekosistemimiz, bu anlamda genişliyor. Aynı zamanda, birçok firmamız ULAK’a destek olarak Türkiye’yi haberleşme teknolojilerinde çok ileriye götürecek. Bu anlamda, oluşturulan ekosistem çok değerli. Ekosistem olmadan teknoloji odaklı gidemediğinizde, üretim yapıp yerliliği artıramazsınız. Biz de bu anlamda savunma sanayisinde yüzde 70’e varan yerlilik oranını yüzde 80’lerin 90’ların üzerine doğru zorlayacağımız teknoloji bazlı projeler yaptık.”

Prof. Dr. Görgün, yerlileşme çalışmalarına değindi: “Kuruluş misyonumuz çerçevesinde millileştirme çalışmalarına büyük bir önem veriyoruz. Son 3 yıl içerisinde 750’nin üzerinde ürünü millileştirme ve yerlileştirme başvurusuna açtık. 400’ün üzerindeki ürünü millileştirdik ve bunun ülkemiz ekonomisine katkısı 150 milyon doları aştı. Daha çok işimizin ve gidecek çok yolumuzun olduğunun farkındayız. Yaptıkça, ilerledikçe, değerlendirdikçe daha yenileri, iyileri mutlaka yapılabilecek. Biz bu tecrübeler ile birlikte ilerlemeye gayret gösteriyoruz. Millileştirme ve uluslararası iş geliştirme bizim için en önemli mefhumlardan bir tanesidir.”

Prof. Dr. Kotil ise GÖKBEY projesi ile ilgili konuştu: “100 yıldır helikopter yapan bir şirketmişiz gibi, GÖKBEY hiçbir sıkıntı çıkarmadan uçuşunu yaptı. Şimdi, Jandarma Genel Komutanlığına teslimata hazırlanıyoruz. Bu kapsamda, 1 yıl içerisinde toplamda 3 tane helikopter teslimi yapacağız. GÖKBEY, kendi klasında şu an dünyadaki en iyi helikopter. Firma olarak, şu an dünya klasındayız ve ilk 5’e giren helikopter firması olmak istiyoruz. Şu an firma olarak, şirkette 4 bin mühendisi geçtik, 5 bin mühendise doğru gidiyoruz. Bunun yanında, bin 500 teknisyen ve 500 de uzman ekleyerek 10 bine geldik. İnşallah 20 bin kişiye çıkaracağız. Mühendis sayımızda 4 binden 10 bine gidiyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.